1. 1.
  -Hürriyet ve itilaf fırkasının yediği haltlar sonucu Balkan savaşında kaybedilen toprakların bir kısmını ikinci Balkan savaşında geri almıştır. Bugünkü batı sınırımızın Edirne olmasını bu adama borçluyuz.

  -Bulgar çetelerini yok etmiş ve bu sayede Balkan Türklerine olası bir etnik kıyımın önüne geçmiştir. Ermeni çetelerinin doğu Anadolu'daki Türklere yaptıklarını bu adam sayesinde Bulgar çeteleri Balkan Türklerine yapamamıştır.

  -Errmenileri ülkeden sürerek büyük bir etnik tehlikeyi def etmiştir.

  -Örgütlediği basmacı isyanları sayesinde Azerbaycan'ın türk kimliğinin korunmasını sağlamıştır.

  -Birinci Dünya savaşı'nın sonlarına doğru Anadolu'ya silah ve mühimmat gömdürmüş, bu şekilde milli mücadele'ye büyük katkı sağlamıştır.

  -Çanakkale cephesinde büyük bir savaş olacağını yıllar önce öngörüp orayı güçlendirmiş ve savaşın kazanılmasında önemli rol oynamıştır.

  Sarıkamış harekatı başarısız olsa da ne 90 bin şehidimiz var ne de şehitlerimiz hiç savaşmadan donarak öldüler. Yaklaşık 25 bin şehit verdik, Ruslar da bir o kadar kayıp verdiler ve ciddi çatışmalar oldu. Bu cephedeki başarısızlığı parlak askeri kariyerini bir çırpıda silip atmak için yeterli sebep değildir. Sarıkamış harekatı büyük bir hayali hayata geçirme denemesiydi, başarılı olmasını çok isterdik ama olmadı.

  Enver paşa hakkında Sarıkamış dışında hiçbir şey bilmeyen, Sarıkamış'ı da tam bilmeyen cahiller çenesini bizahmet kapatsın.
  6 -3 ... albay nuriyev
 2. 2.
  (bkz: basmacılar hareketi)
  1 ... alpertunna
 3. 3.
  delinin faydası olmaz ..

  tek özelliği saraya damat olmasıdır bu milletin başına gelen en büyük beladan biridir diğeri de abdülhamit.
  2 -8 ... baris hemen simdi
 4. 4.
  enver gözü kara bir yiğittir. bir bayram sabahı yiğitçe şehit olmuştur...
  3 ... leyte
 5. 5.
  Çanakkale savaşı öncesi istihkâmları güçlendirip Krupp topları satın alıp mevzilere yerleştiren enver paşa değil bizzat sultan 2.Abdülhamit han dır.
  ... gazeloglu
 6. 6.
  dünya savaşına görece hazır bir ordu hazırlamasıdır. eğer ki ittihatçılar olmayaydı vay anam vay..
  3 ... sapnu puas
 7. 7.
  boş küme. evet.
  -2 ... kemalist tokatlayan
 8. 8.
  Dedem Enver Paşa (Hayaller Efsaneler Gerçekler)
  Fatih Bayhan, Osman Maypetek.
  ... monk of monkmountain
 9. 9.
  Keşke onun kadar millet sevdalısı olabilsek ve keşke onun gibi kutlu bir dava uğruna heder olup gitsek.. sonra varsın o uğruna kelle verdiği kutlu milleti arkasından hain desin.. ne çıkar ki?

  Ölüm defrerine düşülen not:

  "Şehîd-i muhterem Enver Paşa Hazretleri pek mukaddes ve yüksek bir maksad peşinde Buhara'da Belcivan Vilâyeti'nin Çegan isimli mahallinde Kurban Bayramı'nın ikinci günü olan 4 Ağustos 1922'de, öğle vaktine yakın bir zamanda, temiz kanını toprağa akıta akıta, kahraman ve mert bir şekilde şehâdet rütbesine nâil olmuştur"
  2 ... bir idealistin ta kendisi