1. 1.
  sivilcelerin pörtlediği, elin apıs arası tabir ettiğimz kısımla birlestiği, kalca, gögüs kol, bacak yapısının değisime uğradığı, dönemin içindekilerde amorfluk yaratan dönem.
  2 ... sosyoklon
 2. 2.
  ayten durmuş un yeni kitabı.
  1 ... sosyoklon
 3. 3.
  bir erkek için kızın klitoristen ibaret olduğu dönemdir. bu yanılsama bir yıl ila ömür boyu arası bir sürede devam eder.
  1 -1 ... sosyoklon
 4. 4.
  ürolojik bölgeyle beynin yer değiştirdiği dönemdir. *
  4 ... otopsi
 5. 5.
  ergenlik dönemi kızlarda 11, erkeklerde 13 yaş civarında başlar ve kızlarda 18 erkeklerde 20 yaşlarına kadar devam eder. fiziksel büyümenin hızlandığı bu dönemde bilişsel boyutta da önemli değişiklikler olur. boy ve ağırlık artışı buluğa ermesiyle birlikte ergenin felsefe, toplumsal içerikli konulara merekı artar.
  2 ... cadu
 6. 6.
  (bkz: en *tan dönem)
  2 ... cavo
 7. 7.
  bir insan için hayatının üniversite sınavına hazırlık dönemiyle beraber en zor dönemidir... eğer bir insan sizi ergenlik döneminizde görmüş ve sonra 10 yıl geçmişse aradan sizi tanımazsa üzülmeyin, oldukça normaldir tanımaması... çünkü o zamanlar ya ya kilolusunuzdur ya sivilcelisinizdir ya da boyunuz kısadır he belki o dönemler gözlüükte takıyoor olabilrdiniz...
  3 ... erme1984
 8. 8.
  kişinin çevresindekilere cehennem azabı yaşattığı dönemdir.
  bir de ergen bu dönemde 5o cent, neşet ertaş, korn, shakira, ahmet kaya, linkin park, orhan gencebay, beyonce, gülşen ve madonna'yı bir arada dinleyebilir. *
  5 ... marionette
 9. 9.
  (bkz: hem fasist hem musluman olmak)
  1 -1 ... kalem
 10. 10.
  sıkıntılı bir dönemdir. ergen kimlik arayışı içindedir, sivilcelerin yüzümüze darbe yapması büyük sıkıntı yaratabilir.
  6 ... recruit