bugün

elmada onu sevmelidir. çünkü o temiz duygular besliyor. ama elma bariz kördür. armutları beğenmek onun en büyük aptallığıdır.
(bkz: volkan konak- tahir ile zühre)
nazım hikmet şiirinde geçen sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?önermesine verilen cevap niteliğinde başlıktır. şiirin tarafımca en sevilen kısmı ise

seversin dünyayı doludizgin ama o bunun farkında değildir
ayrılmak istersen dünyadan ama o senden ayrılacak
yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?
yani tahir’i zühre sevmeseydi artık yahut hiç sevmeseydi tahir ne kaybederdi tahir’liğinden
tahir olmak ta ayıp değil
zühre olmak ta
hatta sevda yüzünden ölmek te ayıp değil
şart olmasını istiyordum bir ara diyordum ki ulan kendisini bu kadar çok seven birini o da sevsin,sonra bir gün o elmayı 9 sevdikten sonra elden gelen başka birşey olmayınca kalbime gömdüm.daha sonra bacakları roberto carlos gibi olan ve benim 1.86 boyuma 1.50 boyu ve 42 beden belini layık gören yani beni elma yerine koymaya kalkışan bir abla çıkıverince karşıma elmanın sevmesinin şart olmamalı dedim.gerçi keşke öyle olsaydı ilk önce benim elmam beni severdi ve beni zaten elma yerine koymaya kimse kalkışmazdı.
nedir bu elmanın hayatımızdaki manasız önemi diye sordurtur gına gelmiş yazara.
*newton amcanın kafasına düşen elmadır.
*adem in boğazına takılan, yasak meyve olan elmadır.
*bizi sevmesi şart olmayan meyve elmadır.
*taze sevdicek olan çiftlerin "bir elmanın iki yarısıyız adeta" klişesinde yer alan örnek meyve elmadır.
güncel Önemli Başlıklar