1. 1.
  oteritenin yetki ve sorumluluklarını yukaridan asagiya dogru siralanmis hep bir ust seviyedeki yetkiliye hesap verilerek ilerleyen zincir
  (bkz: it ite it kuyruguna)
  ... hengame
 2. 2.
  tsk emir komuta zinciri: orgeneral-korgeneral-tümgeneral-tuğgeneral-albay-yarbay-binbaşı-yüzbaşı-üsteğmen-teğmen-asteğmen-astsubay kıdemli başçavuş-astsubay başçavuş-astsubay kıdemli üstçavuş-astsubay üstçavuş-astsubay kıdemli çavuş-astsubay çavuş-uzman çavuş-uzman onbaşı-çavuş-onbaşı-üst devre er-er.
  ... tu kaka bana
 3. 3.
  seymour m hersh'in kitabıdır.

  --spoiler--
  1969'da Vietnam'daki My Lai katliamından 1973'te Şili darbesindeki CIA parmağına, Kissinger'ın komplolarından Irak Savaşı'ndaki Ebu Gureyb hapishanesi işkencelerine, Kuzey Irak'taki israil-Kürt yakınlaşmasından ABD'nin iran'daki gizli faaliyetlerine kadar dünyayı yerinden oynatan haberleriyle ABD hükümetlerinin korkulu rüyası olan Seymour M. Hersh, elinizdeki kitapta da, 11 Eylül saldırılarını izleyen süreçte Bush ve ekibinin, 'terörizme karşı savaş' bahanesiyle Dünya imparatorluğu kurma emellerini gerçekleştirmek amacıyla yürüttükleri gizli operasyonları, egemen devletlerle girilen kirli ilişkileri ve Amerikan devletinin kurumları içindeki çıkar çatışmalarını gözler önüne sermektedir.

  My Lai katliamını ortaya çıkardıktan sonra serbest gazetecilere çok ender verilen Pulitzer Ödülü'nü alan Hersh, sekizinci kitabı olan ''Emir-Komita Zinciri''yle de ABD'de 2004 National Magazine Ödülü, 2004 Ulusal Yayıncılar Birliği W.M. Kiplinger Ödülü ve ispanya'da Araştırmacı Gazetecilik Ödülü'ne layık görülmüş olup, John Lennon anısına verilen 50 bin dolar değerindeki Lennon-Ono bağışıyla ödüllendirilmiştir.
  --spoiler--
  ... aglaya ivanovna
 4. 4.
  Askerlik yapan bilir orduda en ast olan erdir,kanunen onbaşının emriyle bile koca tankı istanbulun ortasına götürebilir yani operasyondan bilgi sahibi olması imkansızdır bu sebeble emir komuta zincirinin en masumu gariban erlerdir.
  2 ... big orangutan
 5. 5.
  inşallah o gariban hiç birşeyden habersiz emir komuta mağdurları askerlerimiz ceza almaz.
  -1 ... arizaiu
 6. 6.
  şimdi mesela genel kurmay başkanı hepiniz istifa edin lan emir veriyorum dese ne olur acaba ?

  verilen emre uymak zorundalar mı ?

  yani madem emir komuta zinciri var bu adam ne derse yapılacak bence yapılmalı.
  1 ... i wozniak
 7. 7.
  ilker komutan diyorki bu zincir bozulursa orduyu çöpe at.
  ... kafam bir milyon