bugün

heyecanlı, genç aşırı milliyetçilerin yok sayması gayet doğal tabii. sen daha orta asya bozkırlarında göçebe hayatı yaşıyorken, ermeniler şimdiki doğu anadolu ve kaflaslarda mevcut idi ve ağrı dağrı çervesinin adı bu yüzden ermenistandır. illa bir devleti simgelemesine gerek yok. makedonya da buna benzer bir örnek. hoş sen derken, senin yüzde kaçın orta asya'da idi, onu da bilmek lazım. dna testi yapılsa çok fantastik sonuçlar çıkardı, fakat ayru mevzu.

ermeniler, tarihte hıristiyanlık dinini devlet dini olarak kabul eden ilk millettir mesela. eh o milletin kurduğu devlet de ermeni devleti olacak bu durumda haliyle. tarih boyunca kendi devletleri de oldu, bizans, türk, pers devletlerinin, sovyet rusların da buyruğunda yaşadılar. son devletleri de 1991 yılında sovyetlerden bağımsızlığını ilan etmiştir. ermenistan devleti derken kasıt 1991 yılında başlayan ise zaten, türkiye de 1923'de mi başladı diye sorarlar adama.

kaynak kaynak diye hemen aşağıya döşeyecek kişiler için de, gözüme çarpan bir kaynak vereceğim. wikipedia sayfasının altında yazan kaynaklardan bir tanesi. malum, wikipedia'da çok faydalı bilgiler olmasına rağmen interaktif olduğu* için güvenilir olamayabiliyor. fakat henüz okumasam da şurası okunabilir geldi bana;

kaynaklardan bir örnek

britannica sitesinde güzel yazılar var fakat sadece bir kısmını gösteriyor. site paralı çünkü.

son olarak, internetten bir şey bulmak zor değil. google ve interneti 20 sene önce söyleseniz sevinçten ağlardı insanlar. biraz kendiniz araştırın kaynak diye çemkirmeden önce. o kaynaklar ocaklarınızda dağıtılan kitaplar gibi olmayacak ama. ve zaten, benim fikirlerim yukarıda verdiğim kaynaktan da şekillenmiyor. tamamını okumadım bile. fakat şimdiye kadar okuduklarımdan oluşan bazı şeyleri burada yazıyorum. sözlüklerin amacı da budur zaten.

not: konu sadece ermeni tarihi değildir, ortada anlaşılması gereken bazı kavramlar var. moderasyona rica ediyorum.
ermanistan tarihi diye sununlan şeyin hemen hemen her ırk için geçerli olduğunu ancak o kaynak gösterilen yerlerde görüldüğü gibi kendi ırkına ihanet eden ve aslını inkar eden bir milletten bahsetmenin akıl karı olmadığı bir gerçektir.

kaçar henedanlığı
revin hanedanlığı

şimdi asıl soru şu dna testi denen şeyi yapsalar diye söylenen bir cümle var orada, soruyorum bu dünya da hangi ırk temiz. kimse kimseyle karışmamış mı? gülerler adama hani tezini savunacaksın ama sağlam temeller at... sonra çıkarsın yapıyı.
(bkz: kahrol düşman al sana bomba)
(bkz: asala)
(bkz: zeki muren)
nedense doğu anadolu'da yaptığı katliamlardan, bebeklerin, kadınların vahşice öldürülmesinden bahsedilmeyen tarihtir.
zaten ermeni tehciri'nin de neden değil midir bu vahşilik?
ermeni soykırımı diye eziklik yapmadan önce ermeni tarihini iyi bilmesi gerekiyor ermenilerin ve ermeni şakşakçılarının.
--spoiler--
ermeniler, tarihte hıristiyanlık dinini devlet dini olarak kabul eden ilk millettir mesela.
--spoiler--
peki süryaniler kim o zaman?
hristiyanlığa ilk inanan milletin süryaniler olduğunu biliriz biz ermeniler değil.
ha süryanilerden evvel de esseniler var ama vatikan karşı çıkıyor onlara da.

o kadar kahramanlıklarla doludur ki bu ermeni tarihi saymakla bitmez.
misal çaldıran seferi sırasında su kuyularını zehirlemişlerdir kürtler ile birlikte bu bir kahramanlık destanıdır(!) adeta.
bir diğer kahramanlıkları da türk devlet görevlilerini masum aileleri ile birlikte katletmektir bunların.
ama o soykırım değil tabi, vahşet de değil değil mi sizlere göre?

tefecilik yapmak, stokçuluk, karaborsacılık yapmak da ermenilerin yaptığı güzide mesleklerdir.
bir de vatanlarına sahip çıkmaz bunlar.
ermenistan diye bir devlet varken orda burda başka memleketlerin kucağına otururlar şımarık çocuklar gibi. sonra da "diaspora" diye tanımlarlar kendilerini.
diaspora; bildiğin orta orospusu işte...

not: konu sadece ermeni tarihi değildir, ortada anlaşılması gereken bazı kavramlar var. ben de moderasyona rica ediyorum.
benim neyim eksik?
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Armenia
dünyada biz türkler dışında kimsenin tarihi olmadığı için olmayan tarihtir. zaten türk tarihi dışında tarih bilimi yapan o kadar akademisyen de haybeye çalışmaktadır dünyada. * *
(bkz: ironi)
başka başlıklarda bazı zeki arkadaşlar, ermenistan'ın bir tarihinin olmadığını ima etmişlerdir, ben de bunun üzerine ermenistan'ın bir tarihi olduğunu burada kanıtlarıyla ortaya koymuşum. bana gelip doğuda türk kestiler niye diyorsunuz birader? inkar mı ettik bunu. gelip, ermeni çeteler türk köylerini basmadı mı dedik? adamların bayrağını yok sayan zekiler var burada yahu, tarihleri yok, bayraklarını bayrak saymam bez parçası o diyorlar. istediğin kadar sevme, düşman ol, var olan bir şeyi yok sayamazsın. ermenistan da vardır, sevip sevmemek kişinin kendi bileceği iş. ben de burada onlara bir cevap vermek istedim, boş olmasın diye de biraz karaladım. her şeyi üzerine alınmaya gerek yok.

tarihteki ilk hıristiyan devlet konusunda da, ben birçok kaynaktan öyle gördüm, yanlış tabii ki olabilir. fakat "ilk devlet" deniyor dikkatinizi çekerim. süryaniler ilk hıristiyan olan halk olabilir, fakat devlet olarak, devletin resmi dini olarak ilk hangisi kabul etmiş, araştırmak lazım. araştıran olursa bana özel mesaj ile bildirirse sevinirim.

tanım da ilk paragrafın içinde var, biraz dikkatli bakılırsa görülebilir.
(bkz: sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer)
şanlı olmayan ama eski olan bir tarihi vardır.

ermeniler anadolu topraklarında bizden öncedir sadece. belirli bir devletleri yoktur. küçük küçük prensliklerdir ve kürtlerde bu prensliklere bağlıdır.

başlığı açan arkadaş ermeni gibi bir millet ile yüce türk milletini karşılaştırmış ve ermeni devletini üstün çıkartmış.

bizim atalarımız matbayı kullanır, para basarken bu ermeniler bizans'a amelelik yapıyor yeri geldiğinde de hemen güçlü yandan olarak bağlı olduğu devleti satıyordu.
tarihsizliğin tarih sanılması.
arkadaşıma vereceğim cevap şudur ki;
orta asya benim atalarımın at koşturduğu, koştururkende altındaki atın dayanamayıp can verdiği tek coğrafya değildir.
astek ve maya dillerini ve geleneklerini
sümer dilini ve geleneklerini
amerikanın yerli kabilelerinin dil ve geleneklerini
iskandinav dil, destan ve geleneklerini
etrükslerin dil ve geleneklerini
yetmezse türkün kurduğu, dikkat üstüne çöktüğü demiyorum,sayısız imparatorluğu
oda yetmezse adına türk denen ırkın, antropologlarca yapılan kafa tası ölçümlerinin sonucu olarak dünya üzerinde mevcut üç en eski ırktan biri olduğunu görebilir.
öyle kız alıp vermekle, üstünden üç beş asır geçmekle bozulacak bir ırka mensup değiliz merak etmesin.
tarihin her köşesinde, medeniyet şekillendirip, kahramanlıkla bezeyip,kanımızla soğuttuğumuz o kadar çok çelikten sağlam eserimiz vardır ki, aklını alır insanın.
işte bu yüzden türk doğmak bir şereftir.
işte bu yüzden
ne mutlu türküm diyene denmiştir.
herşeyi bir kenara bırakalım, tüm gayesi tüm dünyaya kendini acındırmak olan, bir devletin varlığının ne gibi savunulacak tarafı vardır.
türk milleti öyle bir millettirki,dökülen kanına şerefle bakar.
kanını döktüğünüde, şerefi ile oynamadan insan gibi ağırlar.
bakınız çanakkale.
çanakkaleyi gördüğünüz anda zamanda bir yolculuğa çıkacaksınız ve göreceksiniz türkün tarihinde nice çanakkaleler var.
sadece prenslikler bulunmayan, m.ö. 95-55 yıllarında hüküm süren bir imparatorluğa da rastlanan tarihitir.

(bkz: büyük tigran)