bugün

bulmacalarda sıkça karşılaşılan bir rakı türü.
görsel .
Rakı da erük gibiymiş lıkır lıkır.
sert ve güzel içki...
Gece birlikte içtiğim herkesi uyutan,beni ise çok pis çarpip ama uyutmayan harika rakı ama her gün içilmez bu,siker.
adı eric olan kişilerin yaptığı rakı.
Karabiber ile içince insanın içini buzdağı yapan meret.
Kötü mü, değil.
an itibariyle ilk kez içtiğim ve 4 shot attığım, ama hiç bir etkisini göremediğim rakı. hayır bi de alkol eşiği çok düşük bi insanımdır.

artı, boğazı da çok az yakıyor, viski kadar en fazla. abartılacak bi şey değil.
sülalemdeki bir çok rahmetliğin her sabah aç karnına içtikleri rakı.
toprakları bol olsun.
bulgarların kasa kasa erik toplayıp evde yaptıkları rakı. merak ediyorum deyip içmemek lazım, belamı arıyorum derseniz bol bol için.

(bkz: soğuk içiniz)
domaşno olarak bilinen, bulgaristan da hemen hemen tüm evlerde bulunan rakı çeşidi. rakı dediysek böyle suyla karıştırılıp içilen türden değil. sek içilmesi makbul. mezesiz eziyettir. lahana turşusu, kebapçeyle süper üçlü oluşturur.
herkes bulgaristan demiş ama ben slovenyadan gelenini içtim. aklı olan içmesin. ben bu kadar diyim.
nasıl içildiğini bilmeden sek içme cesaretinde bulunduğum ve ardından 2 bardak ice tea ile ancak kendime gelebildiğim yakıcı içki. boğazı yakıyor epeyi çok ağır olduğuda söylenemez bizim rakımız daha ağır.
ilk koklandığı zaman şarapla karıştırabileceğiniz bir içki. koklandıkça farklı içkileri çağrıştırıyor. tadına bakmadan bir kokladığınızda şarap, bir daha kokladığınızda votka diyebilirsiniz. hafif meyvemsi bir kokusu olmasına rağmen tadı hiçte meyvemsi değildir. tek fırt denemişliğime dayanarak söylebilirim ki en baba içen adamı olduğu yere çiviler. benim gözümü korkutmayı başardı. abartılması durumunda gecenin sonlarına sıvıları agız yoluyla değil damar yoluyla almaya başlayabilirsiniz. acil serviste kolunuza bağlı bir serum şişesi ile birlikte hemşireleri öpmeye çalışarak bulabilirsiniz kendinizi, konuşmaya takatiniz kalırsa tabi...

(bkz: kontrolsüz güç güç değildir)
bulgarların ev yapımı rakısıdır kendisi domaşno gibi bir ismi vardır. ilk mahsulun alkol oranı %70 ulaştığı olur litresi ortalama 3 levadır.
erik kompostosu ve balıkla tüketildiğinde kendinden geçiren halüsinatif bile olabilen güzel meşrubat.
adını sürekli duyduğum fakat tanışma imkanı bulamadığım alkol çeşidi.
buz gibi erikli su ile tüketilmesi önerilir. *
daha çok bulgaristan' da tüketilen sert bir içkidir. üç fincan içildiğinde bile deliksiz 16 saat uyutur.
bir de delisi olan rakı türü. deli erik rakısı evet. bu erik; sarı ekşi ve küçük erik cinsidir ve asıl o eriğin rakısı yapılırsa iç yaka yaka içilir.
kesinlikle sek bir şekilde ve shut bardaklarıyla bir kerede içilmesi gereken, normal zamanlarda kullanılan hiç bir alkole benzemeyen, tekila misali alınması gereken alkol. herhangi bir alkol gibi sıfırdan başlatmaz, zirvede başlatıp zirvede bitirir. * * * * * * *
(bkz: roket yakıtı)
bulgaristan'da ve göçmenlerde bol bol bulunabilen, sek içilmesi makbul içkidir.

ev yapımı olanlarda alkol oranı genelde % 40-50 civarındadır*. ancak % 60-70 civarında olanları da vardır ki, içmiş biri olarak söylüyorum, tarifi mümkün değildir.
alkol oranı ev yapımı olduğunda % 50-55 lere varan,şopska salata,elma,turşu ile fevkalede giden, geçtiği yerleri size hissettiren müthiş kafa yapan rakı.
ev yapımı olanlar oldukça sert olur. başka bir içki boğazınızı bu denli yakmaz, ilk içtiğimde "benzin bu ya" dediğim içkidir. yanında şopska salata önerilir. içiniz içiriniz.