bugün

enine boyuna oturulup tartışılabilecek olan konudur. tartışılamayacak tek şey rte nin ismini yazanların akıl sağlıklarının sıkıntılı olması..

yakın tarihe ( son 200-300 yıl ) bakarsak açık ara mustafa kemal atatürktür ancak kendisi hükümdar olmadığı için liste dışı kalabilir. istese hükümdar olabilirdi ama o halkının artık hükümdarlara "kul" olmasını istemediği için cumhuriyet sistemine geçilmesini sağladı. işin trajikomik tarafı "artık kul olmasınlar özgür bireyler olsunlar" dediği halkın yüzde 20 lik kısmı kendisinden nefret edip birilerine kul olmayı istiyorlar..
2022 yılında at mı kaldı?
Boncuklu deli ibrahim.
oğuz kağan
mete han
fatih sultan mehmet han
yavuz sultan selim han
kanuni sultan süleyman han
timur han
attila
Sultan 2. abdülhamid han
recep tayyip erdoğan.
cennet mekan sultan abdulhamit han.
(bkz: deniz gezmiş)
Fatih Sultan Mehmet.
Fatih saltin mehmet olmeden hemen once bi yere sefere cikiyomus neresi acaba roma diyollar. Romayi da alsaydi eger 82 roma 83 napoli...
(bkz: metehan)
(bkz: bilgekağan)
(bkz: cengiz) biraz tartışmalı...
(bkz: timur)
(bkz: fatih) (sanırım kendini türk saymıyordu... siz persleşmiş rum ailesiniz diyen bizanslıya bursa valiliği vermiş)
Bir de atatürk var en büyük türk başbuğu...
At binebilenler başarılıdır.
En başarılısını bilmem fakat mehmet ii başka bir adam. Hem doğuya hakim hem batıya hakim. Adam italyanca not alıyor okuyor. Adam gidip ilyada okuyor. Adam batlamyusun dünya haritasını incelemiş falan. Yani çok renkli entelektüel birisi. Tabi padişah adaylarının ve seçilip enderuna alınmış çocuklar kaliteli bir eğitimden geçip müthiş tiplere dönüşüyorlardı. Bir de şimdiki ünilere falan bak eğitim veriyoruz ayağına bizi sikiyorlar.
cahillere duyurulur ..

temuçin-cengiz han moğol hükümdarıdır ,türk değildir...

zeus kimseyi devşirme yapmasın..
Mao tun.
dımbırı dımbırı dımbırı reeeeğğçeeepp tayyiibb erduuuvaaann dımbırı dımbırı dımbırı

halkını ezendir o
enflasyonun hoş sesidir o
ekonomiden anlayan, tüm dünyaya kafa tutan

reeeeeceppp tayyiimmmpp erduuğğaaannn

dımbırı dımbırı dımbırı

"

bu entry, uğur ışılak katkıleriyle yazılmıştır.
Attila dır.
fatih sultan mehmet.
Mete han,
Bumin kağan,
Bilge kağan,
Alaaddin Keykubad,
Orhan bey,
1. Murat,
- Timur faciası olmasa idi - yıldırım Bayezid,
Fatih Sultan Mehmet han,
Yavuz sultan selim han,
Mustafa Kemal Atatürk.
dünyaca en bilineni Kanuni'dir.
en başarılı? bu biraz neye ve kime göre sorularıylada alakalı bişey.

Celal şengör bir ara hitleri övmeye kalktı linç yiyeceğini görünce geri bastı ben bok yerim diye demeçler verdi, timuru rahat rahat övüyor kimsede hiçbir şey demiyor. Çünki yahudileri kesmek büyük canilik ama türkleri, iranlıları ve arapları doğramak serbest.
Timur dediğiniz adam 15.yynin adolf hitleri.

Ayrıca herkesin papağan gibi övdüğü fatihte haketmediği halde bol bol yağcılık yapılan bir başka kişi. durmadan beni kimse dinelemiyo diye ağlaşıp duran bi adam. Tek başarısı etrafı zaten yüzyıl önce etrafı çevrilmiş 30 senedir ambargo altında inip inip inleyen ve içi boşalmış kaleyi (istanbul) zaganos paşanın onun döneminde gidip almış olması.

Başarı derken büyük topraklar fethetmekse sanırım yavuz selimin tek rakibi tek kişi cengiz han.
Teknik ve taktikten cesaretten bahsediyorsak sultan kılıçarslan.
inşaat olayını başarı sayıyorsak kanuni sultan süleyman yoksa erdoğanmı?
Bumin kağan, Mukan Kağan, istemi yagbu, timur, atatürk gibi..
yukarı da yazılmış dombralı yazıya + verecektim ama ,silivri'de ayaz başlamış işim olmaz + ile - ile falan.

dımbırı dımbırı dımbırı,dımbı.
yavrum ,beyaz kıçlı yobaz'ım, fatih sultan mehmet ben roma-bizans imparatorluk soyundanım diyen,türkleri sevöeyen ,amele- çarıklı insanlar diye aşağılayan üstüne , (oğlu yıldırım-ilderem beyazıt'ın beyanıdır) müslümanlığı reddeden haşa elçi muhammed'in sözlerini insan eden biridir.
ben okuduğumu yazıyorum, iyi bir hükümdar mıdır ,olabilir ama tüm avrupa'yı ve ortodosk asya'yı bize düşman etmiştir ..

dün okudum yahudilerin bir camiyi sinagoga çevirdiği için ağlayanları gördüm haberlerde, anlayan anlar.
fatih istanbul'u almasa idi zaten 20-30 yıl içinde kent krallığı bitecekti,üstüne hristiyanlığın en büyük ibadethanesini cami yapmak neyin nesidir.

uyarayım fazla övmeyin ıı. mehmet'i günaha girersiniz.

amen..
Mustafa Kemal Atatürk ve en yakın arkadaşı olan aynı zamanda mektepten'de arkadaşı olan Ali Fuat cebesoy paşadır, ali Fuat cebesoyu özellikle söyledim istanbul yönetimine ilk karşı çıkan komutan olması ve kurtuluş savaşını fiilen başlatması ile Atatürk'e kolordusunu tahsis etmiş ilk paşadır, hatta şöyle birşey söylenegelir bu konu hakkında, eğer mustafa kemal paşa olmasaydı muhtemelen Türkiye cumhuriyeti'nin temellerini ali Fuat cebesoy paşa atacaktı.
Kanuni sultan süleymandır şahsi görüşüme göre.
bence bilge kağan, emir timur ve mustafa kemal atatürk'tür.