1. 1.
    Kenan komutan.
    7 -1 ... kapi kolu piyadesi
  2. 2.
    hüseyin nihal atsız.
    tufan gündüz.
    ilber ortaylı.
    ... iskit saka fatih
  3. 3.
    Halil inalcık
    ilber ortaylı
    Sinan meydan

ilber ortaylı'nın hocası halil inalcık'tı bu arada.
    2 -2 ... emrekanat12
  4. 4.
    Halil inalcık
    ilber ortaylı
    Ahmet taşağıl
    Fuat sezgin
    Özkan izgi
    Sina akşin.
    Fuat köprülü.
    5 -1 ... phileo sophia
  5. 5.
    kesinlikle mehmet fuad köprülü ve kemal h. karpat ın adının olmadığı bir başlık olmamalı.
    15 ... fikrimin ince gulu
  6. 6.
    Kazım mirsan, zeki velidi togan, halil inalcik, ilber ortaylı, ben.
    -2 ... alpertunna
  7. 7.
    Hayır anlamıyorum şu dislike atanlar neyi beğenmiyo da dislike atıyolar bi açıklasalar keşke.
    1 ... emrekanat12
  8. 8.
    sadece o.
    (bkz: kadir mısıroğlu)
    -2 ... arxaggelou
  9. 9.
    Halil inalcığı tek geçerim.

ilber ortaylı falan hikaye.
    ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  10. 10.
    cevabı havada kalacak sorudur. en iyi türk tarihçiler <kimlerdir>?
    her anabilim dalı gibi tarih anabilim dalının da alt dalları vardır (eskiçağ tarihi, genel türk tarihi, ortaçağ tarihi, yeniçağ tarihi, yakınçağ tarihi, cumhuriyet tarihi) ve bu alt dallar diğer akademik disiplinler gibi uzmanlık gerektirir. bu nedenle yatay <coğrafya> ve dikey <tarih> derinliği olan tarih biliminde en iyi kimdir yargısına varmak mümkün değildir. doğru soru şudur: x tarih bilim dalında en iyi tarihçi kimdir?
    sonuç olarak; köprülü, barkan, inalcık, günaltay, alp, togan, kurat, yinanç, kafesoğlu, ögel, ortaylı, taşağıl, çadırcı, ergenç, bayur vb. isimler alanlarında birer uzmandır hatta otoritedir lakin tek başlarına bütüncül bir tarihin en iyisi değildirler. zaten öyle bir saptama ne yapılabilir ne de onlar bunu kabul edebilir. yani sorunun hedefini küçültmek ve haklarını öyle teslim etmek gerekir.
    ... hindoglu