bugün

türkiye'nin yapması gereken uygulamalarından biridir. güneş enerjisi ile birlikte rüzgar enerjisi oldukça yaygın kullanılmalı.
sektör çalışanı olarak hadi oradan dediğim olay.

alternatif enerji ne demek önce bir araştırınız. hadi sürdürülebilirlik had safhada ve siz bir danimarka, almanya gibi durdurulamaz yatırımlar yaptınız.

bu sefer dış ticaret açığın artacak be adam. türbinlerin hepsi dış mihrakların elinde.
su an için imkani olmayan durumdur. ne kadar temiz enerji taraftari biri olsam da, rüzgar ve günes enerjisi atom-hidroelektrik enerjisi ile karsilastirildiginda daha pahali oluyor. nedenini bilmiyorum, alanim da degil. ama sunu biliyorum. yasadigim yerde 3 degisik paket var:
1- klasik paket: %60 nükleer-%25 hidroelektrik-%15 rüzgar enerjisi
2- orta seviye çevre dostu paket: %30 nükleer- %45 hidroelektrik- %25 rüzgar enerjisi
3- çevre dostu paket: %5 nükleer- %25 hidroelektrik- %40 rüzgar enerjisi- %30 günes enerjisi

bu üç paket gösterilen oranlarda senin enerji kaynaklarini içeriyor, istedigini seçebiliyorsun fakat kwh fiyati farkli oluyor elektrigin eger karsilastiracak olursak fiyatlari pahalidan ucuza 3>2>1 seklinde gidiyor. ve 3 numarali paketin fiyati 2 nin 2 kati. 2 ise 1 in 1.3 kati. yani uygulanan bir sistemde hali hazirda günes ve rüzgar enerjisi daha pahali oluyor, sebebi ise yüksek maliyetli tesisler ve düsük verimlilik sanirim. neyse durum bu, ama ben her seye ragmen 3 numarali paketi kullaniyorum o ayri.
anlam verilemeyen fakir düşüncesidir.

sinekten yağ çıkarıyor bu sefiller kültürsüzüm! paran yoksa git de ötede yaşa yahu.
epdk elektrik alım fiyatını kaynaklara göre belirler ve doğalgazın pahalı olduğu dönemlerde elektrik alım fiyatı oldukça artar.
bir nevi arz talep meselesi gibi. geçen yıl böyle bir dönemde elektrikin kw/h ücreti 3 katına kadar çıkmıştı ve rüzgar santralleri parayı götürmüştü bu dönemde.

bu alternatiften söz edebilmek için irandan bu kadar pahalı gazı neden aldığımızı bir sorgulamak gerekir. sonra alternatiflere bakarız.

mavi akım dolandırıcılığının aynısı iran ile yürütülüyor ve bu utanmazlar bizlere almadığımız azeri gazının parasını ödetip pahalı iran gazı aldırıyor.
dogudaki kurtlerde kullandiklari elektirik bedellerini alsinlar otamatik olarak kullandigimiz elektirik fiyatlari dusecektir
Bu elektrik ağaçta bile yetişiyor olsa siyasilerin cep doldurma sevdası yüzünden biz gene fahiş fiyatlar ödeyeceğimiz için gene işe yaramaz gene yaramaz.