1. 1.
  Toplumda her zaman insanda olması gereken en önemli özelliklerden biri olarak gösterilen empati yeteneğinin kişide doğurduğu yan etkilerdir.
  hepimiz karşımızdaki kişinin bizimle empati kurmasını isteriz, böylesi bizim için her zaman daha avantajlı sonuçlara yol açar. Empati kuran insan daha kolay kazıklanır, daha kolay kullanılır. Dolayısıyla toplumun empati isteği bir yönüyle bencillikten kaynaklanmaktadır. Zira herkesin sizinle empati kurduğu bir dünyada kazanma şansınız her zaman çok yüksektir.
  En gaddar terörist bile ölmeden önce "çoluğum çocuğum var" diyerek empati dilenir.

  Peki ya empati kuran kişi? O aslında hep kaybedendir. Kaybettiği en önemli şey kendi benliğidir.
  Kendisini sürekli başka insanların yerine koymaktan kendisini kendi yerine koymayı unutur. "Ben ne istiyorum?" Sorusunu sormayı unutur.
  Kendisini Adeta başka ruhların tatmin olmasına adamış olmasına rağmen günün sonunda "şamar oğlanı", "ezik" gibi yakıştırmalara maruz kalmaktan başka eline geçen bir şey olmaz.

  Yalnız bu empati yeteneği öyle melun bir şeydir ki, durumun farkında olsanız bile içinizdeki sesi susturmak imkansızdır. O sesi dinlerseniz ezik olursunuz, şamar oğlanı olursunuz, dinlemezseniz vicdan azabı çekmeye başlarsınız.

  Her türlü sonuç: (bkz: mutsuzluk)
  3 ... ferdici
 2. 2.
  sömürülmek.
  2 ... sempatik degil ama yakisikli
 3. 3.
  Duyarlı ve çevresinde saygı gören biri olmak. Çünkü siz insanlara değer verirsiniz.
  -1 ... rosadolujoee
 4. 4.
  Abuk subuk vicdan azapları.
  Sebepsiz göz yaşarmaları
  1 ... bikahvebikahve
 5. 5.
  başarı getirmekle beraber vicdan azabı yaşatabilir.
  ... bado
 6. 6.
  Hoplatılmak.
  ... arabali ruhsuz