1. 1.
    Az önce bi tesla videosu izledim. Adam ankara-konya yaptı 282 km yol. 57 kwh yaktı, yani 23 tl. Benzinle kıyaslayınca 100 km de 1,4 lt. benim araçtan neredeyse 10 kat daha düşük.

Şimdi bu elektrikli arabalar yaygınlaştıktan sonra olacaklar belli. Yok efendim şarj istasyonları aşırı yük bindiriyor yok şu yok bu derken bi bakmışsın elektriğe %500 zam gelmiş. Bir devrim gerçekleşiyor ve ona bile sevinemiyoruz amk.
    16 ... nesgayfe
  2. 2.
    ben en çok, ilk çıkacak şarj istasyonu kavgasını merak etmekteyim. bakalım, önce kimin arabası kısa devre olacak.
    1 ... rottweiler
  3. 3.
    "şarjım bitti" lafına yeni boyut getirecek bu aletler..
    -aşkım nerdesin, iki saattir ağaç oldum?
    -aşkım ya, kusura bakma, şarjım bitti, o yüzden gecikiyorum.
    4 ... dinsiz kitapsiz kafir
  4. 4.
    Elektriğe o kadar zam yapamazlar. Çünkü evlerde ve işyerlerinde de kullanılıyor. 100 lira fatura ödeyen adama 500 lira ödettiremezsin. Şarj istasyonları için ayrı tarife yapabilirler ama adamın evinden veya işyerinden şarj etmesini engelleyemezler. Bir yolu bulunur yani. AKaryakıt istasyonunda Mutfak tüpüne lpg bastıran adam gördü bu gözler.
    1 ... cold man
  5. 5.
    Kaçak elektrikçiler yine dört ayak üstüne düşecek desenize. Namuslu vatandaş olmak da büyük zarar amk!
    4 ... xyclonb
  6. 6.
    diyelim ki bir gün teknoloji daha ileri gitti ve bu elektrikli araçlar direkt güneş enerjisi ile çalışıyor. gündüz depoladığını da gece kullanabiliyor, dolayısı ile şarj istasyonu bağımlılığı yok yani. türkiye'de devlet şarj istasyonundan tahsil edemediği o vergiyi almak için araç başına %1000 ötv getirir yine sevinemezsiniz. burası böyle bir yer işte ne yapacaksın?
    2 ... ecinni
  7. 7.
    Elektirikli araçlar Türkiye de hiç bir zaman yaygınlaşmaz. Yada şöyle söyleyelim bütün dünya petrolü bırakıp elektirikli araçlara geçse bile Türkiye hala benzin ve mazot kullanmaya devam eder. Devletimiz akaryakıttan aldığı ötv ve kdv den asla vaz geçmeyeceği için. O araçların yaygınlaşmasını kabul edemez. Bütün dünya teşvik etse de Türkiye ötv kdv ve bilimum vergi ile elektrikli araçların önünü kesecektir. Bunun örneğini geçmişte hibrit araçlarda görmüştük zaten.
    1 ... enkidu1986
  8. 8.
    normalde hepinizin malumu akaryakıt da o kadar pahalı değil lakin devlet akaryakıtı gelir kapısı olarak gördüğünden köklenen vergiler sayesinde bu rezalet seviyede.

Elektrikli araçlar yaygınlaştıktan sonra akaryakıtlı araçlar ufaktan piyasadan silinmeye başlayacak, dolayısıyla akaryakıta olan talep de azalacak. hazır yemeye alışkın devlet de en önemli gelir kalemlerinden birini kaybettiğinden acısını elektrik ve elektrikli araçlardan çıkaracak.

belki bir umut akaryakıta olan talep azalacağından ithalatı da azalacak. böylece cari açık bir nebze hafifleyecek, devlet baba da o kadar sikmesek mi acaba diye vicdan yapacak.

olur mu olur.
    ... nesgayfe