bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    yetişkin birer birey olmanın ilk adımını atan, bol melankonili ve güvensiz ergen kişilerin sahip olduğu psikoloji türüdür.
    (bkz: ergenlik krizi)
    (bkz: ergenlik cagi)
    1 ... asiti kaçmış kola
  2. 2.
    gülben ergen gibi olma durumu.
    -2 ... shalamar
  3. 3.
    sebepsiz bir asabiyet ve mütemadiyen aileye çemkirme halidir. bütün cümleler ay ile başlayıp offfff ile biter. yalnız dikkat, bu psikoloji anne baba için bir süre sonra sonra çekilmez hale gelebilir ve tükürükler saçan bir offf sonrası surata okkalı bir tokat inebilir. *
    2 ... fata morgana
  4. 4.
    kimi kültürlerde oldukça stres ve karmaşayla, kimilerindeyse güle oynaya geçen bireysel farklılıklar da gösteren süreçtir. kişisel kanaatim içinde bulunan ergenlerin hep birlikte bir adaya gönderilip 18'inde geri alınmasıdır. *
    1 ... kahvekremasi
  5. 5.
    eqin 'in içinde bulunduğu durum. ne yazık ki ergenliğe yeni girmenin bocalamasını yaşayarak biraz saldırganlaşıyor ama geçer geçicek merak etme.
    -1 ... kacak kelebek
  6. 6.
    ks. süper olay.
    ... balon
  7. 7.
    aşağıdaki yazıların bu konuya son haddinde uygun nitelikte ve az çok kapsayıcı bir tanım getireceğini düşünüyorum: * *

"13/12/1998

Korkuyorum günlük, korkuyorum. Geçmişimi, sevdiklerimi kaybetmekten korkuyorum. Geçmişi aramaktan korkuyorum. Bazen içim geleceğe ve hayatıma dair umutla doluyor, bazense dünyayı simsiyah görüyorum.

Biraz önce bebeklik fotoğraflarımı yepyeni harika bir albüme yerleştirdim. içim cız etti onları o 12 senelik yerlerinden çıkarırken. Yeni yerlerine alışabilecek miyim bakalım.

Kısa yazmalıyım çünkü bu konu açılıp daha çok uzarsa melankoliye gireceğim.

Tanrım sen beni ve sevdiklerimi hastalıklardan ve kötülüklerden koru."

"23/05/1999

Canımı sıkan şeyler var. Bunlar vücudumla ilgili takıntılarım. her zaman ince, selülitsiz küçük bir kız olarak vücudumu görmeye alışan ben şimdi bakıyorum ki bacaklarımın üst kısmı kalınlaşmış (tüm kilolar burada toplanıyor nedense), selülit olmuş biraz.

Kalçalarım da eskiye göre genişlemiş. Bunlar sadece çıplakken görülebiliyor ve acayip sinirim bozuluyor. Bunların üstesinden gelebilecek kozmetik ürünlerini alabilecek param yok. Şu anda hafif durumda olan selülitlerimin de aslında dengesiz beslenmekten olduğunu biliyorum ama nasıl besleneceğimi, biraz daha büyüyüp büyümeyeceğimi bilmiyorum. Komplekse giriyorum. Vücudumun üst kısmından ve dizlerimin altında kalan bölgeden memnunum. Gerisini çöpe at gitsin.

Üf, diyetisyene gidicem ve sağlıklı beslenme listesi alıcam. Eşşek gibi spor yapmayı deniycem ve ben artık haşlanmış patates diyetine giricem. Muhteşem değil mi?"

-------
    4 ... ashtarte
  8. 8.
    insan hayatında çok farklı bir psikolojik durumdur ama yaşlanıncaya kadar da etkileri devam eden bir psikolojidir. bu dönemde ergen genç kendini evrenin merkezi zanneder. kendisinin herşeyi hak ettiğini, hak ettiğini düşündüğü şeyleri almadığı zaman şikayet etme hakkı bulunduğunu, bu dünyanın kendi istediği gibi bir yer olmadığını düşünür. diğer insanların da kendisi gibi bu hayata sıfırdan başladığını düşünemez ve kendisi dışında herkesin bir sistem, kendisinin bir birey olduğunu düşünür. örneğin ailesini yargılarken ailesinin bugüne nasıl geldiği ile hiç ilgilenmez ama kendisinin bugüne gelişi hakkında sürekli kendi ailesini suçlar.

bu durumdaki bir gence daha çok baskı yapmak yerine biraz özgür bırakıp kendini bulması sağlanmalıdır. daha çok baskı daha aşırı davranışlara neden oluyor.
    3 ... raynor
  9. 9.
    psikolojinin en zor bölümüdür. lakin insanoğlunun değişkenlik * durumlarının tavan yaptığı dönemi kapsar. ani parlamalar, gereksiz alınganlıklarla bir nevrotik bozukluklarla da bezerlikler gösterir.
    ... johny bravo
  10. 10.
    kısa bir süre ruhen emo olmaktır aslında. "kimse beni anlamıyor, sevmiyor. batsın bu dünya ühü..."
    geçicidir, panik yapmaya gerek yoktur.
    ... eluard