1. ?.
  sözlüğün etiğine aykırı bir durum* olmakla beraber esas olan entrydeki değere verilen oy olmalıdır.bu yanılsamaya sık sık düşenlere tavsiye olarak verebileceğim bir egzersiz okuyun,yazara bakmadan oylama yapmaya çalışın *
  2 ... white pages
 2. ?.
  bu durumda akla gelen ilk soru seri eksi oy veren i... neye göre eksi oy verecektir ? olacaktır. *
  1 ... enterezan
 3. ?.
  pek çokalanda karşımıza çıkan objektif olamama sorununun, sözlükte karşımıza çıkan biçimi. kuruluşun * ilerlemesine sekte vuran bir olgudur. işyerlerinde "bu bizim ekipten, şu sizin ekipten" olarak karşımıza çıkar.
  -1 ... pilotmont
 4. ?.
  uludağ sözlük'te oldukça fazla vuku bulan, bana göre yapılmaması gereken bir eylem. burada çoğunluk birbiriyle samimi olduğu için yazarlar sevdikleri yazarların entry'lerine içeriğe çok dikkat etmeksizin artı oy veriyor. bunu en beğenilen entry'lere bakarak da görebilirsiniz, sözlükte namı almış yürümüş birinin yazdığı bir entry alması gerektiğinden daha fazla artı oy almış. şimdi soracaksın, kim karar veriyor ne kadar alması gerektiğine diye. haklısın, yazarların öznelliğine bağlı bir durum bu ama göz var nizam var, o kadar da müthiş bir entry olmadığını objektif bakan herkes görür. dediğim gibi, oy vermek tamamen yazarın insiyatifine kalan ve yapılırken çok düşünülmeyen bir eylem; isteyen istediğine verir. gel gör ki bunu abartınca ortaya sözlük açısından "hoş" olmadığını düşündüğüm bir tablo çıkıyor. bakıyorsun en tepede hep aynı yazarlar; yeni gelenlerin, sadece entry yazıp kimseyle diyaloğa girmeyen badisizlerin, sözlükte nefret edeni bol olanların entry'leri gözardı ediliyor. bunun çoğu kişi için önemi olmayabilir, ama önemli olduğunu düşünenler var.

  ben bu fikre açıkçası kendi eski entry'lerimi incelerken vardım. şu anda en beğenilenlerimde olan birkaç entry'den kat be kat daha güzelleri gözden kaçmış ve bunların çoğu ben bu sözlükte yeniyken yazılmış entry'ler. yanlış anlaşılmasın, kendimi nimetten saymıyorum, popüler oldum bakın demeye çalışmıyorum; ama eskiye göre daha fazla yazar tanıdığım gerçeği su götürmez ve kendi sıradan entry'lerime de bu sebepten "fazla" artı oy verildiğini düşünüyorum bazen. ukalalık mı bu dediklerim, bence değil; tamamen objektif olmaya çalışıyorum. durumu benden daha vahim olan, aynı paralellikte daha popüler olan yazarlar da var, ne yazsa artı alıyor. bunda kötü bir durum göremeyebilirsiniz, sonuçta 2 kitabını okuyup beğendiğiniz bir yazarın sonradan çıkan kitaplarını da okumak istersiniz, çok güzel olmasa bile beğenirsiniz ama iş oy vermek gibi verisel bir hal alınca yukarıda belirttiğim gibi güzel olmayan sonuçlar çıkıyor ortaya.

  tamamen kendi rahatsızlığımdan ötürü dile getirmek istediğim bir konu bu aslında, çok da önemli bir mevzu değil. sadece biraz haksızlık oluyormuş gibi geliyor. ayrıca bunu okuduktan sonra bana vereceği oy öncesi bir daha düşünüp karar veren birisi olursa onu çok seveceğim ve onu lunaparka götüreceğim
  7 -1 ... posei doon
 5. 1.
  Entry yi yazar girdiği için olmayan yanılsamadır.
  ... samimi yazar
 6. 2.
  bir şeyi birisi söyleyince inanmak, başkası söyleyince inanmamak gibi bir şeydir. bırakın versinler bize ne.
  1 ... anambunelan
 7. 3.
  bir uludağ sözlük gerçeğidir.

  uludağ sözlükte bilinen biriyseniz entryleriniz iyi/kötü oylanır. değilseniz - orda kimse var mi? hissiyatina kapılırsınız. kimse sizi görmez.
  ... adim sonbahar
 8. 4.
  isim ve tiraj yapmış yazarların entylerine "bi bildiği vardır." deyip + basan cemaat-i uludağ'ın kıymetli yazarların düştüğü yanılsamadır. ulan bilimsel bir bilgi yazan herifi eksilemek nedir? ben seni eksiliyorum, bre kafir.
  1 ... satafatli amonyum sulfat
 9. 5.
  (bkz: kişilerle kurumları ayırt etmek)

  (bkz: 3 temmuz süreci)
  ... eskimolardankimkaldi
 10. 6.
  senin gibi sivilceli osbirciler olduğu için bu durum var dinazor yavrusu; bak yine kibar konuşuyorum, havada dişi kokusu almaya gör...hemen nickaltı yavşamaların başlar şukulamalarla devam eder.

  okuyucuya notlar;

  not: yavşaklığı bırakın.
  not2: şukulaşmak imandandır, esirgemeyin.
  2 ... posei doon