1. 1.
  bilimsel bir cümle, islam'a da uygun.

  bir kısım cenah diyor:" akraba evliliği sakat çocukların doğmasına yol açar, türlü türlü hastalıklara neden olur"
  kızlar bunu tvlerden, gazetelerden görmüş illa da yabancı erkek isterim, ben akraba evliliği yapmam diyor.

  akraba evliliği kötü olsaydı peygamberimiz kızını hz.ali'ye veriri miydi? akraba evliliğini tavsiye eder miydi?

  şimdi şu bilimcilere sormak isterim. hangi hastalıklara akraba evliliği yapmayan kişilere göre hangi oranlarda neden oluyor?

  cevabını bilmezler, zaten ya dandik bir gazeteden okumuşlardır ya da hayatında iki makale okumamış sözde bilimcilerden duymuşlardır.

  söz gelimi down sendromunda normal evlilikte oran 1/2000 ise akraba evliliklerinde taş çatlasa bu oran 1/1900 olur. ee bu kadar mı? yahu allah istese o oranı da yapmaz. diyelim ki bu konuda haklısınız..

  peki işin sosyolojik, psikolojik, ekonomik yönü yani gerçek yönleri ne olacak?

  türkiye'de evlenenlerin nerdeyse yarısı artık geri boşanıyor. neden? çünkü bu mırcdan, msn'den, sözlükten sevgili edinmiş tipler. ya da üniversitede 1-2 ay konuşmuş neidüğü belirsiz kişilerle evlenmişler.

  ama akraba evliliği öyle mi? bir kere ailesini ve kendisini çok iyi tanıyorsun. boşanma oranı düşük, saygı ve şekat var.
  çocuklar madur olmuyor.

  ahh ahh neden açıklama yapıyorum ki? peygamberimizi taklid etmek yeterli, gerisi fasafiso.
  11 -91 ... drnirvana
 2. 2.
  (bkz: yapma çocuğum yapma evladım)
  otozomal resesif kalıtımı ve en basite indirgersek talasemi hastalığını araştıran bir kişinin yapmayacağı açıklama.
  24 -3 ... kacak kelebek
 3. 3.
  "neresi bilimsel lan bunun" diye sorulup, ispatlanması gereken önerme.*
  7 -1 ... ben hep 17 yasindayim
 4. 4.
  ancak akraba evliliği sonucu doğmuş bir çocuğun savunabileceği iddiadır. bu çocuk "akraba evliliği çocuğusun sen, pislik! git buradan.." diye dışlanmış olacak ki böyle bir önermede bulunmuş. lan biz seni dışlamayız, gel sen. canım benim yaaa.. nasıl da takmış kafasına, neler de uydurmuş, kıyamam. falan ve filan.
  16 -1 ... entry kabizligi cekiyorum
 5. 5.
  ayrıca multifaktöriyel kalıtımla geçen hastalıklar alzheimer , şizofreni ve diabet vs. gibi hastalıklarda toplum riskine göre birinci dereceden akrabaların 20-40 kat daha fazla riske sahip olduğu söylenmekte. ikinci ve üçüncü dereceden akrabalarda ise toplum riskiyle eş değer. zaten anne baba ve kardeşle evlenmeyeceğinize göre multifaktöriyel kalıtımla geçen hastalıklarda risk için değil ama otozomal resesif hastalıklarda eğer iki birey taşıyıcı ise %25 hasta çocuk ki bazı durumlarda letal * %50 taşıyıcı çocuk ve %25 sağlam çocuk olma durumu vardır.

  (bkz: genetik danışma)
  6 ... kacak kelebek
 6. 6.
  (bkz: göz var izan var)
  angut mongol cocuk dogurma sebebidir.
  8 ... rapter
 7. 7.
  "Pek yakınınız olan bir kadınla evlenmeyin; çünkü çocuk zayıf, çelimsiz olur"

  hadis-i şerifine atılmış bir iftira. desteksiz iddia, islamdan uzak bir laf-ı güzaf, gerçekle alakası olmayan saçmalık.
  7 -2 ... forever young
 8. 8.
  dönemin şartlarında peygamberlik soyunu dallandırıp budaklandırmamak için yapılan bir davranışı 21. yüzyılda sırf sünnet olduğu için yapmak armadilloluktur, koalalıktır.

  bundan 2500-3000 yıl kadar önce kahire'de başımdan geçen bir hikayeyi anlatmak istiyorum. çok sevdiğimiz bir firavun vardı. bu firavun uzun süre papirüsleştiği bir kızla görüşmüş ve birbirlerini sevmişlerdi. tek sorun kızın firavun soyundan değil de mançurya'lı göçmen soyundan gelmesiydi. bu şekilde bir izdivac firavun ailesine yabancı birinin girmesi, ailenin kanının bozulması demek olacağı için aile meclisi toplandı ve firavun'u o kızdan ayırmaya karar verdi. bunun üzerine firavun sevdiği kızı alarak saraydan ayrıldı ve seraba 0, sahra manzaralı evimize sığındı. uzun süre sakladık sonra öldü diye haber yaydık estetik mumyalama falan yaptık tanıyamadı kimse. evlendiler mutlu mesut yaşadılar.

  meğer aynı şeyler 21 yüzyılda da oluyormuş. hey maşallah tabi genetik çeşitliliği kim ne yapsın. hatta her aileye bir ada verelim kendi içlerinde çoğalıp gelişsinler ne güzel. başka aileden biriyle evlenip ne yapacak? kim çıkarır böyle ecnebi geleneklerini bilmem ki.
  13 ... spaltula
 9. 9.
  (bkz: düşünen bir organ olarak makat)
  10 -1 ... tritanrix
 10. 10.
  (bkz: akrabaya yan gözle bakmak)
  (bkz: anne yarısının kızıyla/oğluyla evlenmek)
  (bkz: dünyaya bir zavallı getirip gurur duymak)
  (bkz: eğitim şart)
  8 ... the she