1. 2.
  öncelikle hiç bilmeyenler için endüvi reaksiyonunun kötü birşey olduğunu söylemek lazım. makinelerde endüvi reaksiyonunu önleyici şekilde tedbirler alınır. buradaki olay aslında endüvi manyetik alanının kutup alanına kafa tutmasıyla patlak verir. makinenin asıl kullandığı alan (endüviyi döndüren alan) kutup alanıdır. endüvi alanı yani endüvinin tepki göstermesi olayı kutup alanını dolayısıyla akıyı azalttığından dolayı kayıplar yaşanır. "fi" akısı azalırsa e=k*fi*n formülüne göre endüklemek istediğimiz gerilim azalacağından gerilim kaybı yaşanmış olur.
  2 ... rabbit
 2. 1.
  endüvi manyetik alanının, kutup alanına gösterdiği tepkiye denir. bunu önlemek için kullanılan birtakım metodlar vardır:

  1)kutup ayaklarına oluklar acmak: ana kutuplar üzerine, kutup eksenine paralel olacak şekilde oluklar açılır. bu sekılde endüvi alanının yolu, dolayısıyla manyetik direnci arttırılmış olacağından endüvi alanının etkisi azaltılmış olur.

  2)kutup ayaklarını tarak şeklinde yapmak: sistemin kutuplarında kullanılan sac levhaların her birinin kulakları kesilir ve kesilen kısımlar birbirine çapraz gelecek şekilde oturtulur. Böylece kutupların yan kısımlarındaki demir kesiti yarıya düşürülmüş olur.

  3)yardımcı kutup kullanmak: yardımcı kutuplar daha cok komütasyonu kolaylaştırmak için kullanılır fakat fırça altlarındaki bölgelerde endüvi reaksiyonunu yok etme etkilerine sahiptirler.

  4)kompanzasyon sargısı kullanmak: büyük güçlü dc makinelerde kullanımı daha yaygındır. bu sargıların etki alanı, daha çok ana kutuplar altındaki endüvi iletkenlerinin doğurduğu alana karşıdır.
  3 ... tribalenfeksiyon