bugün

elektronik cihazların (özellikle telefon ve bilgisayar) ülkemizde bu denli pahalı olmasının nedenlerini biraz araştırdık arkadaşlar. sonuçlar çok vahim.. ben 'iphone neden bu kadar pahalı ?' sorusuna cevap aradım ama aldığım cevap sadece iphone değil macbook samsung s4 hatta beats kulaklıkları bile dahil alan bi cevap oldu. buyrun cevabı.

soru : iphone türkiyede neden 'zenginlik' gösgtergesi ?

cevap :

- ABD de eyaletlere göre değişiklik gösterse de iphone fiyatlarına vergi dahil değil
- Türkiyede ise bu vergilendirme ABD ye karşılık olarak yaklaşık %8 olarak uygulanıyor.

- ABD de iphone 1 yıl garantilidir.Türkiyede ise 2 yıl garantilidir.
- ABD de bu garantiyi iki yıl yapabilmek için 79$ + eyalet vergisi ödemek gereklidir.

- Türkiye ye iphone ithalat üzere getirildiğinden firmalar mecburen %25 ÖTV ödemek zorunda
-ABD de böyle bir ithalat ve vergi yok

- Bir de Türkiye de BTK ya imei kayıt vergisi var. (Yeni açılan Appstore Türkiye mağazası dahil diğer ithalatçı firmalar bu vergiyi BTK ya ödemektedir)
-ABD de böyle bir kayıt durumu yok dolayısıyla vergisi de yok.

Görüldüğü üzere ötv almış başını gitmiş..
(bkz: vergi)
gümrükleme işlemlerinden kaynaklı .
hükümetin halkı dolandırmak, kendi çuvalını da doldurmak amacıyla koyduğu vergiler yüzündendir.
vergi sistemi efendim. özel tüketim vergisi, bir de verginin vergisi. sonra tabi bir de verginin vergisinin vergisi var.

son olarak, hepsinin vergisinin toplamının da vergisini ekleyince ülkeye giriş fiyatı x5-6 oluyor.
üretim olmazsa sadece elektronik ürünler değil her şey pahalı olur.
cevap: devlet parayı ithalat vergileri ve diğer vergilerden kazanıyor.
Elektronik olmaları.
Bu işi yapan birisi olarak diyorum ki; ' Öpüyorlar hemi de şappur şuppur. ' Mecburi biz de öpüyoruz. Kdv çıkmasın, vergi yüksek olmasın, gümrükten girerken esnemeler yapılsın, ürün maliyetlerinin belirli seviyesinden fiyat uygulansın isteriz ancak mümkün değil bu durum. Bir anakart üretemiyoruz hadi onu geçtim geri dönüşüm sistemi mevcut değil. Rusya, almanya alır geri dönüşüm yapar( minimal altınları alır) bize işlenmiş olarak satar bu döngü devam eder gider. 2. ele yönelelim elele, yarı fiyatlarıyla alalım güvenin araştırmacı olun.
Vergiler dostlarım vergiler, kendimden örnek vereyim, hobi olarak dijital çizim ile ilgilenen biriyim, dijital çizimde normal kağıt kalem kullanır gibi rahat olabilmek için grafik tableti dediğimiz bir cihaz alırız, bu aletin olayı bilgisayara takıldığı an bu tabletin kalemi ile sanki kağıda resim çizer gibi resim çizebilmendir, hah işte bu tabletlerin en ucuzu ama sağlam olanı 20-25 dolar civarı, vergiler sağolsun bu cihaz ülkemizde 499₺, hesabı yaparsanız vergiler yüzünden 1 cihaz alırken sanki 3 tane alıyormuş gibi para veriyorsunuz, anlatmama gerek var mı görüyorsunuz.
Çoğunu dışarıdan alıyoruz birde üstüne vergi de eklenince fiyatlar uçuyor tabi.
ucuz olan bir şey var mı ?

alman arabayı gümrük teslim

(ver türlü vergi ve masrafı da dahil)

50.000 euroya satıyor

bunlar üzerine 100.000 euro vergi yerleştiriyor

düşün ?

fabrikanın karının kaç mislini

birkaç kalem oynatıp alıyor

reyiz saraylar yabıyoooo

ezanlarmız okunuyooo

camilerimiz açık

osssmanlı geleyoooo.
ne cahil adamlarsınız mk, dış güçlerdir tabi ki.