bugün

iki ayda bir gelen, çok yakında zamlanacak olan fatura.
gariptir, aydan aya boyutu büyüyen fatura.. böyle giderse yakında 1 metre olabilir..
bu ay itibariyle acayip bir kazık şeklinde millete girmiş faturadır.teğet değil resmen kiriş!
(bkz: kriz bizi teğet geçti hamdolsun)

normalde 40-50 lira gelirken son 4 ayda birden artmış önce 78 sonra 97 en sonunda da 126 lira olmuş faturamızdır. evde herkes birbirine atıyor suçu sne bu kadar harcıyorsun diye. harp çıktı lan resmen.
halbuki baktım 2 ay önce de aynı elektiriği yakmışız ama arada 40 lira civarı bir fark var. o fark birilerine kiriş olarak makattan girsin diye beddua ediyorum.
evimizde elektrikli ısıtıcı kullanılmamaktadır. *
elektrik zammi ile doğru orantılı olarak artandır.
yapılan zamlar ile her ay bir kat daha katlanarak dötümüze giren şey.
doğal gaz faturasından kaçıp ufoya sığınanların götüne girendir.
dünya üzerinde son zamanlarda gereksiz yere, cok yüksek bir sekilde artis göstermis hesaptir.

insanlari aptal yerine koyarlar. dönüsümlü elektrik kaynaklari vardir. bunun faturalar üzerinde ters etki yaratmasi gerekirken (fiyatlarin düsmesi), devletin kasasini doldurmak icindir. hadi devlet kasasini doldursun, ammena. peki bu bize elektrik olarak geri dönmesi gerekirken, neden kol gibi kazik seklini alip dönmektedir?
kış aylarında elektrikle ısınılan öğrenci evlerinde görülmek istenmeyen kağıt parçası.
iki ay ödenmeyince hemen elektrik kesintisine sebep olan,su faturasından daha önemli,şekilsiz kağıt parçasıdır.
her ay sülalesine cevap hakkı doğan, sövülen, horlanan, parçalanan kağıt parçası.
her ay birbirinden dengesiz tutarlar ödemek zorunda bırakan fatura çeşidi. evde 2 kişisiniz ve elektriği kullanım miktarınız her ay standart ama bir ay x lira, sonraki x+20 lira ödeyebiliyorsunuz.
http://hizmetler.tedas.gov.tr adresinden sorgusu yapılabilir. borçlar görülebilir. son ödeme tarihi kontrol edilebilir.
k.k bedeli: kaçak kullanım bedeli: 50,83 tl
dağıtım bedeli : 51,67 tl
personel satış hizm.bedeli: 5,88
sayaç okuma bedeli: 1,68
iletişim sist. kullanım bedeli:11,75
enerji fonu: 2,96
trt payı: 5,92
elektrik tük. vergisi: 14,79
kdv: 78,53

genel toplam: 224 tl
fatura tutarı: 514,80 tl

görüldüğü gibi yaklaşık elektrik kullanımı kadar vergi vs. ödenmektedir. bu fatura ortalama bir işyerinin 1 aylık faturasıdır. yer ankara-çankaya

en çok dikkati çeken ise kaçak kullanım bedeli adı altında alınan vergi(!)dir. bu yüzden elektriği kaçak kullanan ve diğer tüm gereksiz vergilere sebep olanların ebeveyinlerine selamlarımızı iletiyoruz.
devletin vatandaşı düdükleme yöntemlerinden olan bir araçtır. memleketin hali ortada, durmadan tasarruf yapmakta vatandaş, ancak yinede kol gibi geçmekte bu kağıtlar bir tarafımıza.
adam fatura tutarı kadar vergi alıyor! ulan bizi yiyeceksin anladıkta, bu kadarda yenmezki! örneğin 37 liralık faturada kullanılan tutar 20 tl, vergisiyle bu 37 oluyor! içinde kaçak kullanan lavuğun kullandığı bedel, çok bir iş yapıyormuş gibi sayaç okuyan elemanın parası, trt'si, trafosu, kurumdaki heriflerin babaannesinin kefen parası gibi bir sürü saçma eklenti var!
ve örneğin 37 lira gelen faturada sayaç okuma bedeli olarak 1 lira alınırken, 164 lira gelen faturada sayaç okuma bedeli olarak 5 küsür lira alınıyor! ulan bunu okuyan herif aynı şekilde okumuyor mu her ay? yaptığı iş standart, bakıyor sayaca, giriyor kodu, kesiyor faturayı! ee, neden düşük faturada düşük maliyet, yüksek faturada yüksek maliyet? 37 liralık sayacı okumak daha mı basit diğerine göre?
hal böyle olunca ne devlet sevgisi, ne vatan sevgisi, ne umut, ne din iman kalmıyor insanda.
yediniz bitiridiniz lan bizi diye diye her ay başı devletin belirli kademesinde bu faturayı düzenleyen ultra zeki adamların güneş görmemiş yerleriyle muhatab olup duruyoruz!
allah belanızı versin derdim buradan ama, format izin vermiyor.
yazıklar olsun, haram olsun, yatacak yeriniz yok, bunca insanın, emekçinin elini cebini soyup soğana çevirip kendiniz yurtdışı ziyareti adı altında tatil, makam arabalarında saltanat sürüyorsunuz ya, size bir şey demiyorum arkadaş!
2 aydır gelen zamlardan mütevellit 2 bilmedin 3 kez tekrar tekrar okunan faturlardır. (bkz: anam çoştu lan bunlar)
devletin, hemen her vatandaşın evine değen kocaman pipisidir.
internet şubesi üzerinden ödeme yapılabilmesiyle büyük bir eziyetten kurtarandır. Cayır cayır yakıyossan çatır çatır ödeyeceksin tabiki.
kwh'i 0,26 kuruş olan zam üstüne zam getirilien kağıt parçası.
yanlış enerji politikaları ve artı olarak hükümetin devletin kasasını boşaltıp vergilerle, zamlarla açığı kapatmaya çalışmasından ötürü ortaya çıkan acayip miktarda faturalardır.

Oğlum lan masaüstü bir bilgisayarın yaktığı elektrik ayda 20 küsür lira... son zamlarla beraber ortalama bir eve gelen elektrik faturası 80 lira.

şaka gibi. ve işin daha da şaka olan kısmı ülkenin yüzde 50si bu götüne giren kazıktan memnun ki daha fazlası için uğraşıp duruyor.
Elektirik faturası haricinde bir çok paranın alındığı kağıt parçası.
kabarandır.
modern soygun vasıtasıdır. şöyle ki;

son gelen 64 tl'lik fatura üzerinden yaptığım bir hesaplamayla, yüzde 18'lik kdv'sini çıkardığımda tam olarak 35 tl'lik kısmını sağa sola gereksiz vergiler ve kesintiler olarak ödediğimi farketmiş,

aynı faturanın son ödeme tarihinin üzerinde üç gün geçmeden kesme ihbarnamesini kapıda görmemle birlikte de biricik devletimin fazladan ödeyeceğim 35 liraya ne kadar da acil ihtiyacı varmış diye düşünmeye gark etmiştir. sonuçta ekmeğini yiyip suyunu içtiğim vatanım adına üzülmüşümdür doğrusu.
üzüntü kaynağı. içime dert oldu. üzülüyorum. cidden ama ya. neden? neden? soruyorum neden diye. ama... üzülüyorum. şarkıyı değiştirsem iyi olacak galiba.
24,000 btu klimayı 1 ay boyunca 24 saat çalıştırırsanız 327 lira olarak gelen faturadır.

not: antalyalıyım.
gediz elektrik şirketinin her ayın 11. günü düzenli olarak gönderdiği faturadır.
güncel Önemli Başlıklar