bugün

genelde sonunda pismanlik duyacağınız davranış. ne yaparsanız yapın asla peşinizi birakmaz. finaller yaklasiyor bir hafta önceden çalışabileceğimi düşünüyorum. ama kendimi sınav sabahı 7 de kalkmis, nereye çalışsam diye düşünürken buluyorum.
saat alarmını ertelemekle tetiklenen hastalıktır.
tembellere özgü davranışlar bütünüdür. sabahın işini akşama, bugününkini yarına erteleyerek hayatı ertelediklerini farkedemezler.
tipik öğrenci hastalığıdır. Vizeyi finale, finali büte, bütü yaz okuluna erteleyip calısmadıkları icin kalırlar coğu dersten.
(bkz: umutsuz vaka)
insanların yüzde 60 gibi bir çoğunluğunun muzdarip olduğu, yüzde 60'ın yüzde 50'sinin de farkında olmadığı tıbbi literatüre procrastination olarak geçmiş hastalık.
bugün gözüme bi sitede takıldı ve hemen hemen her maddenin kendime uyduğunu gördüm. maddelerde bile denildiği gibi, erteleme hastalığı aslında tembellik değildir. tamamiyle bir hastalıktır. tembeller umursamaz ve vurdumduymazlardır. ancak erteleme hastalığı yaşayanların ertelediği işler umurundadır. ertelese bile tembellik yapıp vurdumduymaz değillerdir.

erteleme hastalığı dünyada procrastination olarak bilinir.

erteleme hastalığı taşıyan kişiler iyi potansiyeli olan kişilerdir. aslında verilen ya da yapılacak olan herhangi bir işi yaparlar ancak araya dikkat dağıtıcı şeyler girdiği anda yapamazlar.
Müptelasi oldugum illettir.
en sevdiğim hastalık, ama sonu pişmanlık oluyor.
şahsımda olmayan hastalıktır.

neden mi yok.

boş verin ya sonra anlatırım.
Kişinin acil bir şekilde hatta şu anda çözmeye çalışmaya başlaması gereken konudur. Bir çok konuda büyük potansiyele sahipken yapması gereken şeyleri yapmadığı için kendini iyi bir şekilde yetiştiremez bu insan. Yıllar geçtikçe ayakları yere daha sağlam basması gerekirken eskiden sahip olduğu özgüvenini de kaybeder. Eski arkadaşlarını görmek istemez, akrabalarından kaçmaya başlar "ee napıyosun neler yaptın bi anlat bakalım" sorusunu duymamak için. Bu kişilere ne kadar destek olup moral verseniz de o gün için biraz gaza gelir gibi olup ertesi gün yine aynı tas aynı hamam olayına devam ederler, o yüzden her şeyden önce kişinin kendisinin bir şeyleri istemesi gerekir. Gerekirse bir psikologdan yardım al veya bu konuyla ilgili bilinçaltı etkili telkinler falan dinle ama bir şeyler yapmaya başla kardeşim, hadi bakalım.
işten kovulmama sebep olacak hastalık. 3 ay boyu günde 1 saat yapmam gereken işi neyse yarın 2 saat yaparım aman neyse yarın 3 saat yaparım derken son hafta 70 saat oldu. yani günde 10 saat çalışırsam iş bitiyor. aman neyse bugün çalışmayım kalan 6 gün 12 saat çalışırım.
kurtulamadığım bir şey iş yerindeki bitse evdeki bitmiyor. zaman yönetimi kötü olan insanlarda görülen bir hastalık.
Kesinlikle bende de başgösterdi bu aralar ..
yapmam gereken onca iş varken hala burada takılıyorum, kovsalar işten yeridir.
Sahip olduğum hastalık kendim isteyerek başladığım kursu bile erteledim.
Kimisi kendi düşen ağlamaz deyip ciddiye almasa da bu baya ciddi ciddi bi hastalık. Nolur yardım edin.
Şurada bu hastalığı yenmek için bir çok yazı var fakat yattığım yerden okumayı bile erteliyorum.
çaresi; o an hemen yap!

https://onedio.com/haber/...4%B1&utm_medium=tweet
bugünün işini yarına bırakma.
daha çok öğrencilerde vardır bu hastalık. ilkokul lise veya üniversite farketmiyor genelde.
(bkz: final)
(bkz: dönem ödevi)
(bkz: sözlü)
Sanırım telefonlardaki alarmı ertele özelliği ile hayatımızda yer edinen hastalık.

Gittikçe hayatımızı ertelememize sebep olan hastalık.
ertelemenin tekrarlanmasıyla alışkanlığa dönüşmesi sonucu yaşanan tablo.

sebeplerine yönelinmeli.

aşırı öz güven,
öz güvensizlik,
bağımlılık,
başaramama korkusu,
mükemmelliyetçilik.

bir çok sebebi olan erteleme sonuçta kişiye çok yönlü zarar verip kayıplar yaşatır.

kurtulmak için,
öncelikle sebebini anlamak öğrenmek gerekir.

sebeplerin fayda ve zararlarını görmesi gerekir.

yeterince kavramıyla tanışılması gerekir.

kendi bireysel sınırlarını gözden geçirmesi bu çerçevede iç disiplinini sağlaması sürekliliği uygulaması gerekir.

kabul ve kararlılık sürecinde gerekirse uzmanlardan destek alması gerekir.

ertelenen hayaller ertelenen zamanlar ertelenen hayat hakkettiği değeriyle vaktinde yaşanmalıdır.
olay ne olursa olsun son güne bırakabilir misin? ben bırakırım. önemi yada uzunluğu hiç önemli değildir. o iş son ana bırakılır.
Bir hadis-i şerif vardı. Neydi o? Heh... "Erteleyenler helak oldu."
Tembelin çalışma günü yarındır.