1. .
  askerde, gelen mektupların komutanlar tarafından açılıp, okunup, özel hayata tecavüz edildikten sonra bastığı mühür. sonra açık halde verilir, özel bişey yazılmamış olsun diye dua edersiniz.
  3 ... redwinemania
 2. .
  teknoloji ile birlikte yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuş mühür.
  ... janjan
 3. .
  çarşı izni dururken, ülkeme neden suikast planlarını mektupla yürüteyim ki dediğim durumdur.
  (bkz: mantığın bittiği yerde askerlik başlar)
  2 ... redwinemania
 4. .
  haklı sebeplere dayanılarak yapılmış fiili belirtmek üzre kullanılan klişe. bir keresinde okuduğum mektuptaki önemsemediğim kötü bir haber sebebiyle askerin biri bileklerini kemişti. o zaman anladım ki, kendini düşünemeyenler yerine birilerinin onları düşünmeleri gerekir.
  ... karga
 5. .
  askere gideceksin, nostalji olsun diye eposta yerine sevgilin mektup gönderecek. içerisine de resim koyacak. ne gerek var kardeşim, niye elin abaza subayı benim sevgilimin "senin kokunu özledim" ile başlayan mektubunu okusun. eşşek kadar adam olmuş askere gelmiş, eğer kendine bakamıyorsa, bir haberi kaldıramıyorsa, derdini sıkıntısını çözemiyorsa ya da gerekliyse sıkıntısını üstlerine açıp yardım isteyemiyorsa sen mi bakacaksın ona? bütün hayatı boyunca yanı başında mı olacaksın askerin?

  yok eğer suikast gibi bir şey planlıyorsa ve bunu önceden belirli bir kriptoya bağlı olarak düzenleyip haberleşmiyorlarsa beceremezler onlar terör işini. mektubu okuyorsanız john nash gibi adamlar kontrol edecek ki şifreli metinleri bulup çıkarsınlar. aksinde ne gerek var? birileri ile görüşür diye çarşı izninde de takibe alın adamı.
  3 ... roy mustang