bugün

ağzından bal damlıyor dedirticek önerme.
tırt bir yazar denilemez, ama şişirildiği kadar iyi olmadığı da bir gerçektir. bunu diğer türk yazarlara bakıp kolayca anlayabilirsiniz. o sadece popülerlikten kazanıyor.
elif şafak ı bilmem de onu okuyanlar acaip tırt insanlardır.
(bkz: inanılmaz tırt)
evet bazen popülariteye sahip olmak kaliteyi gözardında tutabilir. elif şafak bunun meyvesini yemektedir. sıradan bir yazarın sıradışı zannedilmesi popülaritesine ulaşmıştır bir şekilde. hiç sevmediğim orhan pamuk'u okurken (kişiliğinden bahsediyorum), adam yazmış abi helal olsun demek zorunda kalırken, elif şafak'ı okurken his duyumu kaybettiğimi farkediyorum.
(bkz: akıl almaz tırt)
(bkz: olağanüstü tırt)
ergen zihniyetli kızceğizler??
erkekler okumuyormuş elif şafak. hiç biri hemde.
tanım: ilginç ve gereksiz bir tespit.
gün aşırı kitap yayınlayan her yazara uyarlanabilecek önerme.
Malesef bu yazarlar Best Of listesinin en üstündekilerdir.
son derece doğru olan önermedir.
(bkz: is-ski-der beg)
o değilde,

tüm insanların sorunu aşkmış gibi davranıyor

böyle pembemsi kapaklar falan.
elif şafak'ın romanlarını ingilizce yazıp sonra da kitabın kapağına "yazarla birlikte çeriren; bilmemkim" diye yazdırmasından belli olan doğru önerme.

asıl şaşırtıcı olan bunu diyenin şunu da demesi;
(bkz: mehmet akif ersoy un tırt bir şair olduğu gerçeği)
kesinlikle tırt bir yazardır sırf merak uğruna AŞK ı okudum ve beğenmedim okay tiryakioğlunun mevlana kitabı AŞK ı 10 a katlar.
doğrudur. ama üzücü bir gerçek vardır: ülkemizin en çok satan yazarlarından biridir kendisi (ne yazık ki).
bu kadar kişi okuyunca bir alayım okuyayım dedim. aşk isimli romanını okudum. hatta şunu söyleyebilirim o kadar kötüydü ki okuyamadım. cümleler o kadar boştu ki atlaya atlaya okudum kitabı. bir yazarı değerlendirmek için bir kitabını okumak yeterli midir? elbetteki değildir ama burada bahsettiğimiz elif şafak .
çok tırt,öyle böyle tırt değil,inanılmaz tırt,baya tırt.
(bkz: tırt incredible)

adam haklı diyenler en az adam kadar haklı beyler.
herkesin elinden, dilinden hiç düşürmediği; baba ve piç'i hiç okumadım o kadar popüler olmasına rağmen ne kimse dili ne de konusuyla ilgili ciddi bir açıklama yapmadı. aşk desen iyi hoş ama zaten elde varolan bir konunun üzerinden gitmek zor bir iş olmasa gerek sanki kompozisyon yazar gibi yazılmıştı. üstelik sonradan gri kapaklı kitabın çıkmasını da tribünlere oynamaktı ama araf için okuduklarımın içinde en iyisiydi diyebilirim, son derece intihara meyleden bir kitaptı ama yine de olağanüstü değildi. gelelim kağıt helvaya o da toplama bir kitap olduğundan işi iyiden iyiye ticarete dökmüştü ki, bence bu hiç hoş değil. evet bu onun mesleği ama bu kadar ticarete meyletmesi pek hayra alamet değil.

okuyanların tırt olması konusuna gelince de; biz de zaten bazı olaylar statü göstergesidir. elif şafak okumak, orhan pamuk okumak sanki birden entel yapıverir bu arkadaşları. mevlana'yı elif şafak'tan öğrenen insanın kültüründen, aklından ve daha bilimum her hamlesinden şüphe duyarım ben.
ne bi insanı tanımadan onun hakkında youm yaparım, ne de bir yazarın kitabını okumadan o yazar hakkında yorum yaparım. elif şafak'ın bütün kitaplarını okudum hemen hemen bu zamana kadar çünkü yazılı olan herşeye saygım var. ama bu kitapların bana birşey kattıklarını düşünmüyorum. boş beleş kitapcıklar işte, eğer vaktiniz bolsa benim gibi herşeyi okuyorsanız tabiki okunmalı, ama yok ben zaten az kitap okuyorum seçici olmalıyım diyorsanız boşa zaman kaybetmeyin hayatınızı değiştirecek kitabın yazarı elif şafak değil. mesela müzikte bir yanda vedat sakman , ezginin günlüğü , incesaz vardır diğer yanda da serdar ortaç, hande yener, demet akalın vardır. işte bunun gibi bir yanda yaşar kemal, vedat türkali bir yanda elif şafak. ipek ongun u hiç söylemiyorum bile.
Ya bu abla gitmiş son karakteri iskender'in kılığına girmiş resim çektirmiş. Kentpark'da arkadaşın önünde dev bir kitap toteminde duruyor. Bunu okuyan biri lütfen rica etsin de o resimleri çektirmesin. Piç'i okuduğumdan beri dürüst yazmadığından eminim. O yüzden okumuyorum. Ama o spottan sürekli geçiyorum ve o iğrenç resmi görmek istemiyorum. Lütfen...
(bkz: doğru söze ne hacet)
o kadar açık bir gerçektir ki üstünde konuşmaya değmez.
elif şafak'ın pinhan isimli romanını okumamış insan söylemidir. hatta çoğu elif şafak kitabını okumamış insan söylemidir.
doğru bir önermedir. lakin kitaplarının en çok okunanlar listesinde olduğunu değiştirmez.
önce aşkı okudum, sonra uçurtma avcısını. ikisi arasında dağlar kadar fark var. çok tırttır çoook.. öyle böyle değil. bir halid hüseyin okusun bakalım bayılganları, okusunlar da kitap nasıl yazılırmış görsünler.

düzelti: aşktan başka kitaplarını da okudum belki yanılmışımdır diye ama yok, yanılmamışım.