bugün

MS riskini çok yüksek oranda artırıyormuş. 7 saatten fazla uyumanınsa hastalığı önlemeye yardımcı olabileceği keşfedilmiş.

görsel

Multipl skleroz, beyni ve omuriliği etkileyen; görme, kol veya bacak hareketleri ve dengeyle ilgili sorunları içeren ve ömür boyu süren bir hastalık.

Bu hastalığın tedavisi yok ama ilaçlar ve müdahaleler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

MS'in genetiğe bağlı olduğu düşünülse de, güneş ışığı ve D vitamini eksikliği, sigara, gençlik obezitesi ve öpüşme hastalığı gibi başka çevresel faktörler de nedenleri arasında.

Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmada, büyüme çağında hem uzunluk hem de kalite açısından en kötü uykuya sahip olan kişilerin MS tanısı alma riskinin daha yüksek olduğunu belirledi.

(bkz: https://www.indyturk.com/...k-yüksek-oranda-artırıyor)
Ben özellikle ortaokul zamanlarında, aşırı uykusuzluk çekmiştim. Gündüz hem okul hem kurs olduğu için eve geldiğim anda yorgunluktan uykum geliyor, ama uykum bölüneceği için de uyumuyordum. Gece olunca da uykum kaçıyordu.
Huzursuz olduğum günlerde, sinirli olduğum günlerde, ya da aklıma rastgele bir şey takıldığında uyumak iyice berbat hale dönüşüyordu. Bazı dönemlerde iğrenç kabuslar görüyordum.
Zaten her tatilde uyku düzenini bozmayı becerebilen bir çocuktum. Asla erken yatamıyordum.
Liseye geçtiğimde vücut geliştirmeye başladığımdan ötürü normalden daha fazla yorulduğum için herhangi bir saatte uyuyabiliyordum. Geç kalktığım tatil günleri, ya da sabahtan boş derslerin olduğu günler geç kalkıp uykumu aldığım için gece uyuyamayacağımı biliyordum. Bu yüzden gerek olmasa bile akşamüstü antrenman yapardım uyuyabilmek için. Beni fazlasıyla yoruyordu ama uyutuyordu da.
Sonra dedim ki ben madem uyuyamıyorum, neden güvenlik olmayayım? vücudum da gayet müsaitti. Artık kariyerim.
Tabii daha sonra arkadaşlarımla ayrı eve çıktığımızdan birkaç ay geçince, yani biz eşimle sevgili olduğumuz zamanlarda beraber uyumaya başladık. Ben zaten çift kişilik yatakta uyuyordum. Fark ettim ki yanımda biri olunca gayet de rahat uyuyorum. Özelikle eşimse. Aynı odada odanın herhangi bir yerinde bir insan bulunması yeterli.
Eşimin eski odasını oğlum kullanıyor şuan.
Bu metinden ne çıkarıyoruz? uyku probleminiz varsa eş bulmanız yeterli.
Dünya da yaşayandır, kaç saat uyuduğun değil, dünyanın uyuduğu saatlerde uyuyup uyuşmadığın meseledir.