1. 1.
  kuran da gecen bir soz. ilgili ayet icin ; nisa 34: "Erkekler, kadınlardan üstündür, çünkü Allah onları bir çok şeylerde kadınlardan üstün etmiştir, çünkü onlar, kadınları, mallarıyla geçindirirler, doyururlar; iyi kadınlar da itaatli olurlar ve Allah, onların hakkını nasıl korumuşsa onlar da, kocaları yanlarında olmasa bile, iffetlerini korurlar. Kadınlarınızın serkeşliğinden korkunca onlara öğüt verin, onları yatakta yalnız bırakın, dovun onlari. Fakat itaat ettikleri takdirde de aleyhlerine bir sebep araştırmayın, şüphe yok ki Allah çok yüce ve büyüktür."

  sure yi carpittigimi dusunenler icin; http://www.kuranikerim.co...ehliyet/ee_metin_090.html
  1 -12 ... scurtel
 2. 2.
  aristotalesin yaptığı bir tanımlamadır.

  hatta bazı dayanakları da şunlardır :

  erkeklerin ağızlarında daha fazla dişi vardır.
  erkeklerin vücut ısısı daha yüksektir.
  2 ... arude50
 3. 3.
  "kuran ne acaba?" diye kendi kendime düşündüğüm başlık.

  (bkz: kur an-ı kerim)
  3 ... uieat
 4. 4.
  kadinlarinizi dovun başlığında yer kalmadığı için buradan devam etmesı muhtemel tartışma...

  merak edilen şeyse şudur ki; nereye kadar devam edecekler her ayetten bir başlık açmaya ve bir bütün halinde ele alınması gereken kitabı tek tek ayet ayet yorumlayama ya da ona saldırmaya...
  5 ... fatal
 5. 5.
  bravo kur'an ı da çok güzel çarpıttınız aslı burda

  --spoiler--
  Erkeklerin maddi ve manevi özellikleri ile ekonomik rolleri onların aile reisi olmalarını tabii kılmıştır. Aile küçük bir toplumdur. Toplum düzenle yaşar. Düzen ise bir reisi, bir idareciyi zaruri kılar. islam'da devlet başkanından aile reisine kadar her idareci ilahi talimata göre hareket etmek, yönetmek mecburiyetindedir; şu halde onlara itaat bu talimata itaat demektir. idare eden veya edilen bu talimatın dışına çıkar, itaatsizlik ederse müeyyide uygulanır. Burada bahis mevzuu olan zevcenin itaatsizliğidir. Çare olarak önce öğüt vermek, sonra yatak boykotu ve daha sonra dövme tavsiye edilmiştir. Kur'an'ı bize tebliğ eden Hz.Peygamber (s.a.) hiçbir zaman kadın dövmediği gibi,'' Kadını eşek döver gibi dövüp de günün sonunda onu koynunuza alıp yatmanız olacak şey midir?'' buyurarak ümmetini uyarmıştır. Dövme müeyyidesi kullanıldığı taktirde kadının canını yakmayacak ve vücudunda iz bırakmayacak şekilde uygulanması gerektiğini de ifade buyurmuştur. Şu halde dayağı islam getirmemiş, aksine onu hafifleterek ortadan kaldırmaya yönelmiştir. Ayrıca kadına da, kocasından şikayetçi olması halinde hakem ve hakime başvurma, hakkını arama imkanı vermiştir
  --spoiler--

  5 -2 ... isildur
 6. 6.
  (bkz: cennet anaların ayakları altında)
  1 -1 ... shashkin
 7. 7.
  nisa 44: Kendilerine kitaptan bir pay verilenlerin sapıklığı satın aldıklarını ve sizin de yolu sapıtmanızı istediklerini görmedin mi?

  aynı sureden diğer bir ayet...
  4 ... fatal
 8. 8.
  baslığı açan yazar kadınlarınızı dovun baslığına entry girmiş yazardır. bu başlığın zaten var olduğunu bilmesine rağmen, hatta o baslığa entry girmesine rağmen burda yeni baslık açması ne kadar doğrudur onu da tartışalım o zaman. didik didik arayıp bok atacak yer arıyosunuz şu kutsal kitapta da, ararken hiç mi bir şeyler çarpmıyo gözünüze kardeşim? yeter artık.
  5 ... uieat
 9. 9.
  akıl akıldan üstündür ve akıl da kasıklarda değil kafatasının içinde, beyinde gizlidir. şimdi bir erkek olarak benden daha zeki ve başarılı bir kadını görünce ne diyeceğim? hanımefendi sizin yaptığınız ayıp, erkek kadından üstündür lütfen yerinizi bilin mi?
  artık geçinebilmek için öyle sadece erkeğin değil kadının da çalışması gereken bir toplumsal gerçekliğin içinde yaşıyoruz. bu tarz düşünce yapısı ile zaten kendi kendimize ket vuruyoruz; gelişmemizi engelliyoruz. iç anadolu'da kafası zehir gibi matematiğe basan ne köylü kızları var ama bu düşünce yapısından dolayı belirli bir yere kadar okuyorlar, sonra otur evinde denilerek hem kendilerini hem de ülkenin gelişimini tıkıyorlar. iç anadolu örneğini verdim ama diğer bölgelerde de böyledir. kızları okutmazsan tabi ki erkek kızdan üstün olur. en doğrusu erkek kadından farklıdır, her iki cinsiyetin de kendine has fiziksel, zihinsel ve duygusal özellikleri vardır. cinsiyet üstünlük vesilesi değildir, olmamalıdır.

  unutmayın ki hepimizi yetiştiren ve bu yaşa getiren annelerimizdir ve bu önerme herşeyden önce annelerimize hakarettir.
  4 ... balsikeste baysungur
 10. 10.
  proveke amacli acilmamis bir baslik. ayrica yorumsuz bir sekilde aktarilmistir.
  -2 ... scurtel