1. 1.
  Sosyal medyada uzun zamandır paylaşılan ve adeta bir şehir efsanesine dönüşen görselin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan’ın Türkiye Masonlar Locası üyelik kartını gösterdiği iddia ediliyor.

  Facebook’ta bir kullanıcı tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın türkiye masonlar locası üyelik kartı olduğu iddiası ile paylaşılan görsel şimdiye kadar 3 bin 200 defa paylaşıldı ve 260 beğeni aldı.

  erdoğan ın masonlar locası kartı bulunduğu iddiası

  Ancak görselin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Masonlar Locası üye kartını gösterdiği iddiası doğru değil. Görseller, Mustafa Sarıgül’ün Cumhuriyet Halk Partisi üye kimlik kartı kullanılarak montajlanmış. Görseldeki “Üye No” kısmı Sarıgül’e 2014’te Kemal Kılıçdaroğlu tarafından verilen parti üye kimlik kartı üye numarasından alınmış. Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen görseldeki vesikalık fotoğrafın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iETT’de çalıştığı dönemdeki resmi belgelerden.

  Üye kartı görseli üzerinde Recep Tayyip Erdoğan’a ait doğum yılı, anne ve baba adı gibi bilgiler doğru olsa da en altta bulunan “Üye No” ibaresi dikkat çekiyor. DIG320687812556 numarası internette aratıldığında bu numaranın, istanbul Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül’ün 9 Kasım 2013’te CHP’ye üyelik töreninde Kemal Kılıçdaroğlu’ndan aldığı parti kimliğindeki üye numarası ile aynı olduğu anlaşılıyor.

  Sarıgül, parti kimlik kartını daha sonra Twitter hesabından paylaşmış. Montajlı görseldeki kart tasarımının bu fotoğraftaki kartla benzerliği de görülebiliyor.

  erdoğan ın masonlar locası kartı bulunduğu iddiası

  Anadolu Ajansı’nın istanbul Elektrik Tramvay ve Tünel işletmeleri (iETT) arşivlerinin anlatıldığı bir haberinde iddia görselde yer alan vesikalık fotoğrafa ulaşılabiliyor. AA’nın haberinde yer alan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan 1974-1981 yılları arasında iETT’de çalışmış. Haberin videosunda görülen ve bu yıllar arasında hazırlanmış Erdoğan’ın kişisel bilgilerinin bulunduğu bir belgede aynı fotoğraf görülüyor. Aynı belge araştırmacı yazar Fatih Sultan Kar’ın iETT’de çalışmış önemli kişilerin hikayelerini anlattığı “Onların da Yolu iETT’den Geçti” kitabında da bulunabiliyor.

  erdoğan ın masonlar locası kartı bulunduğu iddiası

  iddia görsel, Forensically’e yüklenip “hata seviyesi analizi” (Error Level Analysis:ELA) seçeneği ile araştırma yapıldığında da fotoğrafın montajlandığı görülebiliyor. Üzerinde kurgu yapılmamış fotoğrafların her bölgesinde yoğunluk seviyesinin aynı olması bekleniyor. Fakat iddia görsele ELA uygulandığında değişen renkler fark ediliyor.

  erdoğan ın masonlar locası kartı bulunduğu iddiası
  ... rimi rimi ley
 2. 2.
  olabilir.

  mason olmak ayıp ve gizli bir şey değil ki.
  -2 ... flat head
 3. 3.
  bir karar verin be arkadaş ; adam yahudi mi yahudi düşmanı mı, şeriatçı mı mason mu, kürtlere soykırım mı yapıyor yoksa kürt sevici mi. kendiniz çalıp kendiniz söylüyorsunuz.
  1 -2 ... inderex