1. 1.
  yetişkin birer birey olmanın ilk adımını atan, bol melankonili ve güvensiz ergen kişilerin sahip olduğu psikoloji türüdür.
  (bkz: ergenlik krizi)
  (bkz: ergenlik cagi)
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  gülben ergen gibi olma durumu.
  -2 ... shalamar
 3. 3.
  sebepsiz bir asabiyet ve mütemadiyen aileye çemkirme halidir. bütün cümleler ay ile başlayıp offfff ile biter. yalnız dikkat, bu psikoloji anne baba için bir süre sonra sonra çekilmez hale gelebilir ve tükürükler saçan bir offf sonrası surata okkalı bir tokat inebilir. *
  2 ... fata morgana
 4. 4.
  kimi kültürlerde oldukça stres ve karmaşayla, kimilerindeyse güle oynaya geçen bireysel farklılıklar da gösteren süreçtir. kişisel kanaatim içinde bulunan ergenlerin hep birlikte bir adaya gönderilip 18'inde geri alınmasıdır. *
  1 ... kahvekremasi
 5. 5.
  eqin 'in içinde bulunduğu durum. ne yazık ki ergenliğe yeni girmenin bocalamasını yaşayarak biraz saldırganlaşıyor ama geçer geçicek merak etme.
  -1 ... kacak kelebek
 6. 6.
  ks. süper olay.
  ... balon
 7. 7.
  insan hayatında çok farklı bir psikolojik durumdur ama yaşlanıncaya kadar da etkileri devam eden bir psikolojidir. bu dönemde ergen genç kendini evrenin merkezi zanneder. kendisinin herşeyi hak ettiğini, hak ettiğini düşündüğü şeyleri almadığı zaman şikayet etme hakkı bulunduğunu, bu dünyanın kendi istediği gibi bir yer olmadığını düşünür. diğer insanların da kendisi gibi bu hayata sıfırdan başladığını düşünemez ve kendisi dışında herkesin bir sistem, kendisinin bir birey olduğunu düşünür. örneğin ailesini yargılarken ailesinin bugüne nasıl geldiği ile hiç ilgilenmez ama kendisinin bugüne gelişi hakkında sürekli kendi ailesini suçlar.

  bu durumdaki bir gence daha çok baskı yapmak yerine biraz özgür bırakıp kendini bulması sağlanmalıdır. daha çok baskı daha aşırı davranışlara neden oluyor.
  3 ... raynor
 8. 8.
  psikolojinin en zor bölümüdür. lakin insanoğlunun değişkenlik * durumlarının tavan yaptığı dönemi kapsar. ani parlamalar, gereksiz alınganlıklarla bir nevrotik bozukluklarla da bezerlikler gösterir.
  ... johny bravo
 9. 9.
  kısa bir süre ruhen emo olmaktır aslında. "kimse beni anlamıyor, sevmiyor. batsın bu dünya ühü..."
  geçicidir, panik yapmaya gerek yoktur.
  ... eluard
 10. 10.
  Ergen olduktan sonra içine girilen, beyin ile cinsel organın bir dönem yer değistirdiği muhtemel bir psikoloji türü.
  ... elma agacinda yetisen armut