bugün

evet efendim bir kadın aksesuarı olan küpenin, erkeklere caiz olmaması durumudur. erkeğin küpe takması mekruhtur. caiz olmadığı bilindiği halde, ısrarla küpe takılmaya devam edilirse dinen sakıncalı olunur.

Küpe takmak ve kulak deldirmek islam'a göre ve bizim örf ve adetlerimize göre kadınlara ve Avrupalılara mahsus bir iştir. Müslüman erkeklerin bunu yapması kadınlara veya yabancıya benzemek olduğu için lanete uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olur.

yüce kitabımızda ise şöyle geçmektedir;

kadınlar için küpe caizdir, yalnız erkekler için küpe takmak mekruhtur. erkeklerin kulaklarını deldirmeleri islam hukukunda hoş karşılanmaz. fakat abdest almaya engel teşkil etmez.
Her halükarda ergen erkeklerin kulaklarını deldirmeleri ve küpe takmaları, çoğu hukukçulara göre haram ve bazılarına göre ise mekruhtur; yani kısaca caiz değildir. Küpe takmak caiz olmasa da namaza mani değildir.
hem küpe takan erkek toplumda dışlanabilir, bir takım eleştirilere ve eğlencelere konu olabilir.

edit: imla.
hangi dine göre acaba diye sorduran hüküm?

yav bu allahçılık oynayıp kafalarına göre hüküm verenlere ben ne diyim artık. bi siktirin gidin çay koyun da paklamaz bunları.
"peki ya mengüç ne lan ibne?" diye hemen oracık da ağzının payı verilmelidir, bu vaizin.
(arat: yavuz sultan selim/küpe)
şahsen küpe takan biri olarak araştırarak yedim bu haltı. caiz olup olmadığı konusunda kesin bi bilgi yok. ama bazı alimler mekruh der ki; buda kadının erkeğe benzememesi gerektiğindendir. yavuz sultan selimin takma sebebi ise o zamanın köleleri üzerinde sahiplerinin adı yazılı küpe takmaları ve yavuz'unda buna binaen bizde allahın kölesiyiz diyerek üzerinde allah yazılı küpe takmasıdır. abdest yada namaza hiçbir engeli yoktur. yalnız gusül abdesti alırken deliğin içine su gitmesine özen gösterilmelidir.

edit: üstteki hikaye kesin değilmiş. halkı yanlış bilgilendirmeyelim. teşekkürlerimiz için (bkz: chazsmyr dhuunyl)
tarihte hep (bkz: yavuz sultan selim) i gördük kulağında kockoca bi küpe hâl böyle olunca şimdi

+lan bir erkek küpe takar mı, top musun olum sen çıkar şunu adamın asabını bozma diye serzenişte bulundugum herkes yavuz sultan selim han'ı örnek gösteriyo diyo

+kockoca cihan padişahının kulağında küpe vardı ne var yani bende niye olmasın erkeklik bunla mı ölçülüyo felan filan..

(bkz: allah akıl versin)

banada, onada

niye karışıyom ki banane lan ne hali varsa görsün ne b.k yerse yesin..
saçma bulduğum önermedir. hilafeti türkler'e kazandıran, yani ilk türk halife yavuz sultan selim'in küpe takmasına ne demeli?
(bkz: http://www.yeniakademya.org/yavuz.jpg)
bu kadar şekilci olunmaması gerekir; eski bir sözün dediği gibi, para ve imanın kimde olduğu belli olmaz.
kendini allah zanneden kişi söylemi. bir arkadaşım kendisine bu konuda sert bir dille uyarıda bulunan çok bilmiş şakird'e şunları söylemişti:

(bkz: sana ne ulan allah mısın kitap mısın)
(bkz: yanlış dini bilgi vermenin küfre sebep olması)
neye göre kime göre önermelerinden bir diğeri. 'kitaba göre mi, sana göre mi, dar görüşlü yada günümüz gençleriyle yada düşünce sistemiyle kuşak farkı olmasına, onların ebeveynlerine hoş gelmemesine, eğitim yada yetişme tarzına göre mi caiz değil?' diye sormak istediğim pek bir çürük önerme. sen küpe takıyor diye birini dışlıyosan, onu toplumdan hor görüyosan yada böyle bir olasılık olduğunu bile düşünebiliyorsan geçiceksin kitabı caizi mekruhu felan zaten önce bir kendine bakıcaksın ben de ne var ne yok diye. hangi çağda yaşıyoruz?

küpe takmıyorum.
bir takım eğlenceler ve eleştiriler için küpe takan erkeklerinde vereceği çok iyi eğlenceli cümleleri olucağına eminim.kimse kimsenin zevki hareketlerine karışamaz.asıl küpe ve benzeri daha uç eylemlerde insanlarla dalga geçen salak kişilikler toplumdan dışlanmalıdır.
(bkz: çokta pipime!)
islamı araştırarak, hakkında gerçek ve allah katından bir bilgiye rastlanılmasının mümkün olmadığı hükümdür.
erkeklerin küpe takması caiz değildir. çünkü bu bir kadın özentisidir. iki de bir yavuz'u örnek göstermeyin. sanki yavuz'u örnek alıp takıyosunuz.
(bkz: who cares)
şahsen 3 adet küpem var...
kılavuzumuz kur'an-ı kerim ise kur'an'ı okuyup yorumlamak gerekir. bir kere kur'an'da böyle bir şey yazmıyor.
o zaman daha gerilere gideceğiz ve hz. muhammed (s.a.v) dönemindeki hayata bakacağız ve onu yorumlayacağız...

alıntı: ''Erkeğin küpe takması da saç uzatma ile aynı kategoride düşünülmeli. Ancak Peygamberimizin erkeğin erkek, kadının da kadın gibi giyinmesi yönünde tavsiyeleri var. Buna dikkat etmek gerekir. Yani küpe takmak cinsel tercihi ortaya koymak olarak algılanmıyorsa erkeğin küpe takmasında bir mahzur yoktur.
Prof. Dr.Yusuf Şevki Yavuz / Marmara Üniversitesi ilahiyat Fakültesi ''

küpe takmanın ne kadar uygun olup olmadığı konusunda ortak bir noktada buluşulamamızsa şimdiye kadar bu, islam'daki kavramları başka başka yorumlamaktan kaynaklanır. bir başkası caiz değildir der, çünkü o, onu öyle yorumlamıştır, öyle anlamıştır. birisi çıkar dinen bir sakıncası yoktur, o da onu öyle yorumlamıştır.

önemli olan niyettir. küpe takıyor diye sen şusun, sen busun denilmemesi gerektiğini düşünüyorum, nacizane fikrimdir. islam dininin en önemli makamı ve unvanı olan halifeliği alan yavuz sultan selim, allah'ın kölesiyiz diye küpe takmıştır ve sonuç olarak takmamıştır diyemeyiz. takmıştır. takınca ne oldu, dinden mi çıktı yani?...

bir çok arap kavimde, müslüman olan erkek köleler de küpe takmıştır. al bir de burdan yak o zaman! belki de ilk küpe takan insan, erkektir... küpenin kadınlığın bir sembolü ya da kadınlığın bir işaretidir gibi göstermek brnce saçmadır. ha aynı şekilde benim dediğim şey de yanlış olabilir... ama en azından ben kesin konuşmuyorum, günahsa da -ki birçok ünlü islam alimlerine göre dinen bir sakıncası yoktur- bu benim günahım. ha bir de islam bilginleri eklerler: ''ya tabi takılmazsa daha iyi olur ama takılırsa da bu günahtır, caiz değildir diyemeyiz.''... bence bu herşeyi anlatıyor.
ota boka caiz değil diyen ve islamıda yobazlıkla karıştıran insanları hatırladığım bir sözdür. önüne gelen kuran da şöyle diyor bölye diyor diye yaratıcının ağzından insanlara uydurma şeyler söyleyip bahsettikleri şeyden bin kat daha caiz olmayan bir durumla karşı karşıya kalıyorlar. batıcıklada alakası olmadığıda gayet mengüç ile kanıtlanabilir.
(bkz: atilan oltaya takilmak)

(bkz: hicbiseyebosunaiclenmeyenadami guldurmek)
(bkz: o bunu hep yapiyor)
mekruh falan ilgilendirmez insanı bu tür konularda takmak isteyen takar takmak istemeyen takmaz.
(bkz: valla de)
(bkz: bsg)
lütfen bi siktirip gider misin?* yapmayın ya. bu kadar bağnaz olmayın. allah aşkına bir erkeğin küpe takmasının kime zararı var? kimin bir tarafını rahatsız ediyor? adam istiyor ve takıyor bu kadar. o'nu ilgilendirir. yakışana da yakışır küpe taksın yani. dövme de öyle. harammış, ölene kadar cenabet kalıyormuşsun, falanmış filanmış. yapmayın artık ya. hem hani önemli olan niyetti?

ps: ne küpe takıyorum, ne dövmem var.
soran mı var a.q. demek istediğim saçmalık.
diyen kişi muhtemelen sallıyordur. kuran-ı kerimin bütün ayetlerini okuda gel diyorum. bir ayet gösterin çıkaracağım küpeyi. dini kendinize göre yorumlayamazsınız ulan.

(bkz: sert ama etkili)
o yüzden islam halifesi olan osmanlı padişahlarıda küpe takmıştır dedirten saçma önermeden başka birşey değildir.
--spoiler--
yavuz sultan selimin takma sebebi ise o zamanın köleleri üzerinde sahiplerinin adı yazılı küpe takmaları ve yavuz'unda buna binaen bizde allahın kölesiyiz diyerek üzerinde allah yazılı küpe takmasıdır
--spoiler--

(bkz: entryleri okumayan sozluk yazarlari)
(bkz: komiksiniz)