bugün

Ye Kebapı,iç şarabı vur karpuz göte.
Şaka bir yana esat kabaklı -bil oğlum şarkısında bu sorunun cevabının tam karşılığını bulabilirsiniz.
Eline, beline, diline sahip ol. Zalime kılıç gibi mazluma kalkan gibi ol.
vicdanlı ol. vicdan varsa zaten bir sürü özellik arkasından gelir.
yüreğinin götürdüğü yere git çocuk..
Söz verdiğinde tut. Tutsun ki ilerde sözünün bir ağırlığı olsun.
Saygı duymak istiyorsan, çok çalışmalısın. Saygı görmek istiyorsan da öyle. ikisini birbirinden ayıran hiç birşey yok. Muhatap olduğun insanlar, senin ve senin gibileri olacaktır.
Büyü ve abaza olma evlat.
Ayrıca beynini kullan düşünerek hareket et. Yüreğini pisletme.
Birine verecek sevgin yoksa, ona ümit dolu gözlerle bakma!
kız çocuklarına dikkat et.
Eline diline beline hakim ol.
anne olarak, gelecekte oğlum olursa şayet ona ilk olarak kadınların erkeklere göre daha narin, nazik ve kırılgan olduklarından dolayı bir kadına saygılı, ölçülü ve merhametli davranması gerektiğini (onu dünyaya getiren annesinin de nihayetinde bir kadın olduğunu asla unutmamasını) öğütlerim...

Zira artık geleceğin erkek bireylerinin bari en azından öğrenmesini istediğim konu bu malum.
Kadınlar ikinci sınıf insandır. Evcilleştirmek için şiddete başvurmaktan korkma. Aynı anda 2-3 kadın götürmeye çalış. Pısırık olma. Eşcinsel olursan oğlum değilsin.

Gibi örgütlerdir.
Evlat başkasının namusunu kendi namusun gibi gör. Hayâ sahibi ol. Çünkü hayâ imandandır.
karar verirken çükünü değil beynini kullan.
18 yaşından büyükse bir girdiğin deliğe bir daha girme.
negatif temalar içeren, heteronormatif, misojinist, ayrımcılığa veya şiddete özendirici olmayan herhangi bir dostane öğüt işe yarayacaktır.
Vatanına göz dikeni ez oğlum.
Bu hayatta mutlu olmanın gülmenin kahkaha atmanın renklerin ağlamanın veya diğer tüm cinsiyetçilik yapılan şeylerin cinsiyeti yoktur. Sen erkeksin diye pembeyi sevemeyecegini düsünme maviyi veya siyahı sevmek için şartlandırma kendini. Unutma bu dünyayı deneme yanılma yöntemiyle tanıyabilirsin.bir hata bir kez yapılır unutma.Gülebildiğince gül gezebildiğince gez fakat nerede gülüp nerede ağlayacağını iyi bil. Bir gün ben gidebilirim bu dünyadan veya baban gidebilir bu dünyadan fakat unutma sana verdiğimiz en büyük miras ve hediye yine sensin. Sarılacak kimsen olmadığında kendine sarıl. Ve şunu da unutma hayatının başrolünde sen varsın olumlu veya olumsuz aldığın her karar başrolü etkiler sadece. Fakat sen her şeyden mutluluk çıkarmayı bil. Evden çıktığında gökyüzüne bak gülümse, önünden geçen kediye bak gülümse. Hayatına mutluluk çağır ki hep mutlu olasın. Anılarına sahip çık. insanlara değer ver ama insanlardan değer bekleme çünkü insanlar nankördür. Ne olursa olsun aldığın nefeste bile mutlu ol. Unutmadan şunu da söyleyeyim devletine ve vatanına kendine nasıl sahip çıkıyorsan öyle sahip çık.
~SENi ÇOK SEVEN ANNEN <3 DUYGULANDIM KEŞKE BEBEGIM OLSA.
18 yaşına kadar bana bağlısın yaptığın hataları ben ödemek zorundayım 18i geçtikten sonra ne yarak yirsen yi beni karıştırma.
insan evladı olduğunu unutma.
Yanlış kafasıyla düşünmemesi olabilir.
iktisat sevdiğim bir bilim dalı en güzel ögütte denge. aile-arkadaşlık-iş vb. çevrede ilişkilerinde dengeyi gözet.

tepki göstermen gerektiğinde sırf kalga etmek için kalga etme sonuca gitmek için tartış-kalga et.
eş seçiminde merhamet duygusuna dikkat et sev-emek ver sevip emek vermeye hazır olan dişiyi. tabiki evlenmeye hazır olduğunda evlen.
huzursuzluk potansiyeli eş-anneler arasında ilişki bu ilişkide sürekli müdahale etme ama yönlendirici sen ol.
son olarak para-insan ilişkisi önemli gereksiz kullanmayacağın seylere para saçma. cebin rahat olmadıktan sonra en lüks tatil en lüks tatil değildir. sorumlu olan sen olacaksın para konusunda ceşmeyi açıp kısmayı beceremezsen ilerde krizlerin sorumlusu olursun.
En büyük mülk efendiliktir.