1. .
  eylem koymak her sözün üstündedir. lafla peynir gemisi yürümeyeceğini bilmeyenler için hugo chavez'in davranışı bir örnek teşkil etmelidir. hugo chavez'in tepkisi eyleme dökülmüş ve özünde insan olan bir davranıştır. erdoğan ise bu davranışını, başka hiçbir dünya sorununda dile getirmezken nedense zulüm müslamanların üzerine gelince çok asabi olmakatdır. eylem koymamıştır ve bu tepkisinin özünde müslümanlık yatmaktadır. insanları bu şekilde kamplaştırmayan ve merkezinde insan olan her eylem, alkışlanması gereken gerçek bir davranıştır. Ayrıca, "ben davos'ta bir daha bulunmam" demek eylem değil sadece şovdur. eğer erdoğan samimi ise israil ile yapılan ikili askeri anlaşmaları iptal etmeli ve tavrını bu şekilde göstermelidir.
  3 -1 ... fullmetaljacket
 2. .
  venezuela gibi kapalı ekonomiye sahip kapalı bir toplumdan hiçbir siyasi ve askeri anlaşmasının olmadığı bir ülkenin elçisini kovmak ile türkiye gibi dünya ekonomisine tam entegre olmuş bir ülkenin çeşitli siyasi ve askeri projeleri olan israil elçisini kovması aynı kolaylıkta değildir.

  venezuela kovar zaten israil in de venezuela nın da umrunda değildir. güzel bir şov olur biter. ancak türkiye nin elçi kovması onbinlerce musevi kökenli türk vatandaşının da olduğunu düşünürsek ilk adımda doğru değildir. acak ilerde gerekli olursa o da olur. ancak şimdilik tayyip erdoğanın israil e verdiği ayar gayet yeterlidir.

  ayrıca her ne kadar hugo chavez i sevmesem de yaptığı sembolik de olsa israil elçisini kovması güzel bir davranıştır. en azından israil e destek veren arap ülkelerinde biraz olsun utanmaya neden olmuştur.
  ... eurasia