1. 1.
  https://www.nytimes.com/2...ealand-mosque-attack.html

  times gazetesi bu konuda çok güzel bir haber yapmış bulunuyor halihazırda.

  18 Mart günü bizim için olduğu kadar bu topraklarda hayatını kaybetmiş anzak askerlerinin aileleri ve o ülkelerin vatandaşları içinde özel bir gün. Kemal Atatürk'ün Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden Anzak askerlerinin cenazelerinin Avustralya ve Yeni Zelanda'ya getirilmesini isteyen asker annelerine hitaben yazdığı mektubun, bu ülkelerle aramızda köprü vazifesi gören duygusal bir bağ oluşturduğuna inandım her zaman. Bugün Sidney'in merkezindeki Hyde Park'ta yapılan Atatürk Anıtı'nın üzerine konulmuş vaziyette bu sözler.

  Bir tarafta bu topraklar üzerinde hayatını kaybeden Anzak Askerleri için ''onlar artık bizim evlatlarımızdır''diyen bir lider.

  Diğer tarafta ''Dedeleriniz geldi, kimi ayaklarının üzerinde kimi tabutla geri döndü'' ifadesini kullanan bir lider.

  Bu söylemi bu ülkenin vatandaşı olarak reddediyor ve ülkenin milli değerlerine zarar verdiğini düşünüyorum. Tüm bunların bugün birkaç oy fazla alırım ümidiyle yapılması beni üzüntü ve öfkeye boğuyor. Avustralya bugün Türkiye Büyükelçisi'ni ülkeye çağırdı ve Başbabak yaptığı açıklamasında bu yaşananların Atatürk'ün mirasına uymadığını beyan etti. Bugün iki ülke arasındaki ilişkiler hiç olmadığı kadar gergin.
  Tüm bu yaşanmışlığı elinin tersiyle oturduğu yerden devirip bizi nefret sarmalının içine atan bir Cumhurbaşkanı'ndan çok daha iyisini hak ediyor bu ülkenin vatandaşları ve Çanakkale Şehitleri...

  erdoğan ın batı karşıtlığını kışkırtması
  6 -5 ... gerdekli prens
 2. 2.
  genelde prim yapma ve oy devşirme amaçlıdır. çünkü çoğunlukla lafta kalan ve sıklıkla iki gün sonra tam tersi anlama gelebilecek başka söylemler gelen söylemler bunlar. lakin halkın bu tür duygularını çok fazla kaşımak uzun vadede pek olumlu sonuçlar vermiyor, pişmanlıklar olmaz sonunda umarım.
  5 -2 ... usualsuspects
 3. 3.
  Batı tanımıyor ki Erdoğan'ı.

  Adamın tek derdi hayali düşmanlar yaratmak olduğu için batıya sallıyor

  Şimdi doğuya sallasa caponlar bizi kıskanıyor dese kim inanır umursar. Ama batıdaki ülkeler bizi kıskanıyor şunu bunu yapıyor deyince "batı kötüdür" zihniyetinden oy topluyor

  Yoksa çok mu umrunda bu durumlar.
  7 -4 ... keyf kahyasi
 4. 4.
  Batı zaten kuduruyordu türkiye'nin ekseni kaydı dediler. Biz güçlendikçe adamlara koydu. Batı zaten kaç senedir oyaladı ab'ye almadılar bizi. Olum kemalistliği bırakın mantıklı düşünün ab'ye kapağı atsan ne olur adam seni hep Türk olduğunu bilecek rencide etmeye çalışacak. Adam gibi otur ülkeni kalkındır.
  2 -5 ... laz ziya
 5. 5.
  çünkü erdoğan'ın politikası bu. hayali düşmanlar yaratıp seçmenini gaza getirmek. bunu almanya'ya, hollanda'ya, abd'ye yaptı şimdi de yeni zelanda'ya yapıyor.

  sorun şu ki, bizi kimse sallamıyor.
  4 -1 ... balona rovesata ceken adam
 6. 6.
  Oy almak icin memleketin yarısını terörist ilan eden birinin şaşırmayan eylemidir. Herkes Fanidir. Ama arkasından bırakacağı kutuplaşmayı düşünmeli insan.
  2 -1 ... benimhalaumudumvar
 7. 7.
  ülke iç savaşa gidiyor bundan haberi var mı acaba? hep kendi kutuplaştırmaları yüzünden bu hale geldik. kürtler laikler ve yobazlar olarak üçe bölündük bile.
  2 ... huni kolisi
 8. 8.
  (bkz: #41269844)

  --spoiler--
  he dünya'nın öbür ucundaki ülkenin türkiye'yle hicbir sorunu yok da ondan oradaki 50 kişiyi öldüren saldırgan türk düşmanı çıkıyor. bir türk çıkıp 50 tane alman öldürsun, ondan sonra da almanlar türk düşmanı olmasın he. beyninizi sikeyim orospu çocukları.
  -spoiler--
  Geri zekalı beyinsiz. 50 türk mü öldürüldü orada?
  1 -2 ... dinsiz kitapsiz kafir
 9. 9.
  Çünkü ne kadar içe kapanırsak dış dünyayla aramıza duvar çekersek o kadar otoritesini koruması kolaylaşır bu tür dikta arayışlarının.
  1 ... vigilante8
 10. 10.
  Batı Erdoğan karşıtlığını kışkırtıyor doğrusu budur.
  2 -1 ... isminiunutanadam