1. .
  herhangi bir fiziksel, zihinsel ya da ruhsal engeli bulunan kişileri görünce insanda yükselen acıma duygusu. "ayyyy zavallı ya, baksana yürüyemiyor" der ve geçer gider kişi. engelli kişi bu sözü işitince kendisini dünyanın en mutsuz kişisi gibi hisseder. acımak; merhamet etmekle karıştırılmamalıdır. merhamet etmek, karşıdaki kişinin yaşadığı sıkıntıları en içten hissetmek, yaralanmaktır. ama acımak içten ice; "ben öyle bir durumda değilim, o benden daha kötü bir durumda, yazık ya" demektir. küçümsemektir kısaca. engelli kişinin istediği acınmak değil, tüm eksiklikleriyle toplumun bir bireyi olduğunu hissedebilmektir.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. .
  acıyorum diye karşı tarafa uzaylı görmüş gibi bir şaşkınlıkla bakılırsa, sözkonusu acıma alışkanlığı tam bir hayvanlığa dönüşür. bu davranışı küçük çocukların daha sık yaptığı görülse de ergin insanların da aynı hataya düştüğü görülebilir.
  kimseye doğarken kendine beden seçme lüksü verilmemiştir.
  ... gothic evil
 3. .
  Bedensel Engelli, bizim tam dediklerimizden eksikleri olan kişi. Uzvu eksik sadece, eksik ya da yeterince çalışmıyor. Ama beyni tam, her sabah gitmek zorunda olduğu bir işi var, pazartesi sendromu, mesaiye kalmama isteği, hayalleri, hayal kırıklıkları, sevgilisi, nişanlısı, vitrinde görüp almak isteyip erteledikleri vs. her şeyi tam yani. istanbul u çok seviyor o da, ama sıkılıyor bazen kalabalıktan, trafikten, en fazla senin korktuğun kadar korkuyor tinerciden, kapkaççıdan.

  Tuttuğu bir takım, desteklediği bir siyasal parti, değiştirilmesini istediği, eleştirdiği şeyler var en az senin kadar.

  Yani çok farklı değil senden, senin sandığın gibi tüm gününü ben neden engelliyim allah'ım neden diğerleri gibi değilim diye hayıflanarak geçirmiyor. Yok o'nun senden farkı.ve senden beklediği en son şey o'na acıman. Acımayı bırak, iki ayağı sağlam olan bir yakınınla ne paylaşıyorsan paylaş onunla, acıdığın için değil, benzer olduğun için paylaş.

  Ey Engeli olmayan tam kişi; sana sesleniyorum burda, unutma bugün düşündüklerini, yaptıklarını, hayallerini, arkadaşlarını resetlemez yarın geçirebileceğin bir trafik kazası.
  ... yalnis
 4. .
  yanlıştır ama bu bir reflekstir. daha önce de engelli vatandaşlarımız kaç defa tv programlarında bunu dile getirmişlerdi. bize acıyarak bakmayın, acıyorsanız en azından bize belli etmeyin. tabi ki haklılar ama dedik ya bu elde olmayan bir şeydir diye, insan gördüğünde keşke o da bizim gibi veya diğer insanlar gibi sağlık olup hayatını daha iyi yaşasa diye düşünüyor ve düşününce ister istemez yüzünede vuruyor bu düşüncesi.
  ... istanbul icin efkar vakti
 5. .
  acımak , yardım yapamamanın verdigi eziklikle su yüzüne çıkar.acımanın yardımla buluştugu köşe şefkattir.gerisi faso fisodur.
  1 ... nietzsche