1. 1.
  dünya uzerinde kullanilan uyusturucu turlerinden en cok bagimlilik yapani ve tribe sokanidir.
  bildigim kadariyla metamfetamin'dir.

  edit: manevi anlamdan sorulursa kesinlikle tv internet ve benzerleridir. dünyada tartisilacak issizlik, gelecekte ki su sıkıntısı, ölümler, savaşlar, açlıktan kıvranan insanlar, ezilen sömürülen haklar varken sen televizyonu açınca magazinde ki polemikleri, internette ki dissleri merak edersin. bu kadar körleştirebilir insanı.
  2 ... okurkengezenadam
 2. 1.
  metamfetamindir, en çok bağımlılık yapmakla birlikte vücudu çürütür.
  2 ... sek olsun
 3. 2.
  açık ara televizyondur.düzenli olarak televizyon izleyenlerin kahramanları da düşmanları da ortaktır.televizyon kimi kahraman yaparsa kimi düşman ilan ederse kime şehit derse izleyenler de onu kabul ederler.
  6 -1 ... sasha
 4. 3.
  guctur. oyleki ugruna insanlar oldurulmekte, devletler yikilmakta ocaklar sondurulmektedir. kardesin kardese, babanin ogula kiymasinin sebebidir. ele gectikce daha fazlasi istenirken elden ciktikca canavarlasilmaktadir.
  2 ... bananickbulunlan
 5. 4.
  dindir. en tehlikelisi de islam.
  10 -12 ... allahless
 6. 5.
  bağnazlıktır, cahilliktir.
  3 ... yetkisiz temsil
 7. 6.
  Din den daha tehlikelisi yoktur! Heleki bizim ülkedeki zihniyetle birleşirse daha tehlikeli olur!
  1 -2 ... dolpphin75
 8. 7.
  (bkz: yandaş medya)
  1 ... sicarim o cevdet in agzina
 9. 8.
  Farkında olunmayan Cehalettir.
  2 ... mr akinci
 10. 9.
  semavi dinler büyük tehlike yaratır insanlık için. siz bakmayın iyi dindarlara. onlar dinleri sayesinde iyi değiller. diğer koşulları bünyelerine zerk ettikleri için iyi dindar gibi gözüküyorlar. yoksa hiçbir semavi dinin mutlak mensubu kolay kolay iyi olamaz. ondan değilsen ölürsün, bu kadar da basittir. islam zamanında felsefeden yana tavır aldığı için bir nebze yukarı çıkmıştır yoksa hiçbir artı yönü kalmamıştır insanlık için. bu felsefik yönü de insalığa sunan yine insanlardır. kısacası herşey gene insanda biter. din filan tamamen soyut devlet gibi varlıklardır. bir de devlet vardır ki, eskiden tanrıdan gücümü aldım diyen tiranlara çok benzer onun da durumu. devlet = tanrıdır aslında bir nevi. güçtür yani. ikisi de soyut varlıklar olup gün gelince düzen içinde yok olacaklardır.
  -4 ... death trip