bugün

internette herkesin aradığı arabadır. En az yakan araba henüz icat edilmemiştir. Herkes bunu neden arar halen bilinmez.
(bkz: at arabası) * *
(bkz: el arabası)
göreceli bi kavram olduğu için kritersiz sonucu olmayan eylemdir.
(bkz: kullanılmayan araba)
yeni clio symbol dizel aracın 1.5 dizel-85 beygir olan modeli testlerde 1 depo ile (50 litre) 1700 km yol yapmıştır.

peugeot 308 nın 1.6 dizel motorlu modeli de 1 depo ile 1393 km yol yapmıştır.
arabacıarabayataşget in arabasıdır. *
aynı zamanda elektrik enerjisini de kullanan ve hybrid olarak adlandırılan modeller. hem ekonomik hem de çevreye duyarlı araba modelleri. bir örneği için;
(bkz: toyota prius)

zannetmeyin ki petrolden daha ucuz enerji kaynağını kullanacak araba üretim teknolojisi geliştirilmemiştir, ama dünya petrol kartellerinin parmağının ucunda dönüyor. zaten mevcut hybrid modellerin de önce benzin fiyatının en düşük olduğu ülkelerde piyasaya sürüldüğünü görürsünüz. araba üreten firmalarla petrol şirketleri arasındaki mutualist bir ilişki kısaca, sen benim sırtımı kaşı ben de senin.

türkiye gibi ülkeler de bilmem kaç bin km duble yol yapmaya devam etsin, hatta iktidarın tek övünç kaynağı olsun, hem yandaşlar kazansın, hem insanlar daha fazla araba satın alsın, hem enerji faturamız da katlansın ki vergilerimiz artsın aracı diğer yandaşlarımız da üstüne daha bir semirsin. e tabi gelişmekte olan ülkeyiz, gelişiyoruz. ne mutlu bize!
kızaktır.
fluence z.e. yani, renault'nun 2011'de piyasaya süreceği elektrikli modelidir.
(bkz: alışveriş arabası)
lpg li arabadır.

Pederin 1.8 lik 99 model bir laguna var. Kitapçığında her ne kadar 7 lt/100km yazsada inanmayın külliyen yalandır. Şerefsiz en az 100 km ye 9 litre yakıyor. Gelin sizinle küçük bir hesap yapalım;

Benzini 3,8 liradan hesap edersek şayet;
9litre*3,8tl=34,2tl(100 km de yaktığı benzin)
buda km ye 34,2kr eder. lpg yi taktırdıktan sonra 100 km ye yaklaşık 10 lt lpg yakmaya başladı ki litresini, 1,74 den hesap edersek
10litre*1,74tl=17,4tl(100kmye yakılan lpg)
buda km si 17,4kr ye gelir. Brc lpg sistemini 2 yıl önce 1500tl ye takmıştım ki 35000 km yaptım şimdiye kadar.

34,2kr-17,4kr= 16,8 kr(km başına elde ettiğim kar)
16,8*35000=5880000kr yani 5880tl demektir.(toplam kar)
Lpg sistemini 1500 tl ye taktırmıştım. Bunu hesaptan düşersek
5880-1500:4380tl (net kar!!!)
Kısaca 2 yılda 4500 tl gibi bir karı var bana.

Bu kadar uğraştan sonra siz saygıdeğer okuyuculara demek istediğim şudur efenim:
Arabanızın motoru çok küçük değilse (1,0lt 1,2lt gibi) ve kısa zaman içerisinde arabayı satmayı düşünmüyorsanız lpg taktırmanızda fayda var.
el arabası.
ne kadar az yerseniz o kadar az yakarsınız.
ekstrem örnekler vermek yerine piyasadan örnek vermek gerekirse:

ford fiesta-peugeot 207-206-307 de kullanılan 1.4 70 hp hdi dizel motorla
ford focus-peugeot 307-308-407-volvo s40-hatta artık s80 de kullanılan 1.6 110 hp hdi dizel motorlar gerçekten çok az yakmaktadır. hatta peugeot 407 ve 308 in bu motorla birkaç tane rekor kırdığı olmuştur.
petrol fiyatlarının yüksek olduğu bir ülkede bulmanın imkansız olduğu araba. en ekonomik seçenek için (bkz: iett otobüsü)
tabi ki en az yakanı ve en tasarruflu olanı at arabasıdır. *
kullanılmayan arabadır. az kullanılandır.
(bkz: opel corsa 1 3 cdti)
(bkz: fiat albea 1 nokta 3)
(bkz: smart)
böyle bir arabanın sahip olacağı motor 1950'lerde shell tarafından 1 galonla 100 kilometre gidebilecek bir motor tasarlandı ancak tüketiciyi sömürmek adına rafa kaldırılmıştır. araba üreticileri benzin konusuna petrol şirketleri ve akaryakıt devleri kadar hakim olmadıkları için daha az yakan araç konusunda o kadar ileriye gidememişlerdir ancak shell isterse benzini adeta koklayarak çalışan bir motor tedarik edebilir ama bu işine gelmez, ki adamlar da haklı, niye ocağına incir ağacı diksin değil mi ?
parası çok olana en az yakan araba en çok yakan arabadır.
90 geçmedikten sonra her araba az yakar.ferrari hariç çünkü 90 geçmemek mümkün değildir. (bkz: )ferrarisini satan bilge
halk arasındaki adı benzini yakmayıp koklayan arabadır.
(bkz: ford electric)
(bkz: chevy volt)
(bkz: tesla motors)
güncel Önemli Başlıklar