bugün

Bensiz hiçbir şey yapamazsın, bana muhtaçsın, ben olmasam sen kimsin türünden davranış sergileyen baba sevilmez. Derhal ondan uzaklaşmalı ve kendi ayaklarının üzerinde durmalısın.
Sevmeme değil o, rekabet sadece. Erkeklerin hepsi, her boku ben bilirim dediği için baba oğul arasında kaçınılmaz oluyor uyuşmazlık. Benim de babamla uyuşabildiğim tek şey uyuşmazlık mesela. Çok da severim kendisini, orası başka...
Sevmeme değil o, rekabet sadece. Erkeklerin hepsi her boku ben bilirim dediği için baba oğul arasında da kaçınılmaz oluyor uyuşmazlık. Benim de babamla uyuşabildiğim tek şey uyuşmazlık mesela. Çok da severim kendisini, orası başka...
yemişim komplekslerini, 9 saat ameliyatta kaldıktan sonra sandalye başında ve 10 dakikada bir sonda takmam için uyanmak zorunda kalarak 8 gün bekleyen annemdi.

bu demek değil babamızı sevmiyoruz, ama yukarıda yazılanı baba kolay kolay yapmaz. o yüzden de anneyi daha çok severiz.
Fikirlerine düşüncelerine karşı çıkması.
Karşı çıkmaktan ziyade yanında değilmiş gibi davranması.
Destek görememek.
Ne fena planlarım vardı şimdi oturmuş balkonda geçen zamana geçmeye devam eden gençliğe yanıyorum Bi taraftan sigaramı dumanlıyorum.
Böyle olmamalıydı.
- babanın oğluna verdiği sözleri tutmaması ve böylece oğlunun güvenini kırması.
- babanın oğlunu sevmek isterken yanlışlıkla korkutacak hareketlerde bulunması.
- babanın paraya ve maddiyata dayalı sevgi anlayışı. (bkz: bankamatik baba)
- babanın "aile reisliğini" bahane ederek annenin maaşına el koyması ve anneye ekonomik özgürlük tanımaması.
- babanın ekonomik özgürlük talep eden anneden boşanmak istemesi ve ardından evi terk etmesi.
- boşanan babanın terk ettiği evdeki oğluyla olan bütün kişisel ilişkisini koparması.
- babanın boşandıktan sonra terk ettiği evdeki oğlundan habersizce başka bir kadınla evlenmesi.
- bütün bunların üstüne o evlendiği başka kadınla birlikte yıllar sonra çıkıp terk ettiği oğlunu görmek istemesi.

"insanda düzgün bir ruh sağlığı bırakmadın be adam! bu kadar haltı yemeden önce aklın neredeydi?" diyesim geliyor kendisine.
Babalarının onlardan Beklentilerinin olmasıdır.
erkek rekabetinden başka bişey değildir.
baba oğul arasındaki sevgi de alışılmış tarz bi sevgi değildir.
misal, babana senin parana muhtaş değilim diyip resti çeker ve kendin çalışarak bunu ispatlarsan baban havalara uçar.

düşün bak onu yeniyorsun ama o seviniyor.

ha babayla rekabet etmeyen adam da ilerleyemez.
tabi ki bundan kavga dövüşü kastetmiyoruz.
Erkeklerin bağlasan durmaz tavırlarının cakismasindan kaynaklıdır. Iki tarafta bir süre sonra dediğim dedik olma konusunda diretiyor. Anneye bağlılık konusuna gelirsek, eğer baban anneni değil de annen babanı ezip ona ağıza alınmayacak laflar söyler hatta belki eziyet ederse ve baban savunmasız konumda olursa annenden nefret edersin. Konu bu kadar nettir. Evde sürekli bağıran anneye yada erkek evlada hükmetme çabasında olan baba erkek evladın savunması ile karşılaşır. Iki konu bir olup nefret gibi görünür. Kız evlatlar ototmatik olarak susarak yada kırılgan davranarak buna tepki verir. Özellikle evde abi varsa ve bu çatışma oluyorsa.
(bkz: oidipus kompleksi)
anneler açık açık, babalar gizli gizli sevilir. babayla daha sık çatışmanın sevme-sevmeme ile ilgisi yoktur. kendini ispat etme ile yakından ilgilidir. her çatışmada babaya verilen mesaj: ben de artık senin gibi biri oluyorum, bunu kabullen ve bana yetişkin gibi davrandır.

babanın şiddet ve şerrinden hep anneye sığınılır. baba da bunu bilir ancak kendi kültüründeki baba algısına uygun davranmak zorunda olduğunu kabullenmiştir.

bilinçaltında neler olduğunu bilemeyiz.
hiç ilgisi yok. babam canım babam ! *
Freud’a göre babasına düşmanlık besleyenler fallik dönem sonu babayla özdeşim kuramayanlar. Freud haklı mı haksız mı bilmem ama baba sevilmez mi ya? (istisna babalar hariç)
Travma ya da oedipus kompleksidir. Üçüncü bir sebebi de yoktur.
Kulak arkasına enseye yenen saplaklardir..

Babam irlandalı gibi vuruyordu..