bugün

kendisini karşısındakinin yerine koymayı, onun düşünce ve duygularını anlamaya çalışmayı beceremeyen insandır. zavallıdır , bencildir .
(bkz: odun)
empati, yaradılışında bu yetenek olmayan insanları da anlayabilme yeteneğidir.
crack yapmayı da bilmeyen insandır.
empati kelimesinden bihaber olan insandır. maalesef sözlükte ve de çevremizde çoktur bu tipler.
ya cahildir ya da aydın görünümlü cahildir. herhangi bir şeyin fanatiği olmaktan, çevresini idrak kabiliyetini kaybetmiştir. çok da fazladır ayrıca türdeşlerinin sayısı.
bencil insandır.
çok nefret ettiği kavram ve kişi vardır. anlamaya çalışmadığı için.
ne yazık ki insanların yüzde 99unu kapsayan tanımdır.
fanatizme yatkınlıkları vardır.
türktür o.
işine gelmeyen insandır işine gelince empati kurar .
asperger sendromuna sahiptir.
gerçekten empati kurmayı kaçımız yapabiliriz ki? gayet doğaldır aslında bu insan, kaçımız öss sınavını kazandıktan sonra üniversitede öss sınavının olacağı gün sınava gireceklerin duygusunu tekrar hissedebildi, bir gün kalabalık bir çevrede düşüp rezil olduğumuzda hissettiğimiz şeyi unutmayıp kaçımız aynı şey başına gelen bir başkasına gülmedi? hadi bırakın bu örnekleri kendi yakınımızdan biri ölmesine rağmen başkasının aynı şey başına geldiğinde onun yerine ne kadar üzüldük? bakın üzülmemişizdir demiyorum ama insan yaşadığı şeylerde bile karşıdakini en fazla anlayabilir. empati kuramadığı için kimse yalnız kalmaya mahkum falan değildir arkadaşım. belki yaşaması zor biridir başkalarıyla ama eminim her 2 insandan biri zaten onun gibidir.
empati kuran art niyetliden makbuldür.
her şeyi heceleyerek anlatmak gerekir bu insana. empati yoksunu olunca belli etmekle, bakışla falan anlamaz olayı ne yazık ki. bencildir kendileri.
(bkz: ben)
hayata en harika şekilde, kendi bakış açısından bakmay seven insandır. sonuçta sadece kendiniz için yaşarsanız korkunç derecede mutlu olursunuz.

(bkz: bana ne)
antipatiktir.
kesinlikle uğraşılmaması gereken insandır.
empati kuramayan insan, kriminolojide psikopat olarak adlandırılır. yani psikopat, empati kuramayan insandır.
kim peki kendini onun yerine koyacak? o da istiyor empati kurulsun.. birileri onun yerinde olsun.. o da istiyor abi. hep empati kurmayan insanın üzerine de gidilmez ki ama. yapmayın, etmeyin. ayıp.
insan olmayan insan.
ben mesela, empati kuramam. birkaç yıl öncesine kadar bunu sık sık yapardım ama hayatı yaşanmaz hale getiriyor. artık insanları anlamak için empati kurmaya gerek olmadığını düşünüyorum. şerefsizin biri bana bir yanlış yaptı, sinirlendim, dün çektim kendisini işyerine, sebebini sordum geveledi durdu. bugün son günü, ağzını burnunu kıracam. bu şahsa empati kursam daha fazla sinirleniyorum.
başkalarının duygu ve düşüncelerini önemsemeyen, kendi bildikleri üzerine yoğunlaşan, bencil ve yalnız kalmaya mahkum insandır.
empati kuramayan insan hayat damarlarından biri kopmuş olan insandır.