bugün

(bkz: biseksüel olmaları)
*
çok satanlar listesinde görüp almışlardır.
genelde liberal zenginimsi entel takılan ama dünya'dan haberi olamayan dingillerdir. yüzde 80'i kızdır.

okan bayülgen tarzı dünya görüşleri vardır. sözde özgürlükçü ve sözde hümanisttirler.
eskiden bir elinde radikal gazetesi taşıyan tiplerdi. şimdi lise1 matematik... *
Populist tavirdan hoslanmalari, kendilerini entelektuel sanmalari ve tabi edebiyattan zerre kadar anlamamalari.

Kadin agdali dille yazmanin edebiyat oldugunu saniyor ustelik turkceyi kullanmaktan yoksun. Ama yazik ki yazar statusunde.
genelde toplu taşımalarda okurlar, çevreye entelektüel görünürler.
elif şafak türkçeyi güzel kullanan bir yazardır, uzun yıllar yurt dışında yaşamasına rağmen. bazı ikilemeleri yerinde kullanır.
kendilerini entellektüel sanmaları. havalı havalı kitabın kapağını gözümüze soka soka okumaları. oysa o kitapların nasıl baştan sağma yazıldığına gözlerimle şahidim.
saf olmaları. popülerden hoşlanmaları. edebiyattan anlamamaları.
felsefe ile ilgilendiklerini belli etmek isterler.

elif safak'ın felsefe ile iliştirilmesi o derecededir ki dersanedeki felsefe hocamın! "türkiye'deki modern dönem filozofları cemil meriç ve elif şafak'tır." demesinin ardından yaşadığım şok aklımdan çıkmamaktadır. tarihi, büyük insanları romanlara konu etmekle filozor olunuyorsa hepimiz olalım şuradan bir tane.
elimde olmadan aralarına katıldığım insanlardır. bu insanları genel olarak bazı özelliklere indirgemek gerekirse biraz pesimist, sarkaç ve hatta manik depresif bile denebilir. ben öyleyim, oradan biliyorum. yoksa konu hakkında ayrıntılı bir araştırma elbette yapmadım. kendimden yola çıkarak genelleştiriyorum sadece. şunu söylemeden geçemeyeceğim ki elif şafak'ın pek çok görüşüne katılmıyorum. ancak kadın öyle bir yazıyor ki, o ağdalı cümlelerin içinde kendimi buluyorum sanki.
sigara içmeden sigarayı bırakan tiplerdir.
güncel kitapları okumaktan hoşlanıyordur. ancak temel atmadan bina yapmaya benzer. önce git bir ülkenin, dünyanın klasiklerini oku, sonra yakın dönemini takip et.** elbette biraz da zevk meselesi ama popüler her haltı okuyup da entellektüel geçinmek kendini kandırmaktır. ***
firarperest ve kağıt helva'yı okuyorlarsa kapitalizmin oyununa gelmişlerdir, enayilerdir.
geniş çaplı bir kamuoyu araştırması gerektirir. elif şafak'ı aşk romanı ile tanıyan facebook dili ve edebiyatı öğrencisi popülist insanlarla daha aşk piyasalarda yokken yazarın tüm kitaplarını okumuş ve bunu muhabbet konusu etmemiş insanları aynı kefeye koymak ne derece ahlaklı bir davranıştır orası tartışılır. işin şu boyutu da var ki keşke herkes bir roman okuyabilse de adı ergen olsa.
kaybetmiş insanlardır.
aşk aşk diye söylenirler ama tek başına, yalnız ve ruhunu kaybetmiş insanlar olarak yaşarlar.
romanlardaki erkeklerden isteyen kadınlara denilecek tek şey " bende romanlardaki kadınlardan isterim" demek olacaktır.
hayat romanlardan çok farklı.
popülerite düşkünleridir, insanların çoğu ne yaparsa onu yapma meraklısıdır. kitapta moda akımı denilebilir.
artık okumamaları. zira okuya okuya, "hakikatten uzak düşmüş" birini okumaya son veriyorlar doğal bir itki ile.
Böyle saçma sapan şeyler okurlar. Canan Tan falan dahi okurlar yani, daha ne diyeyim.

Not: Hiç elif şafak okumadım.
Not2: Evet, ön yargılıyım.
roman okuma alışkanlığını yeni kazanmış ergenlerdir genelde. elif şafak'ı edebi açıdan müthiş yazar falan sanarlar bir de...
(bkz: aşk tutkunu olmaları)

olum bak, ikidir kendi kendime dolduruyorum anketi hee! bi daha açmıycam anket başlık, anketsizlikten öleceksiniz o olacak. hıh!
gazete tercihleri büyük ihtimal habertürktür.
kısa ve öz anlatımı için :
(bkz: http://galeri.uludagsozlu...zl%c3%bck-capsleri-19184/)
popüler kitaplardır elif şafak kitapları. aşk adlı romanını çoğu kişi okumuştur mesela. herkes birbirine önerir filan falan. okumaya başlanır bazıları zorlanır bırakır ya da inatla devam eder çünkü dili biraz ağırdır, yani sanırım.
ayrıca;
(bkz: anket var dediler geldik)
güncel Önemli Başlıklar