bugün

kısaca ve ukalaca, cevap mahiyetinde değil, tanım babında yazmak istiyorum.

suriye ile erdoğan'ın değil kapitalizmin sorunları vardır.
ama sizde yani dedirten sözdür. sıfır sorun politikası izlemeye çalışıyor böyle sıfır sorun olmaz olsun diyorsunuz. adam sert çıkışmaya kalkınca sussun diyorsunuz. susuyor laf var icraat yok diyorsunuz. askeri hareketlilik ve sert diplomatik kararlar alıcaz diyor ne derdi var diyorsunuz adam napsın, iki ucu boklu değnek.
Tayyip kimsenin umurunda değildir. Benim ölen 2 pilotum açıkça savaş sebebidir. Suriye hava sahasında koridor gibi gelip geçen israil jetlerine ses çıkaramazken, benim uçağıma henüz nerede vurulduğu belli olmayan kara sularında aslan kesilmesi bizi güçsüz kılmıştır. Mavi marmaraya sesini çıkartamayan erdoğan buna da sessiz kalacaktır siz hiç korkmayın. Unutulmaması gereken husus " Barışı korumanın en iyi yolu, savaşa hazır olmaktır. Müttefiki olan rusya ve çine güvenip uçağımızı düşüren suriye sınırlarımıza tanklar toplar dizmiştir. Sinek gibi ezeceğimiz üstünlüğe sahipken sessiz kalmamız emin olun savaş çıkmasından çok daha tehlikelidir.
bir bilebilsek ah bilebilsek.
türkiye komünist partisi'nin aslında tüm bir halk adına sorduğu soru ve aynı zamanda az önce yaptığı açıklama metninin başlığı.
Açıklama şöyle ki:

“Suriye bizim uçağı niye düşürdü?” diye soruyorsanız, tekrar düşünün. Sorulması gereken soru, “Bizim hükümetin Suriye’yle ne derdi var?” sorusudur.

Suriye, üzerinde oynanan savaş oyunlarından kaçmaya,
savaş tehdidini savuşturmaya çalışıyor. Yani Suriye’nin Türkiye’yle uğraşacak, Türk uçağı düşürüp Türkiye ile karşı karşıya gelecek hali yok. Suriye yönetimi ve Suriye halkı, Libya’da yaşananların bir benzerini kendi ülkelerinde görmek istemedikleri için gerçekten barış istiyorlar. Tekrar soralım: AKP niye savaş istiyor? Erdoğan’ın Suriye ile derdi ne?

Erdoğan Suriye operasyonu ile kendine önem kazandırmak istiyor!

Erdoğan, Amerikan silahıyla Ortadoğu’ya sultan olmak istiyor. Buna ihtiyacı var. Yeni Osmanlı, Büyük Türkiye, Bölgesel Güç gibi sözlerle şişirdiği balonu sönmesin istiyor. Bunun için macera arıyor. Macera ararken ABD’ye güveniyor. Burada işi öyle bir noktaya vardırıyor ki, Amerikalılar “biraz yavaş” demek zorunda kalıyor. Suriye’yi de “düşürmek”, iran’ı iyice kıstırıp üzerine çökmek konusunda alçakça planları olduğu bilinen Amerika
bile, Tayyip kadar sabırsız değil.

Tayyip acele ediyor çünkü...
Başbakan’ın sabırsızlığı nereden kaynaklanıyor? Çok açık: Çizilen toz pembe tablolara rağmen Türkiye diken üstünde.
Ekonomideki bağımlılık ülkemizin kaderini Amerika’nın, Arap petrol şeyhlerinin keyfine teslim etmiş durumda. “Bölgesel güç” palavraları ile Amerika’ya yamanmaya çalışan AKP hükümeti bu yüzden, önem kazanmak istiyor.

Peki niyet tam olarak nedir?
AKP hükümetinin şu anda peşinde koştuğu hedef, Suriye’nin üzerine bir kabus gibi çökecek bir “uluslararası inisiyatif”in oluşturulmasıdır. Suriye halkına ve ülkesine karşı her türlü hainliği yapan AKP, Suriye macerasına kendi başına atılamayacağını bildiğinden, emperyalizmin başka güçlerini göreve çağırıyor. Kendisinin kilit rol oynayacağı bir uluslararası operasyonu adım adım kurmaya bu yüzden çalışıyor.

Büyük tehlike!
Bu ülke, bu macerayı kaldırmaz. Bu maceranın içerde mezhep çatışmalarını kışkırtmak anlamına geleceğini kumarbaz ruhlu macera düşkünleri dışında herkes görebilir.Bu maceranın Türkiye’yi bölgede nasıl
yalnızlaştıracağı açıktır.

Her şey bittiğinde Türkiye’nin kirli bir mendil gibi bir kenara atılacağı ise kesin. Bölgesel güç hayalleri, bölgesel yıkım tablosunun yaratacağı kabusa dönüşecektir.

BU DURDURULMALIDIR
BU DURDURULACAKTIR!

Savaş kışkırtıcılarının yalanlarına karşı çıkmak, yalanların karşısında gerçekleri yaymak bunun için hayati önemdedir.