bugün

Umurumda olmayan zamdır. Hatta Türkiye'de yapılan zamların tamamı umrumda değildir. Neden?

Çünkü Almanya da çalışacağım, euro bazında. istifayı da bastım. Sikmişim bana verdikleri 6 ayda bir yalan dolan enflasyonu da, sözleşmeyi de. Euro bazında çalışacağım, artık gerçek enflasyon gelir kaynağım. Teşekkürler..

2200 euro başlangıç. Düşüne biliyor musunuz lan idrak edebiliyor musunuz? Ayda 40 bin TL eder.. Sonunda bunu da yaptırdılar bana. Gurbet ama, olsun. Türkiye'ye ilk geldiğimde, yapacağım ilk şey sokak röportajlarına katılıp, Türkiye çok güzel Almanya sikik dökük burası cennet orada insanlar sıçıp bokunu yiyor aç ölüyor demek olacak..
141 bin maaş alsam hiç sıkıntı olmaz aslında. Ama ödemem gereken iki kredi ve önümüzdeki yıl üniversite sınavına hazırlanacak bir çocuğum var. E tabi günde 3 kez acıkıyoruz. Terliyoruz duş almak lazım. Kışın üşüyoruz doğal olarak ısınmak lazım. Nerden hayatımıza girdiyse elimizde cep telefonu, evde internet bağlantısı. Her ay faturaları var tabi bunların. Ayakkabılar kıyafetler eskiyor. Üniversite hazırlık kitapları kurs paraları. Normalde benim bunları zorlanmadan karşılamam lazım ama işte 141 bin almak lazım bu şartlarda.
2013 yılından itibaren başlatılan özelleştirme sürecinde satın alan şirketler dolar üzerinden yurtdışından uzun vadeli kredi kullandılar. O zamanlar dolar 1.79 TL idi. Şimdi ise tam 10 katı. Onların aldığı dolar bazlı kredileri ve de faizini ödüyoruz.. Geçen yıl 1 Haziran'dan bu yana sanayicilerin kullandığı elektrikte yüzde 289 oranında zam yapıldı, benzer oranlardaki zamların tüm abone grupları için geçerli. yani tamamen özelleştirmeden kaynaklanan özel sektör kredisi ve benzer bedellerin ödenmesi ile ilişkili.

Ayrıca Elektrik enerjisi altyapısı da ithal yakıtlara dayalı. Doğalgazdan elektrik üretiyoruz. doğalgazın hem dolar olarak fiyatı arttı hem de kurdan dolayı dolar yükseldi.

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) 2013 yılında 1 birim olan elektrik satış fiyatının bugün yalnızca 1,8 birime ulaştığını, ancak buna karşın özel sektörde elektrik üretim bedeli o tarihten bu yana 4,08'e çıktı.

Kamu tarafından 2013 yılında sağlanan elektrik dağıtım hizmetinde 1 birim olan bedelin bugün özel sektör eliyle yürütüldüğünde 6,72 birime çıktı.
herhalde bu zammın geldiği yol Osman gazi köprüsü, yavuz sultan selim köprüsü, marmara tüneli vs. ne kadar paralı yol varsa oralardan geliyor. Maliyetini de bize kitliyorlar.
(bkz: yetmez ama evet)
(bkz: verdik yetkiyi sikiyorlar ebemizi)
Şimdi akape'li akrabalarla tartışmada kullanabileceğim bir kozum daha oldu. Daha yok mu şu zamlardan? Şöyle kallavi kallavi... Sıyırdım ben arkadaşlar. Ohh...
(bkz: Ehonomi çoh eyi)
Uyku sersemi erkeğe diye okudum Allah affetsin.
yabarsa yine ağbarti yabar.
sözde zam yok yalan diye açıklama geldi. bu da demektir ki gercekten de zam yolda.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.