bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  cumartesi gunu iran ın petrol akışını saglayan muslukları açmaması durumunda turkiye nin karşı karşıya kalabilecegi durum.
  2 ... bilinmiyor
 2. .
  memleket olarak olayı bireyselcilikten çıkartarak toplumsal açıdan ele almayı gerektiren durumdur. bugün insan evladı eve gelince önce odanın ışığını açmakta, sonra da evde giyebileceklerini giyip televizyonun karşısına geçmekte, bu sırada buzdolabı ve hatta telefon sarz makinaları çalışmakta. o an elbetteki insanın aklına yahu bu elektirik nereden nasıl geliyor düşünmemekte, pervasızca israfı gerçekleştirmekte.

  aynı durum petrol istasyonlarında da geçerli. "doldur bilader" söylemi ile başlayan enerji alımı, ödemenin gerçekleştirilmesi ile son bulmakta, fakat tek kişinin bir ulaşım anında alternatif toplu ulaşım varken dahi özel arabasıyla yolları katetmeyi tercih etmesi kişiyi maalesef pek de rahatsız etmemektedir.

  evet devlet o elektiriği o düğmeye kadar getirmekle, o benzini o istasyondaki pompanın ucuna kadar getirmekle yükümlü. ama vatandaşın sorumluluğu sadece bedelini ödemek midir?
  biraz daha düşünceli olmak sanırım zor gerçekleşen bir tavır.

  evet türkiye dünya enerji hatlarının merkezinde yer almakta ama o hatlara bir vana bağlamak bunu da karşılıklı sağlam anlaşmalarla belgeye dökmek ne kadar zor olabilir? iran diyor ki anlaşma gereği hakkımı kullanıyor ve gazı kesiyorum cezam ne ise öderim. e be ebleh enerji bürokratları bu memleketin insanı kış günü evini iran'ın ceza niyetine ödediği bankonotları yakarak mı ısıtacak?

  bırakmışsın kendini rusya ile iranın kucağına alternatif bir olayı yaratamamışsın. hani durum tecavüze uğrayacak kadına benziyor. iki erkek ya aynı anda tecavüz edecek yada ikisinden birisi...ama olay kaçınılmaz durumda.

  bugün cok da mektep medrese görmemiş köylü bile pazarda satacağı yumurtaları götürürken hepsini tek sepete koymamayı akıl ederken, maalesef enerji politikalarını yönlendiren kesim o köylüden sıkı bir ders çıkarması gerekecek durumda.

  ama tüm bu politikaları eleştirebilmek için vatandaş öncelikle kendi bireysel sorumluluklarını yerine getirecek. önce doğu ve güneydoğuda hayvanlarının yaşadığı ahır ve ağılları enerji hatlarına attığı cengel sayesinde elektirikle ısıtan kişiyi en azından ihbar edecek. sözlük yazarları da hemen su anda luzumsuz şekilde yanan mevcut lambaları kapatacak. bu iş bir yerlerden başlayacak...sonra hala durum düzelmiyorsa, işte o zaman doya doya sorumlulara sayıp sövme hakkımızı kullanacağız.
  6 ... kara hilal
 3. .
  (bkz: elektrikte oynanan büyük oyun)
  ... paleface
 4. .
  başkasına muhtaç kalarak cefasını çekmenin en iyi örneğini taşıyan bir uluslararası politikanın kurbanı olmaktır.
  ... akrep
 5. .
  ya tam sözlüğe entry girerken elektrikler kesilirmi hiç?
  1 ... tyrant
 6. .
  (#1378994)
  ... ayseciginalpellayadoyduguan
 7. .
  elinde ayranı ile dolaşan vatandaşlara sahip türkiye'dir.
  ... lavinya_
 8. .
  çok verimli rüzgar arazilerinin olduğu ama hiç rüzgar santralinin olmadığı günümüz türkiyesidir. *
  1 ... aoms
 9. .
  (#2976567)
  ... kaptanreis