bugün

- eşin evle ilgilenmemesi

- Eşin kötü alışkanlıkları (Alkol, madde, kumar vb)

- Ahlak ve namus anlayışı

- Anne babaların geçmişteki dayan deneyimi

- Geniş aile yapısı

- Şiddetin kuşaktan kuşağa sorun çözmek biçimi olarak aktarılması

- Yasaların yetersizliği

Bir araştırmaya göre;
Kadınların Çoğu daha evliliklerinin ilk günlerinde % 33'üalkol yüzünden şiddete başvururken % 19' ise, hem alkol hem de kumar nedeniyle şiddet uygulamaktaymış.
şiddetin ikinci nedeni de eğitim düzeyinin yüksek oluşu. Eğitim düzeyi yükseldikçe eşler arasındaki şiddet daha fazla oluyor. Eğitimli kadınlar eğitimsiz kadınlarından daha fazla dayak yiyorlar. Kırsal kesimlerde yaşayan kadınlar ise tahsilli hanımlara göre daha az şiddete maruz kalıyorlar. Eğitimli olmak toplumsal alanda şiddeti azaltmadığı gibi bir özgüven ve gelişimcilik kazandırdığı için şiddeti artıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.
şiddetin üçüncü neden ise ekonomik kökenlidir. Gelir seviyesi düşük ailelerde sosyoekonomik sorunlar yüzünden bunalan erkek tüketici gibi gördüğü kadına şiddet uyguluyormuş, gelir seviyesi yüksek ailelerde hayatla ilgili beklentilerin karşılanmamasının meydana getirdiği gerilim şiddeti körüklüyormuş.

bunlar bilimsel veriler, araştırmadan elde edilen sonuçlar.
şiddetin boyutu, türü ne olursa olsun (ufak bir tokat yada ciddi bir istismar) erkek kadına neden vurur?
siz mesela arkadaşınıza yada eşinize neden güç gösterisi yaparsınız!!!
bunlar anlaşılamayanlar işte!
kendini sözlerle ifade edememektir.
koltukta uyuyakaldiginda, bi turlu kaldirmayi basaramayinca kafasina siseyle su bosaltilmasi...* * *
kültürsüzlük, birini çekememe, söylenen sözleri kaldıramama ve nihayetinde karşısındaki düşüklüğe kendini de kaptırmak.sadece erkek için değil bayanlar içinde geçerli bir durumdur.
aciz olduğunu hissetmesidir. zira şiddet acizlerin işidir hele hele kadına şiddet insanlığın düşebileceği son çukurdur.
gerçek şeyler yazın, burda kimse sevgilisine bir tokat atmadımı?
gerçek şeyler.
kolundan tutup çekirtirmediniz yada sözlü şiddete maruz bırakmadınız mı küfür ederek?
erkeğin kadına uyguladığı şiddet ve gerçekler.
her iki kadından biri daya yiyorsa, her iki erkekten biri vuruyordur. maşşallah bizim sözlük kümesine vurmayan tekler gelmiş hep!
bağıra bağıra bana şiddet uygula diyen tipleride es geçmemek gerekir.
fazla testosteron.
gücün vermi olduğu bir teşviktir. çocukluğundan beri, küçük büyük herkesin erkeğin güçlü olduğunu ve "kodumu oturttuğunu" anlatmaları, erkeği küçük yaşlarda dahi şiddete teşvik etmelerinden dolayı erkeğin kendini kelimelerden çok gücüyle anlatmaya çalışmasına yol açar.

-ne diyon lan sen?

-öyle deme ağzını yüzünü dağıtırım senin!

-bak velet doğru düzgün konuş.

-kızım bi çek git şurdan elimde kalacaksın.

ya da

-güçlüyüm tabi kızım, bana bir keresinde zilyon kişi saldırmıştı...**

-bak bak buna kas derler.

-tek yumrukta deviririm ben adamı.

-erkek olan çıkar karşıma, adam gibi* yumruk yumruğa kapışırız**.

herneyse... erkek adam güçlüdür evet, ama gücünü korumak ya da savunmak için kullanması şiddetle* tavsiye edilir. adam gibi yani...
cinsiyet ayrımı olmadan konuyu ele alırsak eğer,erkeklerin konuşmaya pek tahammülleri yok.biraz da yetişme tarzı ile alakalı tabii.birey aile içi şiddete tanık olmuşsa kişi kendi sorunlarını da her tıkandığında yine bu yolla çözmeye çalışacaktır.
fakat bilmezler ki şiddetle hiçbir sorun asla hallolmaz.

ortam gerginse çiftlerden birinin diğerini alttan alması gerekir,yoksa hoş olmayan sahneler yaşanabilir.bunu becerebilen çok az sayıda insan var.kimsenin kimseye tahammülü yok çünkü.

''taş altında kalırım laf altında kalmam'' mantığını benimsemişiz çoğunluğumuz.

(bkz: şiddete hayır)