bugün

gaspedilen emeğin karşılığıymış. hadi ordan. devlet geçen sene 255 milyar tl sgk ya para aktardı. bu sene de yılın 9 ayında 260 milyar tl aktardı. emin adımlarla 300e doğru gidiyor bu rakam. sağlıklı bir sosyal güvenlik sisteminde ortalama 4 aktif/pasif oranı 4 olması gerekirken bizde bu rakam 1,6. bu açığı kapatmanın 3 yolu var; ya sgk primlerini arttıracaksın ya vergileri ya da zaten pul kadar olmuş emekli maaşlarını düşüreceksin. başka yolu yok. e şimdi adam birkaç sene erken emekli olacak diye sosyal güvenlik sisteminin köküne kibrit suyu dökmenin, devasa bir toplumsal fatura kesmenin ne gereği var.
50 yaş 48 yaş demeden, şartları tutanlar hemen emeklilik hakkına sahip olmalı.4 5 yerden maaş alan bürokratlari , beşli çeteyi eleştirin.onlara para bulunuyorsa herkese bulunur.
Her şeye takılmamalarını salık verdiğim kitle. Zira hepsi en fazla 30 gösteriyor.
çalışma hayatını düzeltme kayıt dışıyı özendir ileri yaşlarda kamuda bile iş verme sonra niye emekli olmak istiyorlar diye öt.
takılmaya devam etmişlerdir. şimdi kadınlara 50 erkeklere 52 yaş şartı getirilmesi gündemde.

ben bu hükümete sonuna kadar muhalifim yaptıkları tek bir doğru şey bile olduğuna inanmıyorum. ancak bu kadınlara 50 erkeklere 52 yaş şartı olursa bu bana makul geliyor. sigorta girişim 1998. 6000 prim gününden fazla ödenmiş primim var yani bu 50-52 yaş şartı olmasa tüm kriterlere ( 25 sene ve 5000 prim günü ) 1 ocak 2023 itibari ile uyuyorum normalde. tabi arada bir sıkıntım var muhtemelen kapsama giremeyebilirim ama girsem bile 42 yaşında emeklilik de çok tutarlı gelmiyor. bir yandan bu ama bir yandan da devletin tüm imkanlarını, parasını sömüren bu kan emicileri görünce onlar yiyeceğine vatandaş yesinde (yiyeceğimiz dediğimde ayda maksimum 4-5 bin lira para amk ) istiyorum.

işin özü bu hükümet gitmedikçe yapılan veya yapılmayan hiçbir şeyde adalet aramayın. bunlar seçimi kazanmak için sürekli çevir kazı yanmasın yapıyorlar. bir gün eyt yi çözdük diyorlar ertesi gün yeni kriterler getiriyorlar. bunlar milletin zihni berrak olsun istemiyorlar hep bir muallakta kalalım istiyorlar. daha 1 ay önce asgari ücreti 9500 lira seviyelerinde tasaralıyoruz diyerek milleti gaza getirenler bugün 7000-7500 lira civarında teklif sunuyorlar. böyle bir yönetim şekli olamaz vatandaş ile bu kadar dalga geçilemez kardeşim. he tüm suç bunlarda mı ? asla değil. bu kadar çok yalaka olduğu sürece bunlar böyle hareket etmeye devam eder. ne yaparlarsa yapsınlar alkışlayan sebze kıvamında bir sürü insan var ülkede.
Zırvalayan arkadaşlara gelsin, paralar nasıl çarçur ediliyor, nasıl imtiyazlı firmaların vergi borcu affediyor..
görsel
görsel
adam gibi bir sistem kurulmayıp kayıt dışı çalışmayı önlemeyi bırak nerdeyse özendirip hep seçim malzemesi yapılarak yapboza çevirirsen böyle mağduriyetleri saçmalıkları çok yaşarız.

bu arada avrupada emeklilik hiçte bizdeki gibi değil adamların çalışma şartları ve koşulları imkanları bizden daha iyi emekliliğe özlem duyacakları iple çektikleri sömürü ortamı yok. işi dışında sosyal imkanları iyi. sende kötü bile değil nerdeyse yok gibi.

asyalı gibi çalıştır afrikalıdan hallice ücret ver, iş garantisi insanca yaşayacak verimli bir ortam yerine maraba kölelikten hallice çalıştır sonrada yok avrupa böyle yok amerika böyle yok devlete yük bilmenede bilmemne.
ilmeği ülkenin boyuna geçirecek düzenlemedir. 42 yaşındayım çıkarsa ben bile emekli oluyorum kısıtlama gelmezse yaş konusunda. Çıkmasını ve uygulanmasını asla desteklemiyor ve istemiyorum.

bu yıl 75 -80 milyar lira bütçe açığı vermesi beklenen SGK’nın yeni 3-4 milyon kişi emekli olması halinde 2023’te vereceği bütçe açığını hayal edebiliyor musunuz ? Belki de 400 milyar lira. Ekstra işverenlerin ödeyeceği kıdem tazminatları da 500 milyar lira civarında imiş. Ve buna da kaynak yaratmak için kgf kefaleti kullanılacakmış. Yani asgari ücret artışı vb tartıştığımız dönemde enflasyonu ekstra zıplatacak bir düzenleme olur eyt.

Ki muhalif adam eytden emekli olsa dahi gidip ak partiye mi oy verecek ? Ya da akpli seçmen emekli edilmezse gidip muhalefete mi oy kullanacak.

Seçim yatırımı falan olmayan saçmasapan bir olayın peşinden ülkenin ipini çekme hareketidir yapılan.
Yaklaşık 2 milyon kişi daha emekli olma hakkına kavuşacak. Herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.
prim gün sayısını doldurmuşlar. sadece yaşı bekliyorlar. erken emekli oldukları yok. doldurucakları primi zaten doldurmuşlar. sadece gereksizce bekliyorlar.

45 yaşında primi dolduran adam 52 yaşında emekli oluyor. gereksizce yaş bekliyor.
görsel
65 yaşı beklemek, bir dakika gecikme nedeniyle kapanan uçak kapısı nedeniyle uçağı kaçırmaya benzer.
Açmayın dedeler.
yaşa çok fazla takılmamak lazım, hayat kısa...
Adaletli bir sistem olusturulmadan yapılmıştır.
Tüm emekçilerimize hayırlı olsun. Belki hayalinizde ki gibi olmayacak ama yıllar yıllar sonra buna da şükür.
iyi mi kötümü karar veremedim. gün itibariyle hesabıma 26bin tl yatmış bulunmakta.
yaş 43.
Benim en çok imrendiğim insan, emekliliğinde kaş'a takılanlar.

Bu ne refah yiğidim amcam. Emekli mayışınla kaş' ta biçlerde demet akalın mı dinliyorsun öle mi?

Helal olsun.
Yaklaşık 1,9 milyon EYT'linin yüzde 46'sı yani 792 bini işe devam ediyor. Çalışan emekliler içerisinde istanbul yüzde 30 payla ilk sırada.
Seçim uğruna takla atılmış mevzulardan biri dahadır. Ama aynı zamanda vakti zamanında gaspedilmiş bir hakkın mecburen yapılmış teslimidir.
Bu isim biraz fazla esnek. Daha iyi bir isim bulunamaz mı?
görsel
genç çalışanlara saplanmaya çalışılan bir kazık örneğidir. bizim millet mağdur ola ola istediğini söke söke alıyor maşallaah.