bugün

(bkz: biri sözlüğü sallıyor)* *
yazarların aralarında arkadaşlık bağı verdır efendim.kötü oy mu verir arkadaş arkadaşa.çevresi geniş olan kazanır olay budur.en beğenilen entrylerde beğenilecek* çok fazla entry olmuyor.haftanın en kötü entryleride çok güzel entryler olması ise diğer bir mevzu*
"koşun abi 15. olmuşum ha gayret ilk 10'a sokarız bunu" gibi diyalogların yaşanmasına vesile olan paydır.0'a yakındır.
(bkz: kime göre neye göre)
anlatılmak istenen tam olarak şu ki; bu sistemde bir entrynin en beğenilenlere girmesi için bir tane bile eksi oy almaması gerek. bunun da tek oluru yorum içermemesiyle mümkün. hal böyle olunca hak eden entryler bu listeden çıkıp yerini şiir, şarkı sözü ve bu tür entryler alıyor.
15 artı oy 1 eksi oy almış entry listede görünmezken,
10 artı oy 0 eksi oy almış entrynin listede ilk beşte olması da ayrıca ilginçtir.

bir eksi oyun çarpanının 5 olduğunu filan düşündürmüyor değil.
(bkz: haftanin begenilenlerine eksi oy veren ibne)*
listeye giremeyen kimi yazarlar tarafından listeye girenlere ithamlarda bulunulup, sonrasında bu düşüncelerle yazarların yargılandığı bir istatistik hakkındaki sır perdesinin aralanması durumudur.

evet.. bu aralar ardı ardına patlayan bombalardan ikincisi bu. öncelikle bir hmm deli bilmem ne olayı vardı, kimileri "bunu yapsa yapsa salca yapar" şeklinde düşünmüşler ve aralarında konuşmuşlar. şimdi ise ikinci olarak en beğenilen entrylerde bazı düzenbazlıklar çevirdiğim görüşüne varılmış.. zaten "çamur at izi kalsın", "meyve veren ağaç taşlanır" gibi atasözleri bu tür konulardan dolayı çıkmıştır. daha öncekilere verdiğim cevaplar gibi bu konunun muhattabı olarak bana laf hakkı düştüğünden, tarafımca açıklama yapılması doğru olacaktır..

dünyada siyasi düşünce yönünde olduğu gibi, mizahi yönünde de insanlar arasında farklılık vardır. din, dil, ırk gibi ayrımları zaten söylemeye gerek yoktur. ama benim bahsettiğim konular insanların fikriyle alakalıdır. söylenen bir lafa on kişi güler, iki kişi gülmez. benim mesela en çok güldüğüm adam cem yılmaz'dır, onu bile beğenmeyen yüzlerce insan vardır, böyle olması da normaldir. kimi kendini daha komik sanarak cem yılmaz'ı çekemez, kimi onun şöhretini kıskanır, kimini zaten güldürmek çok zordur, suratı mahkeme duvarı gibidir. işte sözlükte de bazı yazarlar bunlardan kimileri yaşayabilir. ahmet çakar'ı anaraktan; "bakın yaşıyorlar demiyorum, yaşayabilirler diyorum."

söz konusu olan bu hafta fenerlilere takılmak amacıyla yazdığım entrynin ardından, ben burada mesaj atanları deşifre etmenin yasak olduğundan dolayı gelen mesajları söyleyemem. fakat yoğun şekilde olumlu mesajlar gelmiştir, hatta bugün listeye girdikten sonra hala gelmeye devam etmektedir. şimdi birileri de diyor ki; "ben anket yaptım, bir kaç kişiye daha sordum, onlar da beğenmemiş." peki öyleyse kim artı oyluyor bunları? evet zaten benim bu sözlükte 33 tane yazarlığım var, bir entry giriyorum, ardından 39 artı oy alıyorum.* hatta şöye bir alet geliştirdim; entry girmeden daha o mekanizma entryi artı oylamaya başlıyor. mucitim ben. adı otomatik artı oylama sistemi, ufak hataları dışında kusursuz işliyor. kimi zaman yanlışlıkla başka entrylere oy veriyor hınzır. ben istiyorum ki; sadece ben artı oylanayım, başkalarına artı oy vererek onların listede gözükmesini sağlamayayım.

ben bu sözlükte mizah yönü ve diğer yanlarıyla uzun zamandan beri beğendiğim 8-10 tane yazar vardır. kimsenin reklamını yapmaya gerek yok, onlar zaten iyi olduklarını bilmekte, hatta başkaları da bunun farkındadır. ben o adamların sözlükte bir entrysini okuduğum an, hemen bakarım bugün neler yazmış diye, tek tek incelerim. hatta kiminde en ufak bir espriyi yakalasam, benim yüzümde tebessüm oluşturdu diye anında artıyı basarım. bu benim sağa sola artı oy dağıttığım anlamına gelmez. ama bunların dışında kim olduğuna bakmadan direk yazdığı yazıdan ya da başlığın komik oluşundan ötürü artı oy verdiğim yazarlarda çoğunlukla olmaktadır.

söz konusu entryi "otobüslerde 35 yaşında olan insanlara yer vermek" şeklinde açsam bir cazibesi olmazdı. ama biz değil miyiz "fenerbahçe 25 senedir türkiye kupası alamıyor" diyen? biz değil miyiz "fenerbahçe en son türkiye kupası aldığında bülent ersoy daha erkekti şeklinde tespiti yapan?" ee ben olaya farklı bir boyut getirmek adına yazmışım. sen yaz, seninkine de gülelim, onu da artı oylayalım.

bu zamana kadar o listeye giren hiç bir entry için "bu ne kadar saçma yaa" demedim. çünkü adam yazmış, belirli kişiler ister yandaşı olsun, ister amcasının oğlu olsun adamı oylamışlar. "ulan demek ki beğeniyorlar ve artı oylamışlar" diyerek yeri geldi artı oy vermedim ama, bir kere olsun eksi oy vermemişimdir. isterlerse o entry de beşiktaş hakkında makara yapmış olsunlar, bir kere eksi oyladıysam beşiktaş maçına gitmek nasip olmasın. ama o entrylere mutlaka her gün göz atar, güzel olan varsa artı oyumu veririm. beğendiğim olmuşsa asla boş geçmem.

gelelim insanların içinin rahatlayacağı yere, yani sonuca.. ben bir entryi yazdıktan sonra, geçen haftanın en beğenilen entryleri istatistiğinde gözüktüğü andan itibaren o entryi eğer bir kişi beğenmezse, listeden düştüğünün kimse farkında değil herhalde? ama durum böyle. yani korkmayın, söz konusu olan entry yarın o listede gözükmeyecektir.. bu da zaten sistemi kuranın hatasıdır.

aslında benim bu konu hakkında bir önerim var; geçen haftanın en beğenilen entryleri adı altında olan istatistik, "geçen hafta en beğenilenlere aday olup bu hafta oylardan etkilenmeye devam eden entryler" şeklinde adının değişmesidir.
% 0 dır. bu durumda düşünülen tek şey; arkanın sağlamlığı.
(bkz: türkiye arkamda diyerek haritayı göstermek)