1. 1.
  dünyanın en iğrenç anlarından birisidir; derhal kollar sıvanır, dost karşı sandalyeye oturtulup olayın derinlerine inilir.

  inançlı biriyim diyebilirim kendi adıma, bir dine mensup olduğumu zannetmiyorum; nasıl desem, değişik bir olay. ama eminim bir yaratıcının olduğundan. yoksa bile; ben buna inanmak zorundayım, başka türlü yaşayamam. adaletsizliğine, şerefsizliğine katlanamam, varlığını bilmem gerek. bu adamın ne bok yiyeceği konusunda da şüphelerim var, deli hastanesine yatırmak istemiyorum.

  inançsız olması falan değil benim derdim, hasta olması adamın.
  5 -5 ... der meister
 2. 2.
  arkadaşlığın sadece din kardeşliği geyiğinden kaynaklı yapanın başına gelebilecek en güzel şeydir. herkes müslim olamaz ki canım.
  2 -1 ... parabellum
 3. 3.
  müslüman olmak anlamına gelmez hiçbir zaman. sorun da değildir, ateist diye dostla ilişki kesilmez. bambaşka bir olaydır.
  4 ... der meister
 4. 4.
  kısa bir şok evresi geçirten durumdur çünkü daha önce hiç bunu belli etmemiştir. şok evresini atlattıktan sonra birşeyler yapman gerektiğini düşünerek bu arkadaşla karşılıklı düşünceleri ortaya koyarsınız. iki tarafta birbirinin inançlarına saygı göserirse herhangi ters bir durum oluşmaz,zaten oluşmamalıdır da ateist diye arkadaşını bir anda silip atamazsın ya.
  1 ... molly
 5. 5.
  kavgada avantaj sağlayacaktır.

  +10 puan iman gücünden kazanacaksınızdır.
  4 -4 ... der meister
 6. 6.
  direk üzerine benzin döküp yakmak gerekir.

  farzdır.
  1 -4 ... alpi
 7. 7.
  sevin sevmeyin, yolunda olun olmayin orasi ayri, ancak türkiyede cogunlugun bagli oldugu hanefi- sünni ekolünün kurucusu ebu hanife, camiilere ateistleri davet edip "ben bildiklerimi anlatayim, sende bildiklerini anlat" diyerek fikir alisverisinde bulundugu rivayet edilir.

  rivayet de olsa, bu islam dünyasinda hosgörünün bir zamanlar nerelerde olduguna dair bir fikir yaratir.

  simdi ise, yani yüzyillar sonrasinda, hatta laik bir ülkede, ayni ülkenin insanlari kapi komsularinin vicdanlariyla, inanclariyla hatta kimsenin secemedigi etnik kökenleriyle ugrasip dururlar.

  arkadasin alevi oldugu, sünni oldugu, ateist oldugu, ermeni oldugu, kürt oldugu, sagci oldugu, solcu oldugu sorun haline getirilir.

  türkiyede yaftalamak, bölmek, ötekilestirmek, itmek, o kadar yayginlasmis ki, bu toplum nasil hala bir arada duruyor diye insan hayretlere düsüyor kimi zaman.


  ne güzelmis ecdad meger.
  neyzen tefvik'in en samimi arkadasi, ki bilen bilir, nihilizmin bayragini sallamistir memlekette, mehmet akif ersoy'mus.

  birisinin alni secdeden kalkmaz, digeri iki kiloluk rakiya ekmek dograyip kahvalti ederdi.

  bir zamanlar böyleydi, simdi ise söyle.

  arkadasin ateistligi sadece ve sadece arkadasi baglar.
  kimseden etmedigi seyin, olmadigi seyin hesabi sorulmaz.

  bunca zaman gecmis, ilerlemismiyiz, varin karari siz verin.
  2 ... ali bey
 8. 8.
  (bkz: nerde o günler)
  2 -2 ... ozaydin
 9. 9.
  ona da saygı duymaktır. ahlaktır aslolan ahlak.
  3 ... demeteren
 10. 10.
  +lan mustafa harbi kral arkadasım oldun sen ya..
  -oleyiz tabi olumune kadar..
  +yok hakkında artık yanılacagımı sanmıyorum, bu kadar yaklasmısız.. olumden sonra da en yakın arkadasımsın amk!
  -orasını bilemem rıza.. sigara yaksana..
  ... tamamen duygusal