bugün

insana çok acayip, alakasız gelen uyku sayıklamalarıdır.

-hadi kalk abi saat bir olmuş.

+biraz daha fasulye koysana
-çenemden uyuyamıyorum ki..çenemden uyuyamıyorum..çenemden uyuyamıyo..çenemden..çenemden..
abimin küçükken sayıkladığı bir cümle:

-Refah partisi kapatılamaz.

Not: gerçektir. çocuklara konuşması sempatik gelen erbakan ın kapatılma sürecinde sürekli söylediği söz bilinçaltına yerleşmiş olsa gerek. Hala gülerek anlatırız.
fatmagüll.. fatmagüll.. hadi kızım. bastır kızım. bir boy kaldı kızım..
Uykuda konuştuğu dil anlaşılamayan, başka eski bir dilde konuşan yazarın anlaşılmaz sayıklamalarıdır.
-çıkın lan arka bahçemizden çıkın. babaaaaaaaaa (şuan eşşek kadar olan kardeşimin sarfettiği haykırıştı)
Gece saat 4 arkadaşlarımla kalıyoruz.Ev kalabalık olunca yer yatağınıda atmışız yere.Yatağın yanındada çekmece var kulpları ortadan parmak geçecek boyutta daireler şeklinde.Yanına geliyorum Yusuf'un dizlerimin üstüne çöküyorum.Dizlerim yere biraz sert vuruyor Yusuf gözleri hafif açık ayaklanıyor.

X:Abi uyu benim bişi yok.
Y:Gel buraya gel!
X:Abi tamam uyu sayıklıyosun.

Yusuf çekmecenin kulpunu tutar.Elleriyle okşamaya başlar.

Y:Nasıl abi meme gibi.
X:Ulan yat!
-uyan abi hadi iş var

-kaçmayın lan, bi daha seze bu bahçede görmicem
kardeşimin odasından onu uyandırmamaya çalışarak bir şeyler yaptığım sırada duyduğum sayıklamadır.
-ben hamileyim biliyor musun?
duyduğm yerde kaldım döndüm kıza bakıyorum. farkettim ki uyuyormuş "oh!" dedim içimden. diyorum kendi kendime kızın yaşı daha 13, ne hamileliği.*
kardeşimin sayıklamasıdır.şöyle ki öss ye hazırlandığım yıllarda saat gecenin ikisidir, ben ders çalışırken kardeşim yanımda yatmaktadır ve olay gelişir;

kardeş: size var ya psdsmıs kstsmas aststıs (???????)
kolpazan: efendim? anlamadım? *
kardeş: size var ya psdsmıs kstsmas aststıs...

ulan ciddi ciddi aynısını tekrarladı çocuk, bi anlamı var demek ki ama hala çözemedim.
abim öss ye hazırlanırken zamanında

-ooook yaay çemberin yarısı yaaay.şöööyle(burada çiziyor).anne sende çiz hadi.

şeklinde sayıklamış annem günlerce tedirgin olmuştu.
arkadaşımın anlattığına göre, yazlık terasında uyuyormuşum. sonra birden sayıklamaya başlamışım. işte o efsane sayıklamam;

osman'a 5 ceviz, elvan'a 3 ceviz, yiğit'e ... ona yok, siktirsin gitsin.
yapma dedim ... vurma dedim şu topu inaşaata doğru.. .
gecenin bir yarısı başı hafifçe kaldırıp

- neren ağrıyo yaa?

diyip geri yatmak buna örnektir.
ufak kuzenimle uyuyoruz bir gece: ailecek kuzenime adam gibi yemek yedirmeye çalışıyoruz fakat o ısrarla yemior. o gecede uykusunda sayıklıyor garibim;
-abi yemek vermeyin bana yemiycem nolursunuz...
ben tabi hemen uyandım bozuntuya vermiyorum
-tamam canım hadi yeme tamam hadi bukadar yeter ...diorum
işin en kötü tarafı benim kuzen ben bunları söylerken uyanmış beni dinliyor. ve bana nedese beyenirsiniz:
-abi uykunda bile bana yemek yedirmeye çalışıyorsun yaaa...
Ben tabiki dumur ona bakakaldım.
yurtta olan bir hadise. gecenin bir yarısı elemanın biri uykusunda "boşalmak istiyorum" diye haykırmıştı. ertesi sabah oda değiştirilmişti bu yüzden.
oda arkadaşımın yaptığı sayıklamadır:

+enişteee...pirinç aaal!
uykudaki kişi saçmalamaktadır. ne dediğini anlamak mükün değildir. decoder gereken çince - flemenkçe karışımı bir dil kullanmaktadır.

iyi niyetle tekrar tekrar sorulur.

+ efendim?
- unxhd exkmdok ropfkyr opfegıp

+ anlamadım?
- jdfsh druher s3rujhr dtjh4uıe

+ anlamadım ne diyorsun?
- jrhewı n4rduıo ef5t5y

+ anlamadım ne diyorsun yaa? hrr efekti yükselmektedir
- sen de hiç bişey bilmiyosun ışığı kapat amına koyim! der ve götünü dönüp uyur. zzzz

+ /&%'^%&^+&%(%+)(^+%^'
özel bir araba merakım olmamasına rağmen, gecenin bir yarısında uyur halde '' turbooOooO'' diye bağırmışlığım vardır. anlatanların yalancısıyım.*
uykuda bebek gibi konuşan birini tanıyorum. o kişi yeni türk lirası yazan paralar kaldırılınca çok düşünmüş olmalı ki şunları söyledi.
-payamı çaldı.
ben: kim çaldı paranı
-mehmet çaldı payamı. **
ben:nasıl çaldı?
-cebinden aydı. 5 liramı aydı.
ben:ha
-babaşı paya vermiş ama yeni yazıyormuş bendekini aydı.
o gün o kişiye anlatınca beraberce gülmekten öldük.*
bütün gün yapılan aptal espri ardından salaklığın uykuyada yansıması.
-xoxo malak kız.
uyanınca anlatılır arkadaş ortamında;

sivasta ne gezer; -sundurmadayımmm sundurmadayımm!!

arkadaş; ulan dedim ne diyor bu sng? meğer call of duty 2'de ki bi haritada evin arkabahçesinde olduğunu anlatmaya çalışıyormuş.

topluca; ahahahahaha.

başka bi arkadaş; oğlum ben eren'i de duydum. t cetveli, teknik resim diye birşeyler sayıklıyordu.

topluca; ahahahahaha.

sivasta ne gezer; benden daha beterleri de varmış.

topluca; aminnnn.
yatılı okul yurdunda olan bir olay. arkadaş gecenin bir yarısı, uyuduğu ranzada hafifçe doğrulup:

-very, çok demek!

diye bağırıp, tekrar uykusuna geri dönmüştü. hazırlık sınıfında, haftada 24 saat ingilizce dersi olmasının bilinçaltında açtığı derin yaralardan olsa gerek.

(bkz: ortaklar anadolu ogretmen lisesi)
üniversitelere giriş sınavlarına hazırlanan bir öğrencinin ağzından duyulması muhtemel sayıklamalardır.

- olum kalk hadi okula geç kalıcaksın
+ iki iç açının toplamı dış açıdır lan!
Yazarın yurtta kaldığı dönemde, iki yaş küçük bir tıfılın yatakhanede sayıkladığı cümledir:

"grönland türktür, türk kalacak ulaaan!"

bir de yazarın yaşıtı bir arkadaşının yatakta doğrulup, "yangın var olm, kaçsanıza, ne duruyonuz zebra gibi?!" diye bağırdıktan sonra, tekrar kıçını dönüp yatmışlığı vardır.