1. 1.
  türk milleti için en iyi işleri yapmış olan türk atatürk diye değiştirilmesi gereken başlık. en büyük türk atatürk ifadesi yuvarlak bir ifade olarak kalmakta ve büyüklükteki kriterleri tam yansıtamamakta.. eğer yaş olarak söyleniyorsa en büyük türk gazneli mahmut veya irilik olarak söyleniyorsa en büyük türk cengiz han veya mirsad türkcan vb. olabilirdi.. kısacası neye göre kime göre büyük olunduğunun açıklanmasında fayda var..
  4 -3 ... engineer
 2. 2.
  (bkz: bumin kağan)
  (bkz: mete han)
  (bkz: sultan alparslan)*
  4 -10 ... chilavert
 3. 3.
  isteyen padişah'ının kulu köpeği olur. anadolu'da ayaklanan türkmenleri katleden ve türk olmayı hakaret sayan adamları en büyük türk ilan eder.

  isteyen de cumhuriyet'i ve eşitliği bu ülkeye getiren ve milleti, diğer büyük lidelerin yaşamadığı zorluklarda yok oluştan kurtaran atatürk'ü en büyük türk olarak görür. Evet. Kime göre neye göre ise budur.
  7 -5 ... goksunv
 4. 4.
  diger türk büyükleri olmasa bir şekilde * varlıgımızı sürdürürdük.
  hmm bu cümleye şöyle sagdan, soldan, alttan, üstten bakınca ne anlatmaya çalıştıgını anlayabiliyorsunuz zar zor.
  neymiş atatürk olmasa yunan tohumu olurmuşuz, digerleri olmasa bir şekilde idare edermişiz.
  lan şimdi buraya bişeyler * yazacagız atatürk düşmanı, siktirgit, ya sev ya terket tarzı tepkiler alacagız.
  cancagızım ne malum bir kanuni olmasaydı, bir mehmet olmasaydı senin yunan dölü bile olamayacagın.
  kim bilir belki honolulu tohumu olarak dünyaya gelecektin.
  belki de hala göçebe olarak yaşamını sürdürecektin.
  şu olaylara ilkokul birinci sınıf çocugunun bakış açısıyla yaklaşmasak daha kayda deger, daha manalı tanımlar görecegiz ama..
  atatürk olmasaydı sadece şu an cumhuriyet idaresi altında yaşayamazdık, he büyük bir ihtimalle de kurtuluş savaşı yapılamaz, dediginiz gibi başka milletlerin boyundurugu altında yaşardık.
  bunu hiç birimiz inkar etmiyoruz.
  ama atatürk'ü nasıl inkar etmiyorsak ondan önceki büyüklerimizi de inkar etmemeliyiz degil mi?
  honolulu'ya sevgilerle.
  3 -6 ... sozlugesozlukdiyenyazar
 5. 5.
  (bkz: nasil yani)
  -1 ... cooldiver
 6. 6.
  eğitim sistemimiz sebebiyle üzerinde objektif bir değerlendirme yapılamayacak ifade. ayrıca 'diğerleri olmasaydı sadece istanbul'u fethetmezdik yine de yaşardık hebele hübele' diyenlere butlarımla gülüyorum*.fatih sultan mehmet'in vizyonunun onda biri olsaydı,içinde bulunduğumuz durumdan çok farklı yerlerde olabileceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.osmanlı'nın atatürk zamanına kadar ayakta durabilmesinde bu vizyonun payı çok büyüktür.belki fatih sultan mehmet olmasaydı,bir kanuni sultan süleyman,bir yavuz sultan selim,bir sultan abdülhamid olmasaydı,mustafa kemal atatürk gibi bir liderin yetişmesi,yükselmesi için gerekli şartların oluşması,onun sayesinde bir halkın küllerinden doğması mümkün olamayacaktı.bu sadece saydıklarım için değil,tüm türk büyükleri için geçerli bir varsayımdır (bkz: butterfly effect).osmanlı'nın devlet adamlarına soysuz devşirme,yine türk-islam devletlerinin kuruluş ve yükselmelerinde pay sahibi olan manevi vizyonun elçileri olanlara da soysuz bedevi diyen aşırı faşist zihniyete bişey diyesim gelmiyo zaten.bu konuda söylenecek en son söz:
  (bkz: ne mutlu türküm diyene)
  (bkz: atatürk ün milliyetçilik anlayışı)
  ... reconquista
 7. 7.
  (bkz: atamturk)
  -1 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
 8. 8.
  cok degil az bucuk eskilerde, anne babalarımızın zamanında duyuldugunda kimsenin itirazinin olamayacagi, ama bugunlerde "kimmis lan ataturk, en buyuk turkmus" tepkileriyle karsilasabilecegimiz, daha da kotusu bu tepkiye sasirmamamiz hatta alismamiz gerektiginin sık sık tekrarlandıgı cumle. sanırım basardılar bazıları, bizi bu duruma getirerek.
  (bkz: nereye gidiyoruz)
  ... atgmuls
 9. 9.
  osmanlı zamanında insanların kendini türk olarak tanımlamadığı, o şartlarda türklüğün çok menem bişey olmadığı, osmanlılığın alt kültür türklüğün üst kültür olduğu düşünülürse; türklük kavramını insanların kafasına sokan, türklüğün övünülesi bir kavram olduğu fikrini oturtan, dolayısıyla bu anlamda ilk türk olan ulu önder için uygun gelen yakıştırma.
  2 ... euphratess
 10. 10.
  1935 yılında cumhuriyetin 12. yıldönümü için birtakım dövizler hazırlanır. bunların arasında şöyle ifadeler taşıyanlar vardır ;

  'atatürk bizim en büyüğümüzdür'

  'atatürk bu milletin en yücesidir'

  dövizleri atatürk'e gösterirler. atatürk bu yazıları tek tek kendi elleriyle siler ve yerine şöyle bir cümle yazar ;

  'atatürk bizden biridir'

  atatürk'ün büyüklüğü türklüğündendir. bizim asaletimiz bizimle başlar.
  3 -4 ... migfer