1. 1.
  öncelikle belirtmek gerekki her insanın istem dışı dahi olsa yaptıgı seydir. yani insani bir durumdur tabi kendinden farklı * birisini gördügünüzde üzülürsünüz ve bir acıma duygusu olusur bu normaldir. tıpkı aglayan bir cocuk gördügünüzde üzülmeniz ve ona acımanız gibi. tıpkı bir sokak köpeginin üşümüş halini görüp acımanız gibi. bu insani birseydir ve insanaları suclayamazsınız bu yüzden.

  ancak.. bunu farkettirmek işte işin olayı burda cözülüyor. bunu farkettirmek o insani duyguyu alıyor ve baska bir yere götürüyor. hic bir insan kendine acınılmasını istemez. bunu o insana hissttirmek o engelli insanda ilerde ciddi rahatsızlıklara yol acar. güvenini ister istemez kıracaktır ve dısarıya cıkmayı engelleyecektir. (bkz: engelliler neden sokağa cıkmıyor sorunsalı)

  her insan üzülür, her insan acır elbetteki, insanlar robot degillerdir kalpleri vardır acıma hissi insani bir histir. ama bunun bokunu cıkartmak ve adeta hava atar gibi yapmak insanalra belli etmek ''lan bak ben ne iyi insanım acıyorum'' demek insanlığa sıgmaz ve o kardesimizi ilerde derin düsüncelere sevk eder.
  3 ... damdaki deli
 2. 2.
  Bir bakıma haline şükretmektir. Denildiği gibi bi bakıma reflekstir ama mühim olan onu gördükten sonra bardağın dolu tarafını görebilmektir.
  1 ... niddhog
 3. 3.
  kendi kafasındaki engelin farkına varamamış insandır. asıl acıması gereken insan kendisidir.

  edit: kendisine neden acımalıdır sorunsalına cevap olarak eklemek durumunda hissettim. çünkü sahip olduğu el ayak bir insanın kendi marifeti değildir. marifet kendi kültür birikimin ve güzel ahlakındır.
  -1 ... patibis
 4. 4.
  bilinçsiz cahil insandır engelli olan kişiyi görünce acıycana onu hayata bağlı olması için destek ve teşvik etmesi gereken insandır.
  1 ... aksak osman
 5. 5.
  benzer tür de engelli insana acıyarak bakmama nedeni "hayata tutunduğu için ona saygı duyması" olan kişilerdir.
  yahu, siz, kollarınız çok tüylü olduğu halde ya da baş parmağınız yanındakinden daha kısa olmasına rağmen için yahut ne bileyim, bir kere gördüğünüz kişileri ikinci defa hemencecik tanıyamadığınız halde size "yaşama tutunuyor" diye saygı duyan birisi var mıdır?

  görünen uzvu hayatın birinci şartı sayan insanımız görünmeyenleri çöp öğütücüsü misali öğütmekte. tanrı beterinden esirgesin! amin...
  ... tanrinin siir dedigi
 6. 6.
  O daha çok bakacaktır. O yüzden birinin gidip ona '' yardım etsene'' demesi lazım. Yoksa o daha bakıp,bakıp acıcaktır ve yardımsever kişilerinde sinirlerini altüst edecektir.
  ... vegetarianbutcher
 7. 7.
  kesinlikle yanlış yapıyordur. engelli vatandaşların ve insanların acınmaya değil ufak bir yardıma onları incitmeden ihtiyaçları vardır. hiçbir şey yapmadan sadece bakmakla yetinen insan modeline insan denmez.
  ... the vali
 8. 8.
  bir gün kendisinin de engelli olabileceği ihtimalini düşünmeyen insandır.
  1 ... lavukprensesvekedicuceler
 9. 9.
  acınılası insandır. engel gözle başlar. bakış açısı engellere takılan insanlar yok olmaya mahkumdur.
  ... taweret
 10. 10.
  insani duygularından dolayı acıyarak bakar. yoksa onu küçük gördüğü için değil. her insanın engelli birini gördüğünde içi burkulur. ah keşke senin de engellerin olmasaydı da şu fani dünyanın tadını çıkarabilseydin denir. naparsın takdiri ilahi işte.
  ... malumat furus