1. 429.
    özellikle kadınlarında türklere karşı bi önyargı oluyor. niyeyse ama rusya'da o kadar ermeniye denk geldim. erkeklerinden hiçbiri türk olduğum için kötü davranmadı. novosibirsk'te özbeklerin işini ermeniler devralmış durumda.(şaurma, şaşlık, kalyan vs.) hatta bi kere arkadaşım sarhoşluktan(nasıl içtiyse) yerleri öper haldeyken, yurda ermeni bi taksici ile zehirlendi ayağına sokabilmiştik. telefonları aldık sonra adam beni şaşlığa çağırdı da sınav haftamdı bide üşendim gitmedim.

ama bir araya geldiklerinde iş çığrından çıkıyor. türklerden nefret edebiliyorlar. ama birey olarak diyaloğa girersen sıkıntı yok.

bide bunların işi çok sıkıntı. eğer rusya'da ermeni isen ve azeriye denk gelirsen, çok fena nefret ediyorlar birbirlerinden. herhalde bu durumda en garanti şey türk olmak.

bakın o kadar ermeni gördüm de en şerefsizler ruslardan çıkıyor. adam konstantinopol yapmayalım yine diye sataşıyor durduk yere. ruslarda çok mal var. ben renkli gözlü açık tenliyim ama ben bile ayda 1 kere ortalama bazı şerefsizliklerle karşı karşıya kalıyorum. hele bi kere esmer hafiften bir arkadaşla mcdonaldstaydık. adam siz terörist misiniz dedi? neden dedim. bilmem benziyorsunuz yaptı. belki öyleyizdir dedim. ortalık geriliyordu. bu küfür etmeye başladı falan. vizeyi yakmamak için kalkıp çıktık. lan ama çok içime oturmuştur o şerefsize elimdeki kahveyi fırlatamadığım için.

ama çok iyi ruslar da var. genç kuşak yabancılara karşı daha açık. ne bok, pislik varsa hepsi eski yaşlılarında. lan ben dediğim gibi bazılarından daha açık tenliyim. ben bile maruz kalıyorum bi de eski oda arkadaşımı düşünün. güney amerikalı. bitter çikolata renginde teni vardı. kimbilir zavallı ne ırkçılıklara maruz kalmıştır. şimdi döndü ülkesine. değişim öğrencisiydi.
    ... sibirskydvij