1. 1.
    Acaba Freud'un da dediği gibi oedipus kompleksi olabilir mi? Anneyi paylaşamama, anneye duyulan aşk ve babaya derin nefret mi?
    Beyler lütfen söz hakkı sizde.

Ana kuzusu falan diyoruz ama olay bence çok daha derin. Annelerini taparcasına seviyorlar ama içten içe babalarına öfkeleri var.
    Psikolojik tahlillerde bulunuyorum da, ödevim için gerekli çünkü. Pls açıklayın.
    8 -9 ... essy
  2. 2.
    acaba ananızı sevmeme sebebiniz elektra kompleksi olabilir mi? diyerek kaçılacak soru.
    -1 ... mortimer
  3. 3.
    Bensiz hiçbir şey yapamazsın, bana muhtaçsın, ben olmasam sen kimsin türünden davranış sergileyen baba sevilmez. Derhal ondan uzaklaşmalı ve kendi ayaklarının üzerinde durmalısın.
    7 ... yorganmafyasi
  4. 4.
    bence sorun babalarda. gerçekten.. en azından bizim evde öyle. klasik bir türk ailesi düşünelim. anne çalışmıyor, baba çalışıyor, bir erkek bir kız çocuk olsun.

erkek çocuk büyüyünce doğası gereği babanın emir eri olmaktan çıkıyor. bir yerden sonra kendi kafasına göre hareket etmek istiyor. kendi otoritesini kurmak istiyor. baba da diyor ki "bu ne böyle? hem lafımı dinleme otoritemi sars. hem de ihtiyaçlarını ben karşılayayım. olmaz öyle şey!!" ki bi noktadan sonra anne de "benim oğluşum var! hahayytt!" diye babaya rest çekmeye başlıyor. kız çocuk ya da eş için öyle bir otorite yarışı söz konusu değil. daha itaatkar daha laf dinleyen yapıda oluyor onlar. onlar da isyan etseler onlar için de aynısı olacak.

şahsen düşünüyorum da abim iş bulamamış olsaydı ve hala bizimle yaşıyor olsaydı babam onu bakışlarıyla yerdi evde. yemin ediyorum içtiği su bile batardı gözüne.

zamanında çalışmıyorlarken aynı şeyi dedem de amcalarıma ve babama yapmış mesela.

bence olay tamamen otorite savaşı.

edit: bu arada o sevmeme değildir. herkes annesini babasını sever. bu olay bambaşka.
    11 ... nammu
  5. 5.
    yemişim komplekslerini, 9 saat ameliyatta kaldıktan sonra sandalye başında ve 10 dakikada bir sonda takmam için uyanmak zorunda kalarak 8 gün bekleyen annemdi.

bu demek değil babamızı sevmiyoruz, ama yukarıda yazılanı baba kolay kolay yapmaz. o yüzden de anneyi daha çok severiz.
    3 ... masklavi
  6. 6.
    Sevmeme değil o, rekabet sadece. Erkeklerin hepsi, her boku ben bilirim dediği için baba oğul arasında kaçınılmaz oluyor uyuşmazlık. Benim de babamla uyuşabildiğim tek şey uyuşmazlık mesela. Çok da severim kendisini, orası başka...
    4 ... alos04
  7. 7.
    Sevmeme değil o, rekabet sadece. Erkeklerin hepsi her boku ben bilirim dediği için baba oğul arasında da kaçınılmaz oluyor uyuşmazlık. Benim de babamla uyuşabildiğim tek şey uyuşmazlık mesela. Çok da severim kendisini, orası başka...
    3 ... alos04
  8. 8.
    - babanın oğluna verdiği sözleri tutmaması ve böylece oğlunun güvenini kırması.
    - babanın oğlunu sevmek isterken yanlışlıkla korkutacak hareketlerde bulunması.
    - babanın paraya ve maddiyata dayalı sevgi anlayışı. (bkz: bankamatik baba)
    - babanın "aile reisliğini" bahane ederek annenin maaşına el koyması ve anneye ekonomik özgürlük tanımaması.
    - babanın ekonomik özgürlük talep eden anneden boşanmak istemesi ve ardından evi terk etmesi.
    - boşanan babanın terk ettiği evdeki oğluyla olan bütün kişisel ilişkisini koparması.
    - babanın boşandıktan sonra terk ettiği evdeki oğlundan habersizce başka bir kadınla evlenmesi.
    - bütün bunların üstüne o evlendiği başka kadınla birlikte yıllar sonra çıkıp terk ettiği oğlunu görmek istemesi.

"insanda düzgün bir ruh sağlığı bırakmadın be adam! bu kadar haltı yemeden önce aklın neredeydi?" diyesim geliyor kendisine.
    2 -1 ... oglan midir adam midir bilemem
  9. 9.
    (bkz: oidipus kompleksi)
    4 -3 ... zeytinyagli dolma kalem
  10. 10.
    Mesele tam tersidir.

Babalar oğullarını buna mecbur kılar. Çünkü her baba oğlunun kendi yerine geçeceğini bilir. Bir gun baba ölecek ve oğul onun yerini alacaktır. Yani her oğul babaya ölümünü hatırlatır. Bu sebepten ta başından baba oğula biraz gicik gider.

Yani ben demiyorum tüm bunları. Kafka diyor.

ilgili kitap için,
    (bkz: das urteil). *
    2 ... acta non verba