bugün

Her şey, her düzen bozulma yönünde eğilim gösterir.

Günlük hayatta da bu böyledir. En güçlü zannedilen ilişkiler sona erer mesela. Belli bir tepe noktasından sonra her şey kötüye gider. Bozulan düzenin yerini yenisi alır.

insanlar yaşlanır, ağaçlar yaprak döker ve bu devinm daima sürer.
evrim teorisi ile ters düşüyor o zaman. evrim düzensizlikten mükemmelliğe gidildiğini iddia ediyor. basit bir tek hücreli organizma milyon yıllar sonra insan oluyor. halbuki entropi ye göre her düzen bozulma yönünde eğilim gösterir.
(bkz: 6 lı masa)
entropi başladı.
(bkz: ölüm)

Durumun evrimle ilgisi yok. Evrim mükemmellik vaad etmez. Koşullara uyum sağlamayan elenir gider. Saçma sapan yorum yapmayın.

Entropi kaosun düzene dönüşmesidir. ilişkiler başlar, ilişkiler biter. insanlar doğar ve ölür. icabında bir kavanoz acuka zamanla küf tutar, yoğurt ekşir, ekmek bayatlar.

Evrende yeniliklerin olması için bozulma şarttır.
ilişki meselesine parantez açalım. 30-40 yıl evli kalan mutlu çiftlerin ilişkisi nasıl bozulmuyor diyenler olacaktır. Aslında bozuluyor. Gençken veya başlangıçta aşk, tutku, şehvet varken zamanla sevgi, saygı, bağlılık olur ve o ihtirasın yerini hayat arkadaşlığı alır. 70 yaşındaki karı kocayı düşünelim. Evlilikleri hiç yıpranmamış değildir. Belki çok büyük sorunlar yaşamışlardır ama bunu dostluk çerçevesinde yürütebilmişlerdir. Nihayetinde birinden biri ölünce de biter.

Şu an ilişkiniz varsa düşünün. ilk aylardaki canım, cicim durumu var mı? Yok. Anlaşmazlık ve tartışmalar var mı? illa ki vardır. Her halükarda bozulmaya doğru gider.
Muzun kararmaya başlaması.
(bkz: çürüme)