bugün

işin kaşarlığında olan tüm esnaflardır. Uğraştıkları işle alakası yok tamamiyle şahsiyet meselesidir bu. Her taksicinin daha fazla kazanmak için yolu uzatmadığı gibi, her peynirci de peynir beyaz dursun diye boya basmaz.
hepsini bir tutarak bir mesleği kötülemek doğru değildir ancak genele bakarsak taksiciler ve tamir işleriyle ilgilenenler telefoncular vs bu gruba dahil edilebilir.
iki lafın birisi yemin billah etmesi.
karaktersiz.
üsküdar'dan kadıköy'e gitmek isteyen turisti avrupa yakası, tekirdağ, çanakkale, balıkesir, bursa, izmit turuna çıkaran esnaf tipidir.
hepsini bir tutarak bir mesleği kötülemek doğru değildir ancak genele bakarsak taksiciler ve tamir işleriyle ilgilenenler telefoncular vs bu gruba dahil edilebilir.
(bkz: über)
Satış sonrası, tavrı değişen, esnaf.
Bazılarının hepsini bir tuttuğu esnaf.
Emlakçı, tesisatçı, yetkili puh servis. Arçeliğin Allah cezasını versin, amin!

Kapalı Çarşı esnafından da korkarım, bi el sizi aniden içeri çeker.. Ya kazık, ya palamut.
üç kuruş fazla kazanacam diye saklabanlık yapıp yalan söyleyen. bir ürün sordum mu alacaksan gösteriyim diyen. malının arkasında durmayan ve alış veriş yaparken yüzüne gülüp alışverişi kesince selamı bile kesmesi.
yarın sende dedikten sonra bir hafta geçmesine rağmen ürünü gönderememesi.

"abi şoför istifa etti.." abinin atına binim.
fiş kesmeyen esnaftır. hoş, benim gözümde esnaf değil kaçakçıdır.
Pazar esnafının temizini bulmak dört yapraklı yonca bulmak kadar zordur. Bin bir çeşit hile hurdası var.

Apartman zemin katlarında olan esnafta gördüğüm en büyük şerefsizlik, bütün gün konuyu komşuyu gözler, hangi apartmana kim giriyor, kim nereden çıkıyor, en ince detaya kadar dikkat edip olur olmaz her yerde bu konuların goygoyunu yaparlar. Bir temiz döveceksin öylesini.
--spoiler--

Abi 1 lira kar etmiyorum.

--spoiler--
Aralarında çok düzgün karakterleri insanlar olmasına rağmen taksicilerdir.
turist müşteri yakaladığı zaman tek seferde on satışlık kâr yapması.
sana şu kadar olur diyip normalinden fazla söylemek. Biz zaten normalini biliyoruz ama çaktırmıyoruz.
içeri girdiğinizde sizi "efendim" diye karşılayıp ürünü sattıktan sonra " abi" diye uğurlayan esnaf.Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demeyi kendine prensip edinmiştir.
Pazarcı abiler özellikle sebze-meyve satan kısım. Bir de emlakçılar genel itibariyle sapık oluyorlar.
Üniversitede arkadaşımla kuşadasına gitmiştik. Sırt çantası sırtımda, şort sıfır kol üstümde. Dükkanın birinin önünde durduk. Esnaf almanca konuştu önce sarı olduğumdan. Bön bön baktım suratına almancam olmadığından. Rusça birşeyler söyledi. Dedim ben türküm. Döndü arkasını içeri girdi köpek.
kredi kartını uzatınca tribe girenler .