1. 1.
  liberal gorunumlu basiretsiz siyasettir. zira turkiye nin yıllardır suren dıs siyaset iktidarsızlıgını akp hukumeti de devam ettirmektedir.

  dıs siyaset, gezebilecegi her yeri gezmek, ''gerekli temaslarda bulunmak'' degildir. her alanda ve her zamanda aktif olabilmek ve konum ve gucune uygun lobi faaliyeti yurutebilmektir.

  siz afrika ya gidersiniz ama boyle zengin bir cografyadan kıytırık 3-5 tane ticaret anlasmasıyla donup, orayı fethettik sanırsınız.

  siz israil e terorist deyip hemen ardından dısisleri bakanınızı israil e gonderip milyar dolarlık anlsmalar imzalarsınız.

  siz filistin ve israil gezilerinizle bolgede hakim guclu turkiye oldugunuzu sanırsınız.

  siz bm de iran ın nukleer faaliyetlerinin denetimi oylanırken kuba ya da urdun kadar bile basiret gosteremeyip bu hukuksuzluga engel olmazsınız.

  siz ne kıbrıs ne ermeni meselesi konusunda kararlı bir tutum sergileyemezsiniz.

  ve en onemli siz gorunuste su anki amerikan isgalini karsı cıkarsınız. fakat 1 mart ta da grubunuzu toplayıp savasa evet oyu vermek icin baskı yaparsınız. siz filisitin direnisinin sembolu olan hamas ın savası birakmasını istersiniz.

  siz bu yuzden hic bir politikanızda kararlı olamazsınız. bir o yanda bir bu yanda olursunuz e bunu dengeli dıs siyaset sanırsınız.

  tum bunların sonucu olarak gelecege yıllardır orta malı olan ve olmaya devam edecek olan, safı belirsiz, amacı belirsiz bir dıs siyaset bırakırsınız.
  2 ... sosyoklon
 2. 2.
  rte'nin basbakan olmadan önceki bir roportajinda gayet guzel acıkladıgı konu,

  "ben zaten ticaretten gelen bi insanım siyaset de bir nevi ticaret"

  oldu anasını satayım sat memleketi, ondan sonra kar ettik diye dolasırsın ortalıklarda
  2 ... dopdop
 3. 3.
  boyun eğmektir. M.Kemal Atatürk'ün çizdiği karakterli ve ödünsüz dış siyaset anlayışının tam tersidir.
  2 ... ucuncayir666
 4. 4.
  ülkelerin dıs siyasetlerinin kişilere bağlı olmadığını hala anlayamadımızı gördüğüm başlıktır...
  1 ... sin...
 5. 5.
  uluslararası ilişkilerde dış politika dış siyaset oldukça önemlidir öyle ki uluslararası hukukta bile anlaşmaların genel üstünlüğü ilkesi bundan kaynaklanır. hiçbir ülkenin dış politikası kişiye göre değişmez çünkü oluşması bir doktrin gibi uzun zaman alır. onun için şu tipi bu tipi dış siyaset kavramı yanlıştır
  1 ... city walk
 6. 6.
  (bkz: ver kurtul)
  ... imam
 7. 7.
  (bkz: daum tipi futbol)
  ... sayborglardasever
 8. 8.
  biri yanlış yaptığını söylediğinde böğüm böhüm böğürmek (bkz. türkiyenin üye olduğu dünya derecelendirme kurumu).ekonominiz sıkıntılı sanal büyüme var ithalat tehlikeli boyutta bunu bakanlarınızda biliyor dedi. bizim başbakan çemkirdi böğürdü.

  biri doğru yoldasınız başbakanım gelin şu limanlarıda satalım yunan ile israil ortak şirketi iyi para veriyor bizede yem var der. o zaman aynı bakan gel bebeğim kucağıma otur der.
  -1 ... golgeoyunu
 9. 9.
  dış siyasette öncelik ülke çıkarlarıdır. ak parti hükümeti de buna uygun davranmaktadır. yalnız içimizdeki irlandalılar bundan hoşlanmayabilir. dış siyaseti eleştirebilirsiniz ama ülke menfaatini savundu diye başbakanı suçluyorsanız bu sizi farklı bir pozisyona sokar.
  ... haricname