bugün

çok çok gerilerde olan bir teoridir.
daha mıknatıs neden çekiyor onu bulabilmiş değiller.

el atmam lazım.
bi ara bakarız.
benim öğrenci olarak kaldığım yurtta bizim mühendis arkadaşlardan bu dersi alıp bir kerede geçen adam görmedim. çok zor bir konu olduğu, birçok noktasının anlaşılmadığı, ben matematikçi diilim onların ağzından yazıyorum, bi de hocaların çok basit görünen çok güç sorular yöneltip öğrencileri direkt ofsayta düşürdükleri konusunu biliyorum.

bu konuda kafa patlatan genç arkadaşlarımıza zihin açıklığı diliyorum.
1. defa aldım.
hoca çok kötüydü, adam maxwell denklemlerini ezberletiyordu
nereden ne soracağını söylüyordu ama ezberlemenizi istiyordu.
karışık ifadeler, kaldım. hatta sınıfça kaldık.

2. defa aldım.
bi hoca veriyor rektör yardımcısı, kesin geçerim gözüyle bakıyorum derslere bile girmeden vizeden 65 aldım. okulu bırakmak zorunda kaldım, finale bile giremedim. herkes geçti ben kaldım.

3. defa aldım.
başka bir hoca veriyordu profesör imiş, kadın hocaydı. adaptasyon sürecindeydim. yeni dönmüştüm okula kafam basmadı vize 35, final 38. kaldım.

4. defa yaz okulunda aldım.
aynı hoca ama ders sabah 8'de. okula yürüyerek gitmem gerek.
yokuş çıkıyorsun hava sıcak terliyorum kafam zaten atık para da kazanmam lazım yaz okuluna verdik ev değiştirdik filan. girmedim derslere kaldım.

5. defa aldım.
hoca aynı hoca, meğer hayatımda en en en çok seveceğim hocaymış kendisi * keşke diğer 2 alışımda gireydim derslerine daha çok vakit geçirseydim hocayla.
ki radikal bir kararla aynı hocadan bu dersin bir üst dersi olan elektromanyetik dalga teorisi de aldım. anca hocayla bakışıyoz * dersi sanki sadece bana anlatıyor. sırf onun için gidiyorum. yahu kadın sanki teyzem, halam. o kadar

iki dersi de bb ile geçtim.

dersler zordu, ama hoca sağolsun yaptı bir şeyler *

anladım ki ders ne kadar zor sıkıcı saçma olursa olsun, hoca her şeyi değiştirir. ben hayatımda bir dersi bu kadar dinlemekten zevk almadım. bu kadar anladığıma sevinmedim.
dersi tek anlayan derse tek katılan hiç devamsızlık yapmayan bendim. ve derse sabahları gidiyordum.

ne dersti be *

hocaya mail attım sonra, siz bana 11 dersimin arasında o yoğunluğun arasında ders anlatışınızla bir nefes verdiniz, sizin derslerinizde dinleniyordum. notumda beklediğimden fazlası iki yaptığınız şey içinde teşekkür ederim minvalinde bir şeydi *

cevabı söylemiyorum.

kendimi övmek olur aahaha :D
Sonunda gectigim ders. Allah bi daha uğraştırmasın.
fizik-2, mat-2 ve mühendislik matematiği derslerinin birleştirilerek bir dönemde verilmiş halidir diyebiliriz. saydığım dersleri BA ve üstü geçen vatandaş bu dersi her türlü AA verir. bu dersleri zar zor geçen vatandaş ise tek seferde mümkün değil geçemez.
Fizik 2 nin devamıdır. Ekstra farklı düzlemler ve diverjans, rotasyonel integralleri işlenir. Fazla büyütmemek lazım geçtik sonuçta.
Dersin sınavına dilediğiniz kaynak, kitap, not vs. ile gelebilirsiniz derdi tipini sevdiğimin hocası.
Öyle sikik bi derstir, gerer...ajda pekkan olursunuz adeta.
Zibilyon tane formüle, teoreme sahip mühendislik dersi. Bu beyin almıyor artık, kaldıramıyorum.
aslında teorik olmayan fakat türkiye'de teorik anlatılan ders, abd'de bir üniversitede bu dersi bir dinleyin o zaman anlarsınız.
http://akademikpersonel.k....09.2013_19.40.16ders.pdf
burdan ne anlarsanız işte.
hiçbir halt anlaşılmayan formülü bol, son derece karmaşık derstir. kalan arkadaşlar yalnız değildir. allah belasını versin denilesidir. elektromanyetik alan kalmıştır, hedef bu dönem elektromanyetik dalga'yı geçmektir. cc'ye de razıyım. geçir be cumhur hoca.
napılır da geçilir? konusunda fikir kanallarını tıkayan ders. anla mantık kur diyene terlikle dalabilirim. soru ezberledim o da olmadı. ben napcam ömrümün sonuna kadar bu dersi mi alıcam?

bi de bunun ekürisi var 2.döneme elektromanyetik dalga teorisi. o da duruyor daha, o da duruyor.

edit: hem dersten kalıyorum hem eksi yiyorum. hani düşünün öyle lanetli!

edit: geçtim mk ikisini de geçtim. daha doğrusu hoca temizlik yaptı. e biz de g.t korkusuna bi şeyler öğrendik tabii.
1991 öss birincisi vardı bilkent Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisiydi o bile kalmıştı bu dersten. Bizzat kendisinden duymuştum ve çok şaşırdım. Demekki dedikleri kadar varmış bu ders.
bu dersi alıyorsanız önce biraz gevşeyin

sakın çalışıp geçecem diye zorlamayın çünkü emin olun ki hoca da bu ders ile ilgili doğru düzgün bir şey bilmiyor.

bu dersin kitabını yazan yazarlar da aslında kendileri bilmiyor.
birisi bi teori atmış ortaya at yalanı inananı sikeyim hesabı millette uğraşıp duruyor işte. onu geçmeye çalışmayın o sizi bulup geçirecektir. şöyle bir kaç defa alın bu dersi sonra zamanla hoca sizin artık bu dersi almanıza gerek olmadığına kanaat getirdiğinde cc ya da dd ile sizi geçirecektir.

ha ben anlayarak geçtim çalışarak geçtim diyen varsa siktirsin gitsin iki tane konu ya da soru ezberlemiş olmak anlamış olduğunu ifade etmiyor.

tavsiyem; çıkmış soruları bulun hocanın soracağı örnek soru varsa kitapta onu ezberleyin ya da kopya yapın belki o zaman yanlışlıkla geçebilirsiniz.
mısırlı fizikçi abdüsselamın birleşik alan teorisin geliştirerek nobel bilim ödülünü kazanarak, elektromanyetizme kuvveti hakkında bildiklerimize katkı sunduğu teoridir.
bu teori sayesinde teknoloji var denilse yeridir.
hocasına bağlı olarak kolaylaşan ya da zorlaşan derstir. benim gibi 7 kere alan da var, ilk seferde geçen de. her şey şans işi aslında. diferansiyel'de homogen diferansiyele çalışıp derste homogen hale getirilebilenin çıkması gibi bu derste de benzer şeyler yaşanıyor. o yüzden ne bok varsa çalışın belki geçersiniz.
ilk alışında ne aldığını bilmediğin, ikinci alışında birşeyler aldığını ama henüz ne aldığını anlayamadığını düşündüğün, üçüncü alışında bir ders aldığını anladığın, dördüncü alışında geçmeye çalıştığın, beşinci alışında yanlışlıkla geçtiğin elektrik elektronik mühendisliği bölümü ve fizik bölümü dersidir.
meslek liselerinin elektronik bölümlerinde üzerinden "şöyle bir" geçilen teori. Mantığınız kavradıktan sonra tamamıyla matematiksel yeterliliğe dökülen bir ders/konudur.

Dijital elektronik konusunda sıkıntı yaşayanlara; "Ağzıma s.çayım ben oysa ne tatlıymış dijital. verin kitabı öpücem" dedirtmektedir.
sıçtın mavisiyle beraber artık iyice özümsediğim, adeta içimizden biri olan, bu kadar çalışıp kendimi inandırdıktan sonra yasalaşması için hukuki mücadele başlatacağım teoridir.
(bkz: stokes teoremi)
uludağ elektronikte okunuyorsa ve bu ders Sevim hocadan alınmışsa kesinlikle yapılmayacak tek şey vardır: ezberlemek.
elektrik öğretmenliği bölümünde de öğrencilere dayatılmaktadır.
(bkz: ETC)
(bkz: Electromagnetic theory of counsciousness)
(bkz: emattan kalmak)
(bkz: bağlı dersler)
(bkz: üst sınıf dersini alamamak)
(bkz: okulun uzaması)
şerefsiz hoca
Elektrik mühendisliği problemlerinin açıklamasını ve çözümlerini matematiksel yöntemlerle veren genel bir teoridir. Vektör analizi, statik elektrik alanları, kararlı elektrik akımları, statik manyetik alanlar, zamanla değişen manyetik alanlar, manyetikte sayısal metotlar gibi konu ve uygulamaları içerir. James clerk Maxwell in elektrik ve manyetizmanın temel kurallarını ve ilişkilerini açıklayan, 4 temel denklem ile ifade edilen maxwell denklemleri nin uygulama alanını oluşturur. Bunlar;

1. Gauss yasası

2. Manyetizma için gauss yasası

3. Faraday ın indüksiyon yasası

4. Ampere yasası

olgularının matematiksel ifadeleridir.

Sözel ifadeleri ise basit olarak şu sonuçlara ulşaştırır insanoğlunu

1. Herhangi kapalı yüzeydeki elektrik alanın akısı, o yüzeyin içindeki toplam yük ile doğru orantılıdır.

2. Manyetik alanın skaler kaynağı yoktur, kendi üzerine sonlanır, manyetik yük yoktur.

3. Elektrik alanın vektörel kaynağı zamanla değişen manyetik akıdır.

4. Manyetik alanın kapalı bir halka boyunca çözümlenen çizgisel integrali, o halka içinde kalan akım ile doğru orantılıdır.

james clerk Maxwell in elektrik yükleri ve manyetik alanların aslında ayrı şeyler olmayıp tek bir alanın farklı iki görünümü olduğunu gösteren teorileri ve denklemleri elektromanyetik alan teorilerinin doğmasına neden oluşturmuştur. Bu iki farklı durumu oluşturan özellikler birbirine diktir ve türlü düğüm noktaları oluştururlar. Dolayısıyla da yüklü fotonların her biri aynı zamanda elektromanyetik dalga özelliği gösterir. Böylelikle bu kuram kuantum elektrodinamiği ve birleşik alan teorisi nede temel teşkil eder.

>Dolayısıyla uygulama alanı tamamen mühendisliği ilgilendirdiği için sözel ifadesi neredeyse mümkün değildir. Bu iş burada da bitmez ve devamı gelir.

(bkz: elektromanyetik dalga teorisi)
(bkz: birleşik alanlar teorisi)
(bkz: kuantum elektrodinamiği)
(bkz: w bozonu)
(bkz: atlas project)
(bkz: bkz)