1. 1.
  araplarla türkler arasındaki farkları harika ifade ederek takdir kazanan, kendi milletini çok iyi tanıdıgına inandıgım akşam gazetesi yazarı.
  16 -22 ... selmagezinir
 2. 2.
  galatasaray lisesi ve boğaziçi üniversitesi mezunu. tiyatro eleştirmenliği yapar bazı edebiyat dergilerinde. adını elele, tempo, playmen dergilerinde yazılarıyla duyurur. Sabah gazetesine geçer, "izlenimler" sutununda yazıları çıkar. Halkımız onu interstar'da günün yorumuyla tanır. sabah-star tv kavgasında uzanların yanında yer alır. Star gazetesinde çalışır. simdilerde de aksam gazetesine kapağı atmıştır. bu işin hikaye kısmı. Engin Ardıç Türk basını ortalamalamalarının çok üzerinde bir gazetici olup, edebiyat ve tiyatroyu çok iyi bilir. müzik bilgisi vardır.(metal hariç![sabahtaki metalciler yazısı]). dünyadaki gelişmeleri öncesinden sezer. saplantıları da yok değildir. Türkiye'de köy kültürünün egemen olmasının sonucunu aslan sosyal demokratlardan sorar. ismet paşa bürokrasisine her daim kusar. Turgut özal'dan lumpen yükselişinin hesabını pek sormaz. özalla papaz olmadan önce has adamlarındandı. sonra mahkemeliğe kadar düşmüşlerdir. kendini hiç bir ideolojik sınıfa sokmaz. arafta gezinir. Türk basınından çokca kişiyle husumeti vardır. Basını yalaka olmakla suçlar. haklıdır da... kendisini sadece patron veya yazı işlerinden sorumlu yazarla muhattap alır öyle herkese yalakalık yapmaya da gerek yoktur. doğan grubuna çokca ayar verir. dediklerinde çoğunlukla haklıdır da. daha çok gri tonlar taşır yazıları. eğlendirirken öğretmeyi amaçlar. ab hakkında yazıları inanılmaz eğlendiricidir. yahudi soykırımı hakkında okuduklarını çokca yazar. her ultra liberal gibi eski solculardandır!. eskilerde troçkistliğe gözkırpan adamı zamanın reklamcısı olmuş şimdilerde liberal-milletçi olarak gezinmekte. o yüzdendir ki o kuyruk acısını dış seyahatlerinde yediği içtiği, gezdiği gördüğüyle liberal hayatın olanaklarıyla, paranın açtığı kapılarıyla okuyucunun boğazında düğümler attıra attıra anlatır. bunda keyif alır. bizim gibi maraba takımının anlayamayacağı konulara da girer kendince. ispanyol iç savaşı ve edebiyatı, filolojik atıflar, marduk, mason, loca, zart zurt... amma velakin Atatürk'ü resmi tarihten çok bir insan olarak ele alması takdire şayandir. Kitapları da yazıları gibi eğlendiricidir. bazıları çalıştığı dergilerdeki yazılarının derlemesidir. kemal tahir ekolünü seçer yazılarında. Uzatmadan tüm egolarına, geçmiş pişmanlıklarına ve yanlişlarına rağmen türk basınının en iyi ismidir kanımca.

  yıllar sonra gelen edit: insanların çıkarları pahasına inandığı değerleri, doğrularını nasıl da çöpe atabildiğinin temsilidir. türk basınının en yandaş ismidir.
  29 -6 ... goldstein
 3. 3.
  bugünkü yazısında bekir coşkun üzerinden ankaraya ve bürokrasiye iyi giydiren yazardır. yazısı da aşağıdadır.

  http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=35700,10,2

  edit: link değiştirilmiş olsa da, ayar bakidir.
  9 -4 ... registerlater
 4. 4.
  Fransızların ineğin içine televizyon yerleştirmelerinden sonra yaptığımız teknolojik atılımdır.
  (bkz: Televizyonun içindeki inek)
  9 -4 ... sex pistols
 5. 5.
  deryadır bu adam,
  ilk bakışta gayet basit hatta öyle hafif meşrep gibi gözükse de,biraz olsun yazılarını takip etmeye başlarsanız,müzikten,resme;tiyatrodan,sinemaya,operaya;coğrafyadan,tarihe,siyasete kadar pek çok alanda ne kadar bilgili olduğunu anlarsınız,saygı duyarsınız,evet dersiniz ,buymuş hakikat..
  sadece yazılarını okuyarak kendinizi genel kültür açısından nasıl geliştirmeniz gerektiğini öğrenirsiniz.
  eksiklerinizi görürsünüz,ne kadar abuk bir durumda olduğumuzu..
  yüce türk büyüğüdür enginar.
  okuyun,okutun.
  11 -3 ... azorka
 6. 6.
  ilk defa yazılarını star gazetesinde yazmaya başladığı zaman okumaya başladığım ve bağımlısı olduğum daha sonra akşam gazetesine geçtiğinde de takip ettiğim komple ilim irfan sahibi deniz derya bi adamdır okuma manyağı olduğu söylenir hbb insanlardan dır görüşleri ilginçtir aykırıdır biraz ama başarılıdır severim...

  bazıları onun küfürbaz olduğunu söylerler ama bence yerinde ve güzel küfür eder.. adeta o küfür eder ben rahatlarım böyledir bunun küfürleri tavsiye ederim cuma günleri hariç hergün akşam gazete sinde yazmaktadır.. doğru söyleyeni dokuz köyden...... diye birde kitabı vardır. hoştur. bu kitabında geçmişindeki çalıştığı gazete dergilerde kiminle takıştıysa hepsine içini dökmüş rahatlamıştır. kalemi kuvvetlidir bu arada iyi yazar bi konu hakkında yazıyorsa onunla ilgii envai çeşitte kitap okumuş demektir... kendi dediğine göre nazilerle ilgili dünyada okumadığı kitap kalmamıştır.

  ve şu tespiti yapmış olan mümtaz şahsiyetir...

  ortalama türk erkeği namazını kılar, orucunu tutar, fırsat bulursa hacca da gider ama rakısını da içer. karısının açık saçık giyinmesine izin vermez. ama onu kara çarşafa da sokmaz. köklerini reddedecek kadar yoz değldir ama çağdaş uygarlığın nimetlerini reddedecek kadar da eşşek değildir çünkü...
  7 -2 ... beyazyelkenli
 7. 7.
  cem uzan mevzu açıldığında kafasını başka tarafa çevirmese, rock müzik konusundaki cahilliğinden kurtulsa eleştirecek bir yönünü bulamayacağım, türkiyenin en iyi köşe yazarı.
  4 -4 ... halit ayarcı
 8. 8.
  linkte bulunan köse yazı insan maas aldığı ele hizmet eder düşüncesini doğrulayan, medyanın patavatsızlıkları ile unlu köse yazar ve yorumcusu. bu yazarımız yarın washington posta transfer olsa amerikancı olur, jerusaleme transfer olsa bravo israil der, el jazieere de yorumculuk yapsa amerikan düşmanı olur. o gün cem uzandan maas alıyordu. o sorulara cevap veremez. yarın bir gün de bugun için sorulanlara cevap veremeyecektir.
  http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=171468
  6 -1 ... raziyehatun
 9. 9.
  uzanın koleksiyonu ortaya çıktığında duymuştum glock denen tabancayı,daha sonra moda oldu,ilk özel tv,ilk gsm operatörü,pittbullar modaydı bi ara herif onu da beslermiş herkesten önce...
  1 -1 ... sıpa
 10. 10.
  kendini besleyen patronlarına tek laf dahi edemeyecek kadar aciz olduğu sürece ne kadar güzel tahlil tespit bilmemne yaparsa yapsın gözümde zerre kadar değeri olamaycak yazarımsı...

  edit: tabiki günlük hayatta da karşımıza engin ardıçlar çıkar, çıkmaktadır. onlar için bir adet kötüle butonu icat edilmiştir ki yekpare ego tatmin etme aparatlarıdır bunların.
  2 -1 ... ysg
 11. engin ardıç Başlığındaki Önemli Entry'ler